0
02188915009

راه حل لذت بردن از شغل خسته کننده یا کارهای روزمره چیست؟

فکر می‌کنید عمرتون رو تو یک شغل خسته کننده تلف می‌کنید؟ از کارهای روزمره و تکرار خسته شدید؟ این نوشته رو بخونید تا راحت‌تر از چیزی که فکرش رو می‌کنید، زندگی‌تون رو از کسالت، یکنواختی و خسته کنندگی دربیارد.

همه آدم‌ها دوست دارن کارهایی رو انجام بدن که ازش لذت می‌برن. اما همه می‌دونیم اکثر آدم‌ها از شغلشون راضی نیستند. یا مدام به این فکر می‌کنن که این کار، شغل مورد علاقه‌اشون نیست. یا شغل خودشون رو یک شغل خسته کننده می‌دونن. خیلی‌ها هم هستند که از کارهای روزمره گلایه دارن. حس می‌کنن هیچ تنوعی تو زندگی‌شون نیست. ما در گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات قصد داریم به این دوستان کمک کنیم. پس به نکات زیر دقت کنید.

چطور از شغل خسته کننده یا کارهای روزمره لذت ببریم؟

چطور از شغل خسته کننده یا کارهای روزمره لذت ببریم؟
می‌تونید با تغییر زاویه دید از هر شغلی که دارید لذت ببرید

بزرگ‌ترین اشتباه اکثر آدم‌هایی که از زندگی خودشون به خاطر داشتن یک شغل خسته کننده شکایت می‌کنن اینه که فکر می‌کنن شادی و رضایت از زندگی، در انجام کاری هست که بهش علاقه دارن. خیلی‌ها فکر می‌کنن هر روز باید کارهایی که دوست دارن رو انجام بدن تا زندگی خوبی داشته باشن، به همین دلیل از کارهای روزمره بدشون میاد. اما این تصور اشتباه هست و همین تصور هست که هر روز ناراحتی و غم شما رو بیشتر میکنه.

برای اینکه از زندگی خودتون لذت ببرید باید یه کمی نگاه خودتون رو تغییر بدید. به جای اینکه دنبال شغل یا کارهایی باشید که ازش لذت می‌برید، سعی کنید از کاری که می‌کنید لذت ببرید. بله هر چقدر هم که فکر کنید این شغلی که دارید خسته کننده هست یا کارهای روزمره رو نمیشه دوست داشت، باز هم ما می‌گیم راهی‌های هست که بتونید از کاری که انجام می‌دید لذت ببرید.

اما قبلش توضیح میدیم که چرا احساس شادی و لذت در زندگی وابسته به این هست که به جای تلاش برای انجام کارهایی که دوست دارید، کارهایی که انجام می‌دید رو دوست داشته باشید.

چرا باید از کارهایی که می‌کنیم لذت ببریم تا خوشبخت باشیم؟

چرا باید از کارهایی که می‌کنیم لذت ببریم تا خوشبخت باشیم؟
نگاه‌تون رو به دنیا عوض کنید تا از زندگی لذت ببرید

قطعا اگه بتونیم کارهایی مورد علاقه‌مون رو انجام بدیم زندگی خیلی زیبایی داریم. اما سوال مهم اینه که آیا همه انسان‌ها می‌تونن کاری که دوست دارند رو انجام بدن؟ فرض کنید دوست دارید فوتبالیست بشید و توی تیم ملی یا یک تیم باشگاهی مطرح بازی کنید. چند نفر دیگه تو دنیا این آرزو رو دارن؟ حتما خیلی‌ها. ولی فقط یک تیم ملی با یک پست برای شما وجود داره. قطعا غیر از یک نفر که اون پست رو بدست میاره، بقیه کسایی که این آرزو رو دارن، بقیه عمر نمی‌تونن کاری که دوست دارن رو انجام بدن.

به همین دلیل هست که همه ما باید تلاش کنیم از کاری که می‌کنیم لذت ببریم نه اینکه لذت زندگی رو در انجام دادن کاری که دوست داریم خلاصه کنیم. حالا توضیح میدیم چطوری از شغل خسته کننده یا کارهای روزمره لذت ببرید.

قدم اول: علاقه به علت انجام کار

علاقه به علت انجام کار
به دلیل کاری که می‌کنید فکر کنید و ازش لذت ببرید

انجام هر کاری علتی داره. این علت می‌تونه چیزی باشه که کار رو به خاطرش شروع کردید یا مربوط به نتیجه‌ی کار باشه. مثلا ممکنه به خاطر انسان دوستی، مراقبت از یک مریض رو قبول کرده باشید. اگه بتونید علت (انگیزه) شروع کار رو درون خودتون حفظ کنید، می‌تونید از انجام کارهای روزمره و حتی ناراحت کننده‌ی نگهداری بیمار لذت ببرید.

فرض کنید یک شغل خسته کننده دارید. قطعا برای این شغل خسته کننده حقوق دریافت می‌کنید. ممکنه برای خرید خونه در حال پس انداز کردن پول‌هاتون باشید. پس شما دارید یک شغل خسته کننده رو ادامه می‌دید برای اینکه بتونید خونه بخرید. اگه بتونید اینطوری فکر کنید، حتی از انجام یک شغل خسته کننده هم لذت می‌برید.

قدم دوم: از چگونه انجام دادن کار لذت ببرید

فرض کنیم شما یک خانم خانه‌دار هستید. شاید از اینکه هر روز آشپزی کنید، نظافت کنید، خونه رو مرتب کنید خسته شدید. بله همه‌ی این موارد کارهای روزمره هست و البته خسته کننده. حالا به این فکر کنید که امروز تصمیم دارید همون غذایی‌هایی رو که هر هفته درست می‌کردید به یک روش دیگه درست کنید. با این نوع نگاه به زندگی حتی می‌تونید استاندار توانایی‌های خودتون رو افزایش بدید. عملا با لذت بردن از چگونگی انجام کار، زندگی خودتون رو از یکنواختی درمیارید.

یک مثال براتون می‌زنیم. حتما فروشگاه‌های مختلفی اطراف محل زندگی شما هست. شاید خودتون یا خیلی از کسانی که می‌شناسید علاقه دارند که همه خریدهای خودشون رو از یک فروشگاه مشخص انجام بدن. فکر می‌کنید علتش چیه؟ می‌دونیم اکثر کالاها رو همه فروشگاه‌ها دارن. اما چرا یک فروشگاه اینطوری در جذب مشتری موفق هست؟ چون صاحب اون فروشگاه یا فروشنده‌ها به چگونگی انجام کارشون اهمیت میدن.

چند تا پیشنهاد عملی بهتون میدیم برای اینکه از چگونگی انجام کار لذت ببرید. سعی کنید سرعت انجام کار رو بیشتر کنید. اینطوری احتمالا وقت بیشتری برای انجام تفریح یا هر کار دیگه‌ای بدست میارید. علاوه براین رضایت شخص خودتون از کاری که کردید بیشتر میشه چون به هر حال تغییر و پیشرفت رو حس می‌کنید.

سعی کنید کیفیت انجام کاری که می‌کنید رو بیشتر کنید. اگه یک روز غذای خوشمزه‌تری بپزید یا برخوردتون با ارباب رجوع بهتر باشه، حتما بازخورد لذت بخشی از کاری که می‌کنید می‌گیرید. شک نکنید! می‌تونید سعی کنید روش انجام کارتون رو با خلاقیت تغییر بدید. صرفا به خاطر استفاده از خلاقیت خودتون، حس بهتری نسبت به اون شغل خسته کننده یا کارهای روزمره بهتون دست میده.

قدم سوم: به کسی که کاری رو براش انجام میدید علاقه داشته باشید

به کسی که کاری رو براش انجام میدید علاقه داشته باشید
به کسایی که به خاطرشون کاری رو انجام می‌دیدی فکر کنید تا از انجام اون کار لذت ببرید

شما برای چه کسی دارید آشپزی میکنید یا کارهای روزمره خونه رو انجام می‌دید؟ همسر و فرزندان‌تون. به خاطر چه کسی هست که این شغل خسته کننده رو قبول کردید؟ به خاطر همسر و فرزندان‌تون. شاید دوستی از شما خواسته باشه کاری رو انجام بدید که دوست ندارید. اما به خاطر دوستی و علاقه‌ای که به اون شخص دارید انجام اون کار رو قبول کردید.

پس می‌تونید به کسی که دارید کاری رو به خاطرش انجام می‌دید فکر کنید. اگه واقعا بتونید نگاه‌تون رو اینطوری تغییر بدید، دیگه حس نمی‌کنید یک شغل خسته کننده دارید یا از انجام کارهای روزمره خسته و کلافه نمی‌شید.

امیدواریم از امروز دیگه از اینکه یک شغل خسته کننده دارید احساس غم و ناراحتی نکنید. امیدواریم از انجام کارهای تکراری و کارهای روزمره ناراحت نباشید. به جای اینکه خوشی‌های خودتون رو به انجام کارهای مورد علاقه‌اتون گره بزنید، سعی کنید از کاری که می‌کنید لذت ببرید و به اون کار علاقه داشته باشید. به علت انجام اون کار، روش انجامش و کسی که کاری رو براش انجام می‌دید فکر کنید. نگاه‌تون رو به زندگی تغییر بدید تا زندگی اون طوری که دوست دارید براتون تغییر کنه.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.