0
02143000313

دلیل موفقیت‌های پی در پی بیل گیتس چه بود؟

همه‌ی ما علاقه داریم به موفقیت دست پیدا کنیم. یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت این است که دلایل موفقیت افرادی که موفق شده‌اند را بررسی کنیم. یکی از بهترین افرادی که می‌توانیم زندگی او را مورد بررسی قرار دهیم، بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت می‌باشد. در این مقاله ۵ دلیل موفقیت از دیدگاه بیل گیتس را بیان می‌کنیم.

۱- نه بگویید!

نه بگید

بیل گیتس در کنار وارن بافت

بیل گیتس معتقد است برای رسیدن به موفقیت باید بلد باشیم چه زمانی و چگونه «نه» بگوییم. تنها بیل گیتس به این فرمول معتقد نیست و وارن بافت (کارآفرین و موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم) نیز به این فرمول اعتقاد دارد. به نظر شما چرا درست و به موقع نه گفتن می‌تواند ما را در امر رسیدن به موفقیت کمک کند.

افرادی مثل بیل گیتس و وارن بافت اعتقاد دارند که زنجیره‌ای تمام نشدنی از فرصت‌ها، کارها، انگیزه‌ها و پیشنهادها هر شخصی را احاطه کرده است و وقتی بتوانیم به موقع نه بگوییم دقیقا زمانی است که بهترین فرصت‌ها را انتخاب کرده‌ایم. اما اگر ندانیم که کجا و چه زمانی نه بگوییم احتمالا فرصت‌های بیشتری را از دست می‌دهیم.

باید بدانید که باورهای انسان‌های موفق از جمله باور به زنجیره‌ی تمام نشدنی‌ فرصت‌‌ها تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی زندگی و موفقیت شخص دارد. برای درک بیشتر این موضوع توصیه می‌شود نوشته‌ی مرتبط با همین عنوان را مطالعه کنید:«۷ باور موفقیت که انسان‌های موفق به آن‌ها اعتقاد دارند»

۲- از انتقاد استقبال کنید

بیل گیتس در کتابی با نام «کسب و کار با سرعت اندیشه» عنوان می‌کند که به استقبال اخبار بد و انتقادها بروید تا متوجه شوید باید روی چه مواردی کار کنید. البته باید این توانایی را داشته باشید که نقدهایی که به شما وارد می‌شود را تحلیل کنید و انتقاد سازنده و انتقاد تخریب کننده را از یکدیگر تشخیص دهید. اگر بخواهیم بدون هیچ تحلیلی به هر انتقادی ترتیب اثر دهیم ممکن است از مسیر موفقیت دور شویم.

توجه داشته باشید هر انتقادی که به شما وارد است را با آرامش گوش کنید. اگر انتقادی که به شما می‌شود دوستانه و سازنده باشد، یک راه برای موفقیت یا اشتباه نکردن پیدا کرده‌اید. اگر انتقاد سازنده نباشد یا حتی گاها از کینه بوده است گوش دادن به آن انتقاد باعث می‌شود با یک دیدگاه منفی راجع به خودتان آشنا شوید. این دیدگاه می‌تواند نماینده دیدگاه چندین شخص دیگر نیز باشد.

۳- خوش بین باشید

خوش بین باشید

سخنرانی بیل گیتس در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه استنفورد

درسته که در دنیایی زندگی می‌کنیم که خیلی چیزها در اون می‌تونه از دید ما اشتباه باشه، اما باز هم خوش بین بودن به شما کمک میکنه که به موفقیت برسید. این رو در نظر داشته باشید که اگر انسان‌های خوش بین وجود نداشتند، هیچ وقت هیچ حرکت جدید و جسورانه‌ای راه نمی‌افتاد. هیچ کس شرکت جدیدی تاسیس نمی‌کرد و هیچ ایده‌ی خلاقانه جدیدی شکل نمی‌گرفت.

یک نکته مهم درباره خوش بینی این هست که اگر خوش بین باشیم، حتی فرصت‌های خیلی کوچک رو هم می‌تونیم ببینیم و ازشون بهره‌مند بشیم. اما اگر خوش بین نباشیم، قطعا همون فرصت‌ها رو هم از دست می‌دیم. بیل گیس در یکی از سخنرانی‌های خودش در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه استنفورد میگه:

اغلب خوش بینی با امید واهی اشتباه گرفته میشه، غافل از اینکه ما ناامیدی واهی هم داریم!

دقت داشته باشید که این خوش بینی هست که باعث میشه بتونید فرصت‌ها رو روی هوا بزنید. می‌تونید این مقاله رو بخونید تا متوجه بشید آدم‌های ثروتمند چطوری از فرصت‌های زندگی‌شون استفاده می‌کنن: «چطور برای ثروتمند شدن فرصت ها را روی هوا بزنیم؟»

۴- از شکست نترسید

از شکست نترسید

بدون زمین خوردن نمی‌تونیم به موفقیت برسیم

بیل گیتس در کتابی با عنوان «مسیر پیش رو» می‌نویسه:

موفقیت معلم خوبی نیست. موفقیت با انسان‌های باهوش کاری می‌کنه که فکر کنند شکست ناپذیر هستند. این طبیعی هست که موفقیت‌های زندگی را دلچسب‌تر از شکست بدانیم، اما این شکست‌های زندگی هستند که بیش‌‌ترین درس را به انسان می‌دهند و بیش‌ترین فرصت‌های رشد را در اختیار او قرار می‌دهند.پس دفعه بعد که با صورت به زمین خوردید این نکته را به یاد داشته باشید.

اگه شما جزو کسایی هستید که از تلاش کردن و شکست خوردن خسته شدید یا از شکست خوردن می‌ترسید، حتما این نوشته رو بخونید: «هر چی تلاش می‌کنم نتیجه نمی‌گیرم، باید چیکار کنم؟»

۵- روی هدف تمرکز کنید

بیل گیتس میگه باید یک هدف کاملا مشخص داشته باشید، علاوه براین باید معیارهایی برای سنجش اون هدف مشخص هم در نظر بگیرید. اگه بتونید این کارو بکنید تو زندگی پیشرفت‌های چشمگیری می‌کنید. البته خود بیل گیتس در ادامه میگه پیدا کردن هدف و تعیین معیارهایی برای سنجش اون، کار خیلی سختی هست. اگه این کار ساده بود همه اون رو انجام می‌دادند و همه به آدم‌های موفقی تبدیل می‌شدند.

حالا که با ۵ عامل اصلی موفقیت از نظر بیل گیتس آشنا شدید، می‌تونید روی این موارد کار کنید تا تبدیل به یک آدم موفق بشید. قطعا رسیدن به هیچ کدوم از ۵ موردی که در بالا بهشون اشاره شد،‌ کار ساده‌ای نیست. بنابراین باید صبور باشید و تلاش کنید.

در مسیر رویاهاتون گام بردارید

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *