0
02143000313

خلاق هستید یا نه؟ چطور می‌توانید خلاق باشید؟

آیا فکر می‌کنید که خلاق هستید و یا اینکه از خلاقیت خود به درستی استفاده می‌کنید؟ بسیاری از افراد خود را خلاق نمی‌دانند و تصور آنها این است که قدرت خلاقیت ندارند.

اما این موضوع در برخی از افراد کاملا برعکس است. آنها خود را به شدت خلاق می‌دانند. اما نظر اطرافیان این افراد به گونه‌ای دیگر است و این افراد را معمولی می‌دانند. برای داشتن خلاقیت چه ویژگی‌هایی باید داشتیم و اینکه ویژگی‌های یک فرد خلاق چیست؟

کودکان خلاق و بزرگسالان فاقد خلاقیت

انسان‌ها در سنین پایین‌تر بسیار خلاق‌تر سنین بزرگسالی عمل می‌کنند. به‌طوری که در سطح نوابغ فکر می‌کنند. در حالی که تا سن ۵ سالگی سطح خلاقیت آنها بسیار بالا می‌باشد. اما رفته رفته و با افزایش سن خلاقیت آنها نسبت به گذشته کاهش می‌یابد. به نظر می‌رسد با افزایش سن کاهش خلاقیت را باید شاهد باشیم. چقدر این موضوع صحت دارد؟

موضوع خلاقیت در کودکان و کاهش آن با بالا رفتن سن نمی‌تواند ژنتیکی باشد. به این دلیل که اگر موضوع ژنتیکی مطرح باشد، افراد در سنین پایین نیز نباید خلاقیت داشته باشند. تحقیقاتی نشان می‌دهد که فعالیت مغزی افراد تا ۵ سالگی ثابت است.

علت کاهش خلاقیت با رشد چیست؟

علت کاهش خلاقیت با رشد چیست؟
کودکان معمولا خلاقیت بالایی دارند

مهم‌ترین عامل را که می‌توان با موضوع کاهش خلاقیت مرتبط دانست، مبحث آموزش می‌باشد. یعنی اینکه نظام آموزشی چقدر به این موضوع اهمیت می‌دهد؟ کودکان یک سوم از زمان خود را در محیط آموزشی صرف می‌کنند و اگر کودکان در این محیط نتوانند بحث خلاقیت را یاد بگیرند کار برای آنها در بزرگسالی برای خلاق بوده سخت می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید موضوع خلاقیت به نیمکره‌ی سمت راست مغز ما مرتبط است. برای پرورش نمیکره‌ی راست مغز و در نتیجه پرورش خلاقیت باید روی مواردی که به نیمکره‌ی راست مربوط می‌شود تمرکز کنیم. مانند هنر، تصاویر، موسیقی، احساسات، رنگ‌ها، شعر و … که باعث افزایش قدرت خلاقیت می‌شود.

خلاق بودن یعنی چه؟ همه می‌توانند خلاق باشند؟

خلاق بودن یعنی چه؟ همه می‌توانند خلاق باشند؟
حتی با نوشتن یک انشا، در حال خلق کردن هستیم

همانطور که بالاتر اشاره شد، بسیاری از افراد خودشان را دارای فردی خلاق می‌دانند اما اطرافیان آنها نظر دیگری دارند. به نظرتان خلاق بودن به چه معناست؟ چه کسانی دارای خلاقیت می‌باشند؟ به نظرتان شخصی که خلاق است باید حتما کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد؟ بهتر است کمی عمیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم.

برای خلاق بودن نیاز نیست کارهای عجیب و غریب انجام بدهیم. اول از همه به کلمه‌ی خلاق دقت کنید. این کلمه دارای ریشه‌ی مشترک با کلمه خلق است. بنابراین اگر طی سال‌های گذشته چیزی را برای خودمان خلق نکرده باشیم و یا اینکه از این توانایی برای بهبود زندگی‌مان استفاده نکرده‌ایم قطعا کار خلاقانه‌ای انجام نداده‌ایم.

بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر همین لحظه یک قلم‌مو داشته باشند می‌توانند خلاقیت خود را تبدیل به آثار کنند. شما باید با اثر خود مفاهیمی را خلق کنید. تمام بزرگان ادبیات و موسیقی‌دان‌ها و افرادی که نامی بزرگ در تاریخ دارند با اثر خود مفاهیم را خلق کرده‌اند.

چطور خلاق باشیم؟

چطور خلاق باشیم؟
با توانایی‌ها و خلاقیت خود باور داشته باشید

زمانی می‌توانید خود را تبدیل به یک فرد خلاق کنید که موانع را حذف کنید. بزرگ‌ترین مانع برای خلاق بودن تفکری است که ما نسبت به خودمان داریم. زمانی که شما باور داشته باشید که خلاقیتی در شما وجود ندارد، نمی‌توانید خلاق باشید. مرحله‌ی اول خلاق بودن این است که باور داشته باشید به اینکه شما یک فرد خلاق هستید.

باورهای ما زندگی‌مان را به شدت تغییر می‌دهند. ما می‌توانیم باورهایی داشته باشیم که که ما را محدود کنند و یا باوهایی داشته باشیم که در مسیر رسیدن به موفقیت به ما کمک کند. می‌توانید با مطالعه کردن این مقاله با باورهای محدود کننده و باورهای یاری کننده آشنا شوید:

هر اندیشه یا کاری که منجر به نتیجه‌ی مطلوب شود، به نوعی یک کار خلاقانه به حساب می‌آید. فرد خلاق کسی است که می‌تواند مسائل زندگی را به بهترین و ساده‌ترین روش ممکن حل کند. به بیان ساده‌تر، کسی که این توانایی را دارد در کار و زندگی خود امکانات جدیدی به‌وجود بیاورد، فردی خلاق محسوب می‌شود.

 

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه کاربران
  • Ali20 24 ژانویه 2019

    من با کمک ان ال پی تقریبا یکی از سخت ترین مراحل زندگیم رو گذروندم هرچند سخت یود اما بالاخره تونستم انجامش بدم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.