0
02143000313

غلبه بر اهمال کاری از دیدگاه برایان تریسی

اهمال کاری و یا به تعویق انداختن کارها یکی از مشکلاتی که انسان همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کند و برطرف کردن این مشکل کار ساده‌ای برای آنها نیست.

برایان تریسی، یکی از بزرگترین نویسندگان و سخنرانان در حوزه موفقیت و کسب‌وکار می‌باشد که راه‌کارهایی را برای غلبه بر اهمال کاری عنوان می‌کند که به معرفی آنها می‌پردازیم. اگر دائما عادت به این دارید که کارهای خود را به تعویق بیندازید، توصیه می‌شود تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

اهمال کاری و برایان تریسی

برایان تریسی اعتقاد دارد که اهمال کاری بزرگترین دشمن عملکرد مفید ما می‌باشد و اگر راهی را برای از بین بردن این عادت پیدا نکنیم، پتانسیل این را دارد که مانع رسیدن ما به موفقیت شود. همه‌ی ما می‌خواهیم یک زندگی خوب و مناسب با ماشین و خانه‌ی عالی داشته باشیم و زندگی‌مان در آینده تامین مالی باشد. شاید هم بهترین برنامه‌‌ها را برای رسیدن به آن داشته باشید. اما همین موضوع اهمال کاری مانع این موضوع می‌شود.

۱- تغییر شیوه‌ی تفکر

اولین قدم یا استراتژی برای غلبه بر اهمال کاری این است که نحوه‌ی تفکر خودمان را تغییر بدهیم. برایان تریسی می‌گوید که این موضوع را با هزاران نفر در سراسر دنیا چه در کتاب‌های خود و یا چه در سمینارهایی که داشته است مطرح کرده است و اگر شما بتوانید نحوه‌ی تفکرتان را تغییر دهید در واقع نحوه‌ی زندگی کردن خود را تغییر داده‌اید.

اگر بخواهید کاری را انجام دهید و نحوه‌ی تفکر شما این باشد که شما فردی اهمال کار هستید و نمی‌توانید آن را با موفقیت به پایان برسانید، ذهن شما به سمتی جهت‌دهی می‌شود که هرگز نمی‌توانید از پس کارها بر بیایید.

غلبه بر اهمال کاری
نحوه تفکر می‌تواند عامل به تعویق انداختن کارها باشد

۲- کلمات جادویی

گاهی ممکن است ما برای اینکه کاری را به درستی انجام دهیم نیاز به یک تلنگر خواهیم داشت. یکی از این کلمات که برایان تریسی آن را کلمات جادویی می‌نامد و با تکرار آن برای خودمان می‌توانیم اهمال کاری را کنار بگذاریم «همین الان انجامش بده» است. وقتی به اندازه این کلمات را تکرار می‌کنید پیام آن در ضمیر ناخودآگاه شما حک می‌شود و شما را مجبور به انجام کار در همان لحظه می‌کند.

۳- قورباغه‌ات را قورت بده!

برایان تریسی در سومین روشی که برای غلبه بر اهمال کاری عنوان می‌کند، عنوان کلی از کتابی است که خودش آن را نوشته است. کتاب قورباغه‌ات را قورت بده به این موضوع اشاره دارد که اگر قرار است در طول روز چند قورباغه را بخورید (که منظور همان انجام دادن چند کار در طول روز است) شما باید زشت‌ترین قورباغه را بخورید که به معنای انجام سریع و فوری سخت‌ترین کار می‌باشد. اینکه زشت‌ترین قورباغه جلوی شما باشد هیچ معنایی ندارد و شما باید آن را فورا بخورید ( انجام سخت‌ترین کار در اولویت باشد).

۴- مدیریت زمان

کنترل زمان از عهده‌ی ما خارج است و ما نمی‌توانیم زمان را تحت اختیار خود داشته باشیم. اما اینکه بتوانیم مدیریت زمان داشته باشیم به این معناست که زندگی خود را مدیریت کرده‌ایم. مدیریت زمان یعنی اینکه بتوانید انتخاب کنید چه کاری را اول، چه کاری را دوم و چه کاری را آخر انجام دهید و توانایی انتخاب این کارها بر کل زندگی شما اثر می‌گذارد. شما با این کار نظمی مهم در زندگی خود ایجاد می‌کنید که بازدهی شما را در طول روز افزایش می‌دهد.

مطالعه کنید: ۳ روشی که در مدیریت زمان به ما کمک خواهند کرد

برای تمرین می‌تواند هر بار روی یک کار که از همه مهم‌تر است و انجام آن بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی شما می‌گذارد تمرکز کنید. در واقع هر زمان که خواستید کاری انجام دهید از خودتان سوال کنید که تاثیر انجام این کار بر زندگی من چیست؟ اگر فکر می‌کنید انجام آن خیلی تاثیر مثبتی بر زندگی شما نمی‌گذارد از اولویت‌ها آن را خارج کنید. همچنین شما می‌توانید از نوشتن لیست وظایف روزانه استفاده کنید.

اهمال کاری می‌تواند یکی از موانع رسیدن به موفقیت باشد و می‌تواند یک تهدید برای ما محسوب شود. اما اگر بتوانیم آن را کنار بگذاریم نتایج مثبتی در زندگی ما ایجاد خواهد شد.

چه امتیازی می دهید؟
دیدگاه کاربران
  • ملیکا عابدی 3 نوامبر 2020

    سلام ودرود من کتاب قورباغه آن را قورت بده رو خوندم واقعا عالیه ‌خیلی کمک میکنه ،مخصوصا ب کسایی ک کارهاشونو عقب میندازن،کتابش واسه من انگیزه بخش بودپس میتونه واسه همه انگیزه بخش باشه✌️

  • ابراهیم مولایی 3 نوامبر 2020

    با سلام خدمت استاد عزیز عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.