0
02186035730

۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با شکرگزاری

شکرگزاری از دیدگاه برخی افراد مرتبط با دین و مذهب است. اما بخواهیم آن را عمیق‌تر بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که هیچ ارتباطی با آنها ندارد.

یکی از اثرات شگفت‌انگیز شکرگزاری، درمان بیماری می‌باشد. تشکر بابت نعمت‌ها کاری است که همه‌ی انسان‌ها برای موفقیت در زندگی باید انجام دهند. در این نوشته ابتدا اثراتی که شکرگزاری در زندگی دارد را توضیح می‌دهیم و سپس ۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با شکرگزاری را معرفی خواهیم کرد.

سخن بزرگان درباره شگرگزاری

 

نه تنها تمام ادیان، بلکه انسان‌های بزرگ به لزوم شکرگزاری اشاره کرده‌اند. در ادامه چند نمونه از آنها را عنوان خواهیم کرد:

ناصر خسرو، شاعر، حکیم و جهانگرد بزرگ در این باره عنوان کرده است:

شکر نعمت نعمتت افزون کند *** کفر نعمت، از کَفَت بیرون کند

سعدی نیز در این باره ذکر کرده است:

منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت … در هر نفسی دو نعمت است و بر هر نعمت شکری واجب.

الفونس کار روزنامه نگار و طنز پرداز فرانسوی نیز در این باره گفته است :

عده‌ای دائم غرغر می‌کنند که گل سرخ خار دارد، من شکر می‌کنم که خارها گل دارند.

شکرگزاری چطور بر روی زندگی ما تاثیر می‌گذارد؟

شکرگزاری چطور روی زندگی ما تاثیر میذاره؟

زمانی که شکرگزاری می‌کنیم، به طور ناخودآگاه ۵ اتفاق را رقم می‌زنیم.

۱- تجسم

برای مثال زمانی که برای سلامتی خودمان خدا را سپاس می‌گوییم، در واقع مشغول به این هستیم که سلامتی و حال خوبی را که داریم را تجسم می‌کنیم. تجسم یکی از مواردی است که بر روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر می‌گذارد. در واقع با تجسم، ضمیر ناخودآگاه خودمان را به سمت چیزی که تجسم کرده‌ایم هدایت می‌کنیم. ضمیر ناخودآگاه هم برای بدست آوردن چیزی که تجسم کرده‌ایم به ما کمک می‌کند.

۲- تفکر

وقتی می‌خواهیم برای نعمت‌هایی که داریم شکر کنیم به نعمت‌هایی که داریم فکر می‌کنیم. هم فکر کردن به نعمت‌ها باعث می‌شود حال بهتری پیدا کنیم و هم اینکه احساس‌مان تغییر کند.

۳- تغییر احساسات

ان ال پی (علم برنامه ریزی عصبی – کلامی) اعتقاد دارد که جسم و ذهن بر روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند. زمانی که حال جسمی خوبی نداشته باشیم، احساسات خوبی نخواهیم داشت. اگر احساس خودمان را تغییر بدهیم می‌توانیم شرایط جسمی خودمان را هم تغییر دهیم و حال بهتری را برای خودمان رقم بزنید. بنابراین زمانی که با شکرگزاری احساست خودمان را تغییر می‌دهیم، به‌طور مستقیم خودمان را به سلامتی نزدیک‌تر می‌کنیم.

بیشتر بخوانید  چرا زمان نمی تواند رنج شما را کاهش دهد

۴- تاثیر کلمات

هنگام شکرگزاری، تمام کلمات ما مثبت هستند. شاید شکرگزاری تنها زمانی در زندگی باشد که تمام حرف‌ها و کلمات ما مثبت هستند. این کلمات مثبت به غیر از تاثیری که بر روی تغییر احساسات ما دارد، تاثیر مستقیمی بر روی مغز ما می‌گذارد. استفاده از کلمات مثبت، فعالیت بخشی از مغز که در تولید خاطرات بد است را کاهش می‌دهد.

در واقع زمانی که از کلمات مثبت استفاده می‌کنیم، روحیه خودمان را افزایش می‌دهیم. احتمالا می‌دانید که روحیه‌ی قوی چقدر بر روی بهبود بیماری اثر مثبت دارد. برای اینکه بتونید روحیه یک بیمار صعب العلاج را افزایش دهید، راه‌هایی وجود داره که درمورد آن در این نوشته توضیح دادیم: «چطور با افزایش روحیه، به درمان بیماری صعب العلاج کمک کنیم؟»

۵- کارما

کارما
قانون کارما نتیجه سپاس‌گزاری ما رو بهمون برمی‌گردونه

قانون کارما به این اشاره دارد که هر پیامی که به سمت جهان هستی ارسال می‌کنیم نتیجه‌ای متناسب با همان پیام دریافت می‌کنیم. حال تصور کنید پیامی که به سمت جهان هستی ارسال می‌کنیم شکرگزاری باشد. ولتر، یکی از نامدارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی می‌گوید:

شکرگزاری چیزی شگفت انگیز است. باعث می شود هر آنچه برای دیگران عالی است، نصیب ما هم بشود.

حالا که به خوبی به اهمیت و تاثیر شاکر بودن پی بردیم، می‌تونیم ۶ تمرین عملی برای شگرگزاری معرفی کنیم تا با اون‌ها بتونید به درمان هر بیماری کمک کنید.

۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با استفاده از شکرگزاری

۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با استفاده از شکرگزاری

۱- سلامتی گذشته

برای انجام این تمرین، روی کاغذ حداقل ۱۰ مورد از مواقعی که در گذشته احساس سلامتی و سر زندگی کرده‌اید را اول به خاطر بیاورید (تفکر و تجسم) سپس این موارد را یادداشت کنید. سپس از بابت نعمتی که داشته‌اید شکرگزاری کنید. سعی کنید که این کار را با خلوص نیت انجام دهیم (تغییر احساس). توجه داشته باشید که این نوع از شکرگزاری تنها نباید در ذهن شما باشد، بلکه باید کلمات را نیز به کلام منتقل کنید (تاثیر کلمات).

بیشتر بخوانید  هم تیمی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا ما هم تیمی خوبی هستیم؟

۲- سلامتی زمان حال

درست است که ممکن است دچاری بیماری شوید اما تمام اعضا بدن شما که درگیری بیماری نیست. سعی کنید برای آن بخشی از وجودتان که درگیری بیماری نیست و در سلامتی به سر می‌برد شکرگزاری کنید. در این تمرین هم سعی کنید با احساسی که دارید این کار را انجام دهید. سعی کنید اعضایی از بدن‌تان را که در سلامتی هستند را تجسم کنید و بابت سلامتی آنها شکرگزاری کنید. این کلمات را ۳ بار تکرار کنید.

۳- بیماری‌های گذشته

بله برای بیماری‌هایی هم که در گذشته داشتید باید به دو دلیل شاکر باشیم. یکی درمان شدن این بیماری‌ها. یکی هم اینکه درمان شدن این بیماری‌ها دلیلی برای شکرگزاری به شما داده و می‌دونید این سپاس‌گزاری راهکاری هست برای درمان بیماری و مشکلی که امروز دارید. ۳ مرتبه تکرار رو فراموش نکنید.

۴- بیماری که الان دارید

باید برای بیماری الان هم شکرگزار باشید. از این جهت که باعث شده بیشتر به فکر شکرگزاری باشید. علاوه بر این این بیماری باعث شده که به یاد بیارید اعضای سالم دیگه‌ای هم دارید و بابت اون‌ها شکرگزار باشید.

۵- سلامتی آینده

اگه به قانون کارما ایمان داشته باشید، اگه مطمئن باشید قانون کارما به شما جواب میده، باید برای سلامتی آینده‌تون هم شکرگزاری کنید. این کار رو هم با تمام وجود انجام بدید. ۳ مرتبه کلمات مثبتی که برای شکرگزاری به زبون میارید رو تکرار کنید.

۶- سلامتی دیگران

یادمون نره، شکرگزاری باعث میشه هر چیزی که برای دیگران عالی هست، نصیب ما هم بشه. پس برای سلامتی و شادی دیگران هم شاکر باشید. این باعث میشه سلامتی اون‌ها به شما هم جذب بشه.

برای اینکه از این تمرینات نتیجه بگیرید، باید این تمرینات رو هر روز تکرار کنید. شکرگزاری زمانی باعث بهبودی و درمان شما میشه که به بخشی از وجود شما و عادت روزانه شما تبدیل شده باشه.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

دیدگاه کاربران
 • Kosar 31 مه 2020

  خییلی متن خوبی بود ❤️
  و اینکه واقعا بهم ثابت شده و تجربشو دارم و باشکرگزاری سلامتی کاملم رو بدست آوردم
  واقعا خداروشکر

 • بک لینک طبیعی 6 مه 2020

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 • Timecode 25 آوریل 2020

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 • مجله 6 اکتبر 2019

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید
  شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *