0
02143000313

۴ نکته طلایی درباره‌ی تاثیر کلمات برای اثر گذاشتن روی دیگران

اگه بلد باشیم چطور از تاثیر کلمات استفاده کنیم، می‌تونیم روی دیگران اثر بذاریم. دو بخش مهم از هر ارتباطی حرف زدن و گوش دادن هست. قبلا درباره اینکه چطور باید درست گوش کنیم تا بتونیم دیگران رو متقاعد کنیم، یک مطلب نوشتیم. می‌تونید این مطلب رو در اینجا مطالعه کنید: «۲ روش عملی برای افزایش مهارت درست گوش دادن به مخاطب».

در این مطلب ۴ نکته طلایی رو آموزش میدیم تا بتونید با استفاه از اون‌ها به درستی از تاثیر کلمات استفاده کنید و به درستی روی مخاطب اثر بذارید. این ۴ نکته درباره استفاده درست و به جا از: سعی می‌کنم، نمی‌توانم، اما و نهی کردن دیگران هست.

نکته اول درباره‌ی تاثیر کلمات – سعی می‌کنم

تاثیر کلمات
وقتی می‌گیم سعی می‌کنم، یعنی امیدی نداشته باش

فرض کنید از دوست‌تون می‌خواید که یک موضوعی رو در اولین فرصت به شما اطلاع بده. اون فرد هم به شما میگه: «سعی می‌کنم فردا بهت زنگ بزنم». پیامی که شما از این حرف دریافت می‌کنید چی هست؟ اینه که فردا بهتون زنگ میزنه؟ یا اینه که احتمال داره فردا بهتون زنگ نزنه؟ احتمالا اگه دوست‌تون فردا با شما تماس بگیره تعجب هم می‌کنید.

وقتی از عبارت سعی می‌کنم استفاده می‌کنیم، داریم این پیام رو به مخاطب ارسال می‌کنیم: «زیاد توقع نداشته باش کاری که گفتم عملی بشه». بنابراین بهتره در مکالمات‌مون از سعی می‌کنم استفاده نکنیم. اگر هم می‌خوایم استفاده کنیم باید عاقلانه و به جا باشه. مثلا می‌تونیم جایی از سعی می‌کنم استفاده کنیم که نمی‌خوایم طرف مقابل رو زیاد امیدوار کنیم.

نکته دوم برای استفاده از تاثیر کلمات – نمی‌توانم

نمی‌توانم
با گفتن کلمات منفی مثل نمی‌توانم، درها رو به روی دیگران نبندید

چه مواقعی از کلمه نمی‌توانم استفاده می‌کنیم؟ معمولا وقتی که راه‌های مختلف رو امتحان کردیم یا به هر دلیل خودمون رو تو بن‌بست می‌بینیم. بنابراین وقتی در مکالمات از این کلمه استفاده می‌کنیم، داریم احساس تو بن‌بست قرار گرفتن رو به مخاطب منتقل می‌کنیم.

فرض کنید در یک جلسه کاری هستید. اگه بگید: «نمی‌تونیم از این راه به نتیجه برسیم»، به صورت ناخودآگاه ذهن دیگران رو در بن بست قرار می‌دیم. راه حل درست استفاده کردن از تاثیر کلمات این هست که به جای رفتن تو بن‌بست، باید راهکار ارائه بدیم. مثلا می‌تونیم بگیم: «باید دنبال راه حل دیگه‌ای باشیم». در این جمله این پیام نهفته هست که نمی‌تونیم از این راه به نتیجه برسیم. اما درهای ذهن دیگران رو به سمت جستجو برای پیدا کردن یک راه جدید باز میکنه.

به تاثیر کلمات دقت دارید؟ دو جمله ساده اینقدر با هم تفاوت دارند. با جمله اول میشه یک جلسه کاری رو به سمت بن‌بست هدایت کرد و با جمله‌ی دیگه میشه همکاران رو به سمت ایده‌پردازی سوق داد. پس باید حواسمون به تاثیر کلمات باشه.

نکته سوم برای استفاده از تاثیر کلمات – اما

اما
با کلمه اما می‌تونید معنای حرف‌تون رو کاملا تغییر بدید

– اوضاع کار چطوره؟

+ همه چیز خوبه، کارها داره خوب پیش میره، اما…

وقتی مکالمه بالا رو می‌خونید چی به ذهنتون می‌رسه؟ آیا فکر می‌کنید همونطور که نفر دوم داره میگه، همه چیز خوب هست و کارها داره خوب پیش میره؟ قطعا همچین فکر نمی‌کنید. این تاثیر کلمه اما هست. وقتی از کلمه اما استفاده می‌کنیم، داریم مطالبی که قبل گفتیم رو نفی می‌کنیم.

تاثیر دیگه کلمه اما کمرنگ کردن و کم اهمیت کردن مطالب قبلی هست. به این مثال توجه کنید: «برای کاهش وزن می‌تونید رژیم بگیرید اما من توصیه می‌کنم ورزش کردن رو فراموش نکنید». در این مثال با استفاده از کلمه اما داریم تاثیر ورزش کردن رو پر رنگ‌تر از رژیم گرفتن می‌کنیم. اگه می‌خواید از تاثیر کلمات به درستی استفاه کنید باید به استفاده درست و به جا از کلمه اما خیلی توجه کنید.

خیلی‌ها عادت کردن از کلمه اما استفاده کنن. شما می‌تونید کلمه اما رو با «و» جایگزین کنید. اینطوری تاثیر کلمه اما از بین میره. مثلا: «همه چیز خوبه، کارها داره خوب پیش میره و…». اینجا دیگه این فکر که احتمالا مشکلی بوجود اومده به ذهن آدم نمی‌رسه. یا می‌تونید اینطوری بگید: «برای کاهش وزن می‌تونید رژیم بگیرید و من توصیه می‌کنم ورزش کردن رو فراموش نکنید». در این مثال وقتی کلمه «و» جایگزین اما میشه، جمله قبل و بعد از «و» هم وزن هستند و دیگه جمله اول کمرنگ و کم اهمیت‌تر نمیشه.

نکته چهارم برای استفاده از تاثیر کلمات – نهی کردن

نهی کردن
وقتی کسی رو از کاری نهی می‌کنیم، احتمال اون اتفاق رو افزایش می‌دیم

به فیل آبی فکر نکنید!

الان دارید به چی فکر می‌کنید؟ احتمالا به یک فیل آبی. وقتی کسی رو از چیزی نهی می‌کنید، دارید ذهن اون آدم رو هدایت می‌کنید که به همون چیز فکر کنه. ضمیر ناخودآگاه انسان به همین راحتی برنامه‌ریزی میشه. پس واقعا باید حواسمون به تاثیر کلمات باشه.

اگه مثلا در محیط کار به یک نفر بگیم: «فراموش نکن امروز این نامه رو ارسال کنی»، احتمال فراموش کردن ارسال نامه رو افزایش دادیم. اگه نامه ارسال نشه، کسی شما رو مقصر نمی‌دونه، اما حقیقت اینه که شما هم در این اشتباه سهیم هستید. بله تاثیر کلمات فراتر از چیزی هست که اکثر افراد فکر می‌کنن.

این ۴ نکته، نکات طلایی هستند که با توجه به اون‌ها می‌تونید مکالمات و شرایط مختلف رو مدیریت کنید و همینطور تاثیری که دوست دارید رو، روی دیگران بذارید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *