0
02186035730

اختلاف سنی در ازدواج؛ آیا اختلاف سنی مهم است؟

اختلاف سنی در ازدواج ممکن است برای برخی مهم نباشد و این جمله معروف را که «سن فقط یک عدد است» را سرلوحه زندگی خود قرار دهند و یا بالعکس برای برخی بسیار مهم و حائز اهمیت است. ممکن است برخی روابط به‌دلیل بالا بودن اختلاف سنی شکل نگیرد.

طبق تحقیقات دانشگاه کلرادو آمریکا مردان و زنانی که اختلاف سنی پایین‌تری با یکدیگر دارند رضایت بیشتری از زندگی نسبت به افرادی که اختلاف سنی آن‌ها بالا می‌باشد دارند. اما تفاوت سنی چه تاثیری می‌تواند بر روابط افراد بگذارد و چطور می‌توان این مسائل را حل کرد؟

اختلاف سنی در ازدواج تا چه حد اهمیت دارد

اکثر افراد برای همه‌ی اختلاف‌های خود با شخص مقابل حساس هستند. همان‌طور که اختلاف سطح مالی یا سطح فرهنگی با شخص مقابل برای این افراد مهم است، اختلاف سنی نیز مسئله‌ای حائز اهمیت می‌باشد. پس همان‌طور که اختلافات دیگر صرفا قانون نبوده و گاها بودن این اختلافات باعث پیش آمدن مشکلاتی نشده، داشتن اختلاف سنی نیز برعکس تصورات مردم حتما مشکل‌ساز نیست و می‌تواند تبدیل به ازدواج موفق شود.

وجود مشکلات در این نوع از ازدواج‌ها

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که در همه‌ی ازدواج‌هایی که با اختلاف سنی شکل می‌گیرد مشکلات رخ نمی‌دهد. اما منظور از مشکلات دقیقا چه بود. تفاوت‌های زیادی بین دو شخصی که با یکدیگر در حالت‌ عادی وجود دارد. این موضوع کمی برای افرادی که در با اختلاف سنی بالا ازدواج می‌کنند متفاوت است. میزان سطح آگاهی یا نوع رفتارهای اجتماعی و حتی توقعات از زندگی بین این دو شخص متفاوت است. ممکن است دید به زندگی در شخصی که ۲۰ سال سن دارد با فردی که ۴۰ سال سن دارد متفاوت باشد و اگر این تفاوت‌ها برطرف و درک نشود تبدیل به مشکل خواهد شد.

بیشتر بخوانید  چگونه برای شروع هر کاری انگیزه داشته باشیم؟
وودی آلن و همسرش
ممکن است در برخی از ازدواج‌ها با تفاوت سنی زیاد مشکلی رخ ندهد

اختلاف سنی‌ ۷ ساله

افراد معتقدند فاصله سنی ۷ سال فاصل مناسبی برای ازدواج می‌باشد و طبق آمار میزان جدایی در این افراد ۱۸٪ درصد می‌باشد. افرادی که به این فاصله سنی از ازدواج اعتقاد دارند می‌گویند وقتی هم سن‌وسال خود ازدواج می‌کنید به‌دلیل اینکه تفکر انسان‌ها هر سه سال تغییر می‌کند با فاصله پایینی سن رابطه نمی‌توان فرد مورد نظر را پیدا کرد.

اختلاف سنی ۱۰ ساله

این اختلاف برای ازدواج کمی ریسک‌پذیری بالایی را می‌طلبد. طبق آمار ۳۹٪ افرادی که با این اختلاف سن ازدواج کرده‌اند کارشان به جدایی کشیده شده است. برای دختری که در سن ۲۲ سالگی با پسری ۳۲ ساله ازدواج می‌کند ممکن است اولویت‌هایی که در زندگی داشته باشد با شخص مقابل متفاوت باشد و یا هنوز در سن ۲۲ سالگی درگیر موضوعات نوجوانی باشد در حالی که همسرش در سن ۳۲ سالگی از پختگی و تجربه‌ی بیشتری نسبت به برخوردار است و دیدگاهی که نسبت به زندگی مشترک دارد متفاوت است. اما امکان دارد حتی افراد در سن ۲۲ سالگی پختگی و تجربه‌ی یک فرد ۲۷ ساله را داشته باشد و این عادات رفتاری برای همه یکسان نیست.

اختلاف سنی ۲۰ ساله

ممکن است این اختلاف سنی برای ازدواج برای هر دو طرف پر استرس باشد. این نوع ازدواج‌ها دوره کوتاهی دارند و طبق آمار ۸۵٪ این ازدواج‌ها به طلاق و جدایی منجر می‌شود. ابتدای این آشنایی‌ها شاید با عشق زیاد آغاز شود. طبیعی است در اکثر مواقع با این اختلاف سن، مشکلاتی از قبیل اختلاف عقیده، اختلاف‌های رفتاری و نوع دیدگاه به زندگی وجود داشته باشد. زیرا هر دو برای یک نسل می‌باشند.

بیشتر بخوانید  چطور مهارت نه شنیدن را در خودمان افزایش دهیم؟

تصور نمی‌کند خانم یا آقا باشید، زمانی که تفاوت سنی زیادی داشته باشید باعث می‌شود در زندگی دچار مشکلاتی شوید. البته ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد. اما چیزی که آمارها اثبات می‌کنند اکثر ازدواج‌هایی که با اختلاف سنی بالا شکل می‌گیرد منجر به جدایی می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *