0
02143000313

نحوه ارتباط مدیر با کارمندان چگونه باید باشد؟

ارتباط مدیر با کارمندان می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. ارتباط ضعیف می‌تواند باعث شود کارمند از ارتباط با مدیر خود خسته شود و بالعکس، یک رابطه‌ی خوب می‌تواند باعث ایجاد انگیزه و دوستی میان مدیر یک مجموعه با کارمندان خود شود.

موسسه TINYpulse طی تحقیقاتی که در بخش مشارکت سازمانی انجام داده است، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از کارمندان از ارتباط و نحوه ارتباط با مدیر خود ناراضی هستند. این نارضایتی نه تنها باعث حس نارضایتی به کارمند می‌دهد بلکه باعث افزایش زیان و کاهش بهره‌وری شود. پس نتیجه می‌گیریم که نحوه ارتباط مدیر با کارمندان می‌تواند تاثیرات زیادی بر کارمندان بگذارد. اما چطور این ارتباط تبدیل به یک ارتباط خوب می‌شود؟

خودتان را در کنار آنها ببینید

این نکته بسیار مهم است که شما به عنوان مدیر یک مجموعه خودتان را در کنار کارمندان خود ببینید. یعنی اینکه تنها به عنوان کسی که برای او خروجی کار مهم است کار را دنبال نکنید. درمورد کارهایی که قرار است انجام شود یا کارهایی که قبل‌تر انجام شده است با کارمندان خود نه به عنوان یک مدیر بلکه در نقش یک همکار گفتگو کنید. این کار باعث ایجاد حس اعتماد بین شما و افرادی می‌شود که در وهله‌ی اول متوجه می‌شوند برای مجموعه کار می‌کنند و نه یک شخص و این عمل باعث بالا رفتن بهره‌وری می‌گردد.

ارتباط مدیر
خود را جزئی از مجموعه و کارمندان دانستن باعث اتحاد و انگیزه‌ی بیشتر در مجموعه می‌شود

شنونده خوبی باشید

شنونده خوب بودن در مکانی که خودتان مدیر هستید از سخنران بودن بیشتر اهمیت دارد. گاهی کارمندان نیاز دارند توضیحاتی را درباره کاری که انجام می‌دهند یا قرار است انجام دهند با شما درمیان بگذارند. شما نیز به عنوان مدیر مجموعه ابتدا باید شنونده خوبی باشید تا اینکه یک سخنران. برای مثال اگر کارمندی می‌خواهد درباره روند پیشرفت پروژه با شما صحبت کند ابتدا سعی کنید کامل و جامع صحبت‌های وی را گوش کنید و سپس اظهار نظر کنید.

بیشتر بخوانید  سلامت مالی چیست و چگونه آن را بررسی کنیم؟

حد و مرزهای مشخص‌ شده

هر چند ارتباط نزدیک با کارمندان می‌تواند در راندمان و محیط کاری اثر مثبت بگذارد اما این ارتباط نزدیک نیز می‌تواند آسیب بزند. در تقسیم بندی زمانی که انسان در طول روز دارد از ۲۴ ساعت، ۸ ساعت یا معادل یک سوم روز خود را در محیط کار می‌گذراند. طبیعی است که صمیمتی در کارمندان و ارتباط آنها با مدیر ایجاد شود. به عنوان مدیر باید سعی کنید حد و مرزی را برای ارتباط با افراد مشخص کنید و خارج از چارچوبی که برای خود تعریف کرده‌اید عمل نکنید.

زحمات کارمندان خود را نادیده نگیرید

جدای از حقوق ماهیانه مدیران باید همیشه زحمات کارمندان خود را قدر بدانند. چه ایده‌ای از چه شخصی منجر به فروش بیشتر شده است؟ ( محیط‌های کوچک و نه سازمان‌های بزرگ) یا اینکه چه عاملی باعث شده است کار چند روزه با زحمات تبدیل به کار چند ساعته شود؟ گاهی کارمندان نیازمند این هستند که تلاش‌هایی که انجام می‌دهند خارج از اصول قانون کاری مانند حقوق ثابت دیده شود و مدیران تنها به این موضوع اکتفا نکنند. موفقیت و پیشرفت کارکنان را بی‌توجه باقی نگذارید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.