آیا تا به حال افرادی را دیده‌اید که آخر ماه پول کم می‌آورند؟ مشکل این افراد در آمد کم نیست،‌ بلکه ضعف در مدیریت پول است. در این مقاله می‌آموزید که چرا برای ثروتمند شدن، مدیریت پول از میزان درآمد شما مهم‌تر است.

درآمدمان کم است یا با مدیریت پول مشکل داریم؟

مشکل کم آوردن پول در آخر ماه، به عنوان مثالی برای ضعف در مدیریت مالی ذکر شد. اگر به همین مثال فکر کنید، حتما به یاد می‌آورید در بین دوستان و آشنایان خود افرادی با درآمدهای متفاوت هستند که آخر ماه پول کم می‌آورند. بنابراین همانطور که اشاره شد، این مشکل به میزان درآمد ربطی ندارد. بلکه به مدیریت پول ربط دارد. مدیریت پول حتما خانواده‌های ثروتمندی را دیده‌اید که وقتی ثروت به فرزند خانواده منتقل می‌شود، بعد از مدتی دیگر اثری از ثروت خانواده باقی نمی‌ماند. در این موارد مردم می‌گویند، فلانی ثروت خانواده را به باد داد. بله ضعف در مدیریت مالی، حتی ثروت‌های بسیار زیاد را به باد می‌دهد. معمولا آدم‌هایی که به ثروت می‌رسند و ثروتمند باقی می‌مانند، پولشان را خوب مدیریت می‌کنند و آدم‌های فقیر نمی‌توانند پولشان را اداره کنند. توماس استانلی با بررسی ثروتمندان آمریکایی متوجه شد که ثروتمندان در اداره کردن پول خودشان مهارت دارند، آنها می‌توانند پول خود را خوب اداره کنند. افراد ثروتمند اصولا باهوش‌تر از افراد فقیر نیستند، فقط آنها روش مدیریت پول را می‌دانند. بعضی از افراد در کودکی این مهارت را یاد می‌گیرند اما اگر راه اداره کردن پول را نمی‌دانید، احتمالا برنامه‌ریزی ذهنی شما در کودکی درست نبوده است و تاکنون نیز فرصت یادگیری آن را نداشته‌اید. بهتر است بدانید بزرگترین تفاوت بین موفق بودن و موفق نبودن از نظر مالی این است که: شما چگونه پول خود را اداره کنید. البته خیلی‌ها کلا از مدیریت پول فرار می‌کنند.

چرا بسیاری از افراد مدیریت پول را دوست ندارند؟

خیلی از آدم‌ها اصلا دوست ندارند پول خود را مدیریت کنند. حتی به صورت واضح این موضوع را عنوان می‌کنند. دلیل این افراد برای فرار از مدیریت پول چیست؟

محدود شدن آزادی

محدود شدن آزادی در پاسخ دوستانی که فکر می‌کنند مدیریت پول آزادی آن‌ها را محدود می‌کند باید گفت، دوست عزیز ماجرا کاملا برعکس است. یعنی با مدیریت پول نه تنها آزادی شما محدود نمی‌شود، بلکه آزادتر هم می‌شوید. البته این آزادی مربوط به خرج کردن پول بیشتر نیست. وقتی شما پول خود را مدیریت کنید، به استقلال مالی می‌رسید. این استقلال مالی شما را به جایی می‌رساند که دیگر مجبور نیستید برای پول درآوردن کار کنید. حالا شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ اینکه از مدیریت پول فرار کنید و مدام برای پول درآوردن کار کنید؟ یا اینکه مدیریت پول را بیاموزید و به حدی از استقلال مالی برسید که دیگر برای پول درآوردن مجبور به کار کردن نباشید؟ به هر حال انتخاب با شماست.

نداشتن پول کافی برای مدیریت پول

اگر از بعضی‌ها بپرسیم چرا پول خود را مدیریت نمی‌کنید؟ در جواب می‌گویند: «مگر ما چقدر پول داریم که بشود آن را مدیریت کرد؟ آدم باید به قدر کافی پول داشته باشد تا آن را مدیریت کن.» آیا این تصور واقعا درست است؟ در پاسخ به این دوستان باید گفت: دوست عزیز شما سُرنا را از سر گشادش می‌زنید. منظور این است که شما اول باید پول خود را (حتی خیلی کم) به درستی مدیریت کنید تا به پول زیاد برسید. در واقع راه رسیدن به پول زیاد، مدیریت پول است. در حالی که شما برعکس فکر می‌کنید. یعنی توقع دارید ابتدا پول زیادی بدست بیاورید تا بعد آن را مدیریت کنید. حتی در صورتی که شما به پول زیادی هم برسید، اگر مدیریت پول را بلد نباشید، به راحتی تمام آن پول را از دست می‌دهید. وقتی می‌گوییم: «اول باید پول زیادی بدست بیاورم بعد آن را مدیریت کنم» مثل این است که برای کم کردن وزن بگوییم:‌ «به محض کم کردن وزن، شروع به ورزش کردن و رژیم گرفتن می‌کنم». طبیعتا با چنین تصوری هیچ وقت موفق به کاهش وزن نمی‌شوید. به همین ترتیب هیچ وقت پول زیادی بدست نمی‌آورید که آن را مدیریت کنید. در واقع با این طرز تفکر، هیچ وقت پولدار نمی‌شوید. قانون دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم به این ترتیب است: اول نشان دهید آنچه را که دارید می‌توانید حفظ کنید، بعد می‌توانید چیزهای بیشتری بدست آورید. مدیریت پول، حتی اگر مقدار خیلی خیلی کمی هم باشد، به شما در حفظ آن کمک می‌کنید. بنابراین باید تلاش کنید پول خود را مدیریت کنید تا آن را به خوبی حفظ کنید، سپس مطمئن باشید مقدار بیشتری پول بدست می‌آورید.

بدون مدیریت پول، فقرا فقیر می‌مانند، ثروتمندان فقیر می‌شوند

آدم‌های فقیر فکر می‌کنند که همه چیز درآمد است. آن‌ها معتقدند حتما باید ثروتی را به دست آورد تا پولدار شد! این روش کار نمی‌کند. به فکر روش دیگری باشید! حقیقت این است که اگر پول خودتان را بد اداره کنید، حتی اگر درآمدی کلان هم داشته باشید، نمی‌توانید به استقلال مالی برسید. به این دلیل است که حتی افردی که درآمد‌های بالائی دارند، معمولا ورشکسته می‌شوند. چون مسئله این نیست که چقدر پول در‌می‌آورید، بلکه مسئله این است که با آن مقدار که درآمد دارید چه کار می‌کنید. با تهیه پکیچ آموزش صفر تا 100 ثروت استاد فرشید پاکذات، علاوه بر روش‌های اداره پول می‌توانید صدها نکته کاربردی دیگر را با روش‌های اصولی و عملی بیاموزید. گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات