0
02186035730

زبان بدن و تن صدا چگونه در انتقال پیام ما به دیگران تاثیر می‌گذارد؟

آیا صرفا کلمات ما هستند که رابطه ما را با جهان پیرامون‌مان شکل می‌دهند؟ آیا فقط این کلمات هستند که پیام ما را به مخاطب‌مان منتقل می‌کنند؟ دلیل بروز رفتار‌های مختلفی که در حین ارتباطات ایجاد می‌شوند چیست؟ زبان بدن و تن صدا چه نقشی در انتقال پیام ما به مخاطبان‌مان دارند؟ جواب این سوالات را در این مقاله می‌یابید.

ارتباط با وجود اینکه تنها یک کلمه است اما در حقیقت یک سیکل یا حلقه است که حداقل شامل دو نفر می‌شود. رفتارهایی که در حین ارتباط ایجاد می‌شود از دو منبع حاصل می‌شوند. چیزی‌هایی که می‌شنوید و چیزی‌هایی که می‌بینید. تمام اینها بستگی دارد به اینکه شخص مقابل شما چه می‌گوید و چه کاری انجام می‌دهد و شاید تصور کنید که او مسئول رفتار شما خواهد بود.

زبان بدن و تن صدا چگونه ارتباط ما را می‌سازند؟

زبان بدن و تن صدا چگونه ارتباط ما را می‌سازند؟

ارتباط، با کلمات شما، کیفیت صدای شما و بدن شما شکل می‌گیرد .شما نمی‌توانید ارتباط برقرار نکنید، چون بسیاری از پیام‌ها حتی بدون اینکه چیزی بگویید منتقل می‌شوند. بنابراین ارتباط شامل پیام‌هایی است که از یک شخص به شخص دیگر فرستاده می‌شود.

شما چگونه متوجه می‌شوید پیامی که منتقل کرده‌اید توسط شخص مقابل دریافت شده یا نه؟ چگونه متوجه می‌شوید که آیا معنی پیامی که شما قصد داشتید منتقل کنید با معنایی که شخص دریافت کرده یکی است؟

یک تست مفید که در ان ال پی استفاده می‌شود این است که شما یک جمله ساده را مثل امروز روز خوبی است؟ انتخاب کرده و می‌توانید آن را به 3 شکل منقل کنید.

  • یک راه بصورت تهدید
  • یک راه بصورت طعنه آمیز
  • یک راه بصورت خوشحالی و شادمانی
بیشتر بخوانید  آشنایی با متا مدل‌ها؛ متا مدل‌ها چگونه بر ما اثر می‌گذارند

این کار را می‌توانید برای یک شخص انجام دهید بدون اینکه به او بگویید که منظور شما در واقع کدام بوده است! سپس از او بخواهید پیام عاطفی را که دریافت کرده بگوید.

شاید پیامی که می‌خواهید منتقل کنید با چیزی که او دریافت کرده یکی باشد. ولی غالبا به این صورت نیست. شما متوجه می‌شوید پیامی که با زبان بدن و نحوه صحبت کردن منتقل گردیده، بیشتر با پیامی که شخص دریافت می‌کند شباهت دارد. زیرا ارتباطات فراتر از کلماتی هستند که ما استفاده می‌کنیم.

برای رسیدن به هدف آگاهانه از زبان بدن و تن صدا استفاده کنیم

برای رسیدن به هدف آگاهانه از زبان بدن و تن صدا استفاده کنیم

تحقیقات مشابهی روی گروهی از افراد صورت گرفت و نتیجه این شد که 55% تاثیرات و پیام‌ها بوسیله زبان بدن صورت میگیرد، 38% توسط تن صدا و فقط 7% توسط محتویات (معنی کلمه) انتقال می‌یابد.

تحقیقات در مورد راپورت

تن صدا و زبان بدن حتی زمانی که یک کلمه ساده مانند سلام را می‌گویید در انتقال پیام موثر است. زبان بدن و تن صدای شما کنایه‌آمیز، تهیدآمیز و یا لذت بخش بودنِ سلام شما را مشخص می‌کند.

مارگارت تاچر مدت زیادی را صرف تغییر کیفیت صدایش کرد. بازیگران هم واقعا با کلمات بازی نمی‌کنند آنها بیشتر روی زبان بدن و تن صدا کار می‌کنند و هر بازیگری نیاز دارد که توانایی رساندن و انتقال معانی مختلفی را با کلمه “نه” داشته باشد.

ارتباط درست زمانی شکل می‌گیرد که پیامِ کلمات ما و پیامی که وضعیت بدن و تن صدای ما در خود جای داده‌اند، همراستا باشند. بطور واضح در تحقیقات دیگر مشخص شد زبان بدن و تن صدا تفاوت‌های زیادی در تاثیرگذاری چیزی که شما می‌گویید بوجود می‌آورد. یعنی حتی بیشتر از چیزی که ما می‌گوییم و کلماتی که بکار می‌بریم.

بیشتر بخوانید  چقدر با شخصیت واقعی خود فاصله دارم؟ (به همراه آزمون علمی)

چگونه گفتن مهم‌تر از خودِ گفتن است

فرشید پاکذات

دیدگاه کاربران
  • حمید خاکی 6 آگوست 2019

    عالی بود
    لحن صحبت کردن به صورت مهربان و قاطع و پرانرژی از موارد مهم و تاثیر گذار است
    لطفا بیشتر توضیح دهید درخصوص مذاکره تلفنی و تاثیرات تن صدا…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *