0
02186035730

ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت هستند را بشناسید

ترس یکی از مواردی است که باعث می‌شود هرگز به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا نکنید. در واقع ترس یک نیروی قدرتمند است و این قدرت را دارد که جاه‌ طلبی، اهداف و آرزوهای شما را نابود کند. هنگامی که ترس در شما رخنه می‌کند یک حالت بهانه‌جویی برای انجام ندادن کار در شما ایجاد می‌شود.

برخی از دانشمندان ترس را یک انسداد ذهنی می‌دانند که بر عملکرد تمام سیستم بدن تاثیر می‌گذارد. از شایع‌ترین تاثیراتی که می‌تواند ترس بر عملکرد ما بگذارد ایجاد استرس می‌باشد که پیش‌تر در مقالات از آن صحبت شده است.

مطالعه کنید: ۳ راه برای درمان استرس

از بزرگترین ایرادهایی که ترس دارد این است که به‌صورت ناخودآگاه به‌وجود می‌آیند و نمی‌توان گفت که شخص چه نوع ترس‌هایی را از موانع رسیدن به موفقیت می‌داند. در این مقاله به این موضوع اشاره کرده‌ایم که چه نوع ترس‌هایی مانع رسیدن ما به موفقیت می‌باشند و تا حدودی به شناسایی ترس‌ها کمک می‌کند.

ترس از رد شدن

ترس از رد شدن و یا عدم پذیرش اولین موردی است که می‌خواهیم آن را بررسی کنیم. این ترس احتمالا چیزی است که همه‌ی ما آن را تجربه کرده‌ایم. ترس از رد شدن در یک مصاحبه‌ی شغلی، ترس از مردود شدن در یک آزمون دانشگاهی، ترس از پاسخ نه شنیدن و یا موارد دیگر که ممکن است در ذهن شما باشد.

ترس از رد شدن یک گام رو عقب جهت رسیدن به اهداف است!

ماهیت این ترس همان عدم پذیرش و یا رد شدن می‌باشد که باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس ما به شدت کاهش یابد و یا در برخی موارد آنقدر بر افراد تاثیر منفی می‌گذارد که دچار افسردگی می‌شوند. زمانی باید متوجه پدیدار شدن این ترس در ما شد که از انجام کاری به‌دلیل رد شدن در آن صرف نظر کنیم. برای اینکه مانع به‌وجود آمدن از این نوع شکست شویم کارهایی را انجام می‌دهیم که دور از آن چیزهایی است که مورد علاقه یا مورد هدف ما بوده باشد.

بیشتر بخوانید  ۶ نکته مهم تربیتی که باید در رفتار با کودک رعایت کنیم

ترس از شکست خوردن

این نوع از ترس کمی با مورد قبلی که معرفی شد متفاوت است. پائولو کوئیلو نویسنده کتاب‌هایی مانند کیمیاگر می‌گوید:

فقط یک چیز است که دستیابی به رویا را غیر ممکن می‌سازد و آن هم ترس از شکست خوردن است

وقتی صحبت از موفقیت و رسیدن به آن می‌شود غیر ممکن است که نامی از شکست به گوش شما نخورده باشد و حتی اگر داستان افراد موفق را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که شکست همیشه جزئی از مسیری است که قرار است برای موفقیت طی کنید.

ترس از شکست دلیل دیگری است که چرا بسیاری از مردم به بهترین زندگی خود دست پیدا نمی‌کنند. مردم همیشه دلایل زیادی را برای ترس‌های شکست خوردن عنوان می‌کنند. دلایلی مانند از دست دادن منابعی که دارند، تمسخر دیگران و یا دلایلی که ممکن است بسیار شنیده باشید.

همانطور که گفته شد ترس از شکست همواره وجود دارد و دلایل متعددی را می‌توان برای دلایل ایجاد ترس عنوان کرد. اما نکته‌ای که شاید همیشه مدرسان موفقیت و یا افرادی که راه شما را طی کرده‌اند می‌گویند این است که شکست را نمی‌توان در مسیری که برای موفقیت طی می‌کنید انکار کرد.

ترس از دست دادن

احتمالا جملاتی مانند «اگر همین یک مقدار پولی را که دارم از دست بدم چی؟» یا «برای من فقط همین یه چند متر زمین باقی مونده اگه اون رو از دست بدم چی؟» را از دوستان و یا اقوام خود شنیده‌اید. ترس از دست دادن یکی از ترس‌هایی است که با ریسک کردن ارتباط نزدیکی دارد.

بیشتر بخوانید  چرا ما احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ چاره‌ی کار چیست؟
ترس از دست دادن
ریسک کردن و ترس از دست دادن نقطه مقابل هم می‌باشند

افراد همیشه به دنبال این هستند تا ابتدا از داشته‌های خود محافظت کنند و سپس با کسب در‌آمدی به ذخایر خود اضافه کنند.

ترس از تغییر کردن در زندگی

ترس از تغییر در زندگی را احتمالا خیلی متوجه‌اش نشویم. برای مثال اگر اتفاقی در زندگی‌مان رخ دهد که مجبور باشیم شرایط جدیدی را بپذیریم، رخداد چنین اتفاقی برای ما ترسناک خواهد بود. مثلا اگر مجبور باشیم یک شغل جدیدی را امتحان کنیم یا به دلیل فاصله زمانی محل کار با خانه از جایی به جایی دیگر نقل مکان کنید و مواردی دیگر که باعث ایجاد ترس در افراد می‌شوند.

این نوع ترس باعث می‌شود ما در جای خود ثابت بمانیم و اگر فرصتی برای تغییر پیش آید از آن استقبال نکنیم. اگر یک پیشنهاد کاری مناسب‌تری به ما شد به دلیل وجود همین ترس از آن استقبال نکنیم. این ترس بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری ما نیز اثر می‌گذارد و اغلب انتخاب‌هایی می‌کنیم که کمترین تغییر را در زندگی ما به همراه داشته باشد. اغلب افرادی که این نوع ترس را دارند اذعان می‌کنند ایجاد یک تغییرات در زندگی آنها باعث می‌شود استرس بر آنها غلبه کند و نسبت به آن چیزی که بوده‌اند پسرفت داشته باشند و نه پیشرفت!

اغلب این ترس‌ها یا در زندگی ما وجود داشته است و یا ممکن است پدیدار شود و یا حتی اینکه در زندگی ما وجود دارد و ما از تاثیراتی که آنها می‌گذارند بی‌خبر هستیم! شما چه راه‌کاری برای از بین بردن این نوع از ترس‌ها دارید؟ نظرات خود را در همین مقاله به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *