0
02186035730

9 واقعیت که در مورد ضمیر ناخودآگاه باید بدانید(بخش اول)

در این مقاله از قدرت باورنکردنی ضمیرناخودآگاه متعجب خواهید شد. اگر آماده هستید نقش بزرگی که ضمیرناخودآگاه در زندگی شما ایفا می کند را بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. این آگاهی ممکن است در ابتدا شما را شوکه کند اما باعث گسترش بینش و باور شما خواهد شد و این خیلی خوب است.

درک حقایق می تواند باورهایی را برای شما آشکار کند که قبلا هرگز از آنها مطلع نبوده اید. ما قصد نداریم تعریف ضمیرناخودآگاه را مورد بحث قرار دهیم. در عوض ما نگاهی دقیق آنچه ضمیرناخودآگاه انجام می دهد خواهیم انداخت. در واقع به شما کمک می کنیم آنچه ضمیرناخودآگاه به طور فعال انجام می دهد را درک کنید و این رویکرد کاملا عملگراست.

هنگام مطالعه حقایقی که نتیجه تحقیقات در مورد فعالیت ضمیرناخودآگاه می باشد، بیشتر و بیشتر در مورد آن می آموزید و ما این را تضمین می کنیم.

ضمیرناخودآگاه تمام عملکردهای غیرارادی بدن مانند تنفس، ترشح بزاق، گردش خون و هضم را کنترل می کند

شما آگاهانه شیوه هضم غذای خود را انتخاب نمی کنید . این فقط به دلیل فعالیت ضمیر ناخودآگاه است. در واقع تحقیقات نشان می دهند مغز در هر ثانیه می تواند یک بیلیون، بیلیون عملیات را محاسبه کند. آیا این حقیقت به اندازه کافی شما را شوکه کرد؟ آیا می توانید به طور آگاهانه این تعداد عملیات را در یک ثانیه انجام دهید؟

آیا متوجه محدودیت خودآگاهی خود در برابر ضمیرناخودآگاه شده اید؟

ضمیر ناخودآگاه

ضمیرناخودآگاه نقش پیچیده و فراگیر در نحوه درک شما از جهان ایفا می کند.

چند دقیقه به سوالات زیر فکر کنید:

آیا مضطرب می شوید؟ افسرده چطور؟ آیا کارها را به تعویق می اندازید؟ آیا عاداتی دارید که برای شما خوب نیستند؟

بیشتر بخوانید  بهترین تکنیک‌ها برای افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی

ترس ها انگیزه ها و خواسته ها از فرآیندهای ناخودآگاه نشات می گیرند که لحظه به لحظه چگونگی مشاهده جهان و موقعیت شما را در آن تعیین می کند.

اگر آگاهی شما محدود باشد، ضمیرناخودآگاه شما به شیوه اتوماتیک و بر اساس داده های قبلی که آموخته اید ادامه می دهد و تمایلات آموخته شده خوب و بد را حفظ می کند.

خودآگاهی یا ضمیر ناخودآگاه شبیه گیرنده رادیو است. اگر ضمیرناخودآگاه شما فرمان بدهد که فقط به یک یا چند کانال محدود شوید. اطلاعات محدود و قدیمی را دریافت می کنید که می تواند شما را در یک چرخه تکراری گیر بیاندازد.

نکته اساسی این است که اگر ضمیر ناخودآگاه به کانال های بیشتری دسترسی پیدا کند، تغییر در زندگی شما اتفاق خواهد افتاد.

ضمیرناخودآگاه بایگانی تمام خاطرات شماست

از طریق آن خاطرات، ضمیر ناخودآگاه شما نحوه واکنش شما به زندگی و تصمیم گیری را تعیین می کند.

اما نکته اصلی اینجاست : برخی از خاطرات شما می توانند کاملا از ذهن خودآگاه پنهان بمانند. با این حال همان خاطرات در همان لحظه بر شما تاثیر می گذارند.

تصور کنید خاطراتی که اصلا به یاد نمی آورید، بسیاری از واکنش های شما، میزان انگیزه شما، پاسخ های عادی شما به دیگران و واکنش های شما در هر شرایطی را کنترل می کنند.

وقتی می خواهید با چرخاندن دستگیره از درب عبور کنید، خاطرات نحوه بازکردن درب ها فعال شده و جزئی ترین حرکت شما را تعیین می کنند. با اینکه به یاد نمی آورید چه زمانی چرخاندن دستگیره را یاد گرفته اید، اما اگر تمام خاطرات شما در مورد نحوه باز کردن درب از ذهن ناخودآگاه شما پاک شود، بدون هیچ درکی روبروی درب متوقف می شوید.

9 واقعیت در مورد ضمیر ناخودآگاه

شما دستگیره را می چرخانید چون ضمیرناخودآگاه به وسیله خاطرات قبلی به صورت خودکار این کار را به شما دیکته می کند.

بیشتر بخوانید  راهکار و رفتارشناسی رسیدن به موفقیت با ان ال پی

شما احتمالا در کودکی اولین خاطرات در مورد بازکردن درب را ذخیره کرده اید و اکنون نیز ناخودآگاه شما به همین اساس تصمیم می گیرد. اما شیوه برخورد شما در دوسالگی با مادرتان امروز می تواند برای شما مفید باشد؟ به نظر که این شیوه خیلی مفید نیست.

کنجکاوی در مورد خاطراتی که به نقطه عطف زندگی شما تبدیل شده اند، شاید ارزیابی بهتری از زندگی حال حاضر شما بدهد، اینطور نیست؟

ضمیر خودآگاه فقط در زمان تصمیم گیری مطلع می شود

سناریویی را در نظر بگیرید: از محل کار به خانه بر می گردید، از یخچال لقمه ای برداشته و می خورید، روی کاناپه دراز می کشید تا ریلکس کنید. بعد از چند دقیقه به ذهنتان خطور می کند که به اتاق کار خود رفته و روی کتاب خود کار کنید. اما این فقط یک فکر گذرا بوده، زیرا بعد از یک ساعت متوجه می شوید که هنوز روی کاناپه هستید و در حال بازی با موبایل می باشید.

حال به عقب برگردید، برای تصمیم گیری مراحل زیادی انجام شد. سنجش گزینه ها، در نظر گرفتن پیامدها و اولویت ها، ارزیابی اهداف و موارد دیگر در نهایت انتخاب انجام شد. در این مثال شخص به سادگی زمان را از دست داد.

در مقاله بعدی به ادامه حقایق ضمیرناخودآگاه خواهیم پرداخت.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *