0
02143000313

پاکسازی ذهن را چگونه با ساده‌ترین روش ممکن انجام دهیم؟

پاکسازی ذهن بسیار می‌تواند بر عملکرد شما تاثیر مثبت بگذارد. زمانی که ایده‌ها یا سوالات مرتبط با کاری که قرار است انجام دهید در ذهن‌تان شکل می‌گیرد اگر نتوانید این موارد را به درستی مدیریت کنید باعث از بین رفتن‌ آنها می‌شود.

بعضی مواقع ذهن شما پر می‌شود از موضوعاتی که باعث می‌شود نتوانید تمام چیزهایی که با پیشرفت و در نتیجه موفقیت شما همراه می‌شود را مدیریت کنید و به نوعی موضوعات فرعی جای موضوعات اصلی را در ذهن شما گرفته‌اند. تنها با پاکسازی ذهن می‌توانید این موارد را حل کنید که در این مقاله به این تکنیک‌ها اشاره خواهیم کرد.

ذهن خود را پاکسازی کنید

روش‌هایی عملی این امکان را برای بسیاری فراهم کرده است تا بتوانند پاکسازی ذهن را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند. از جمله این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

افکار خود را بر روی کاغذ بنویسید

تمام افکاری که در ذهن‌تان وجود دارد را بر روی کاغذ بنویسید و یا آنها را بیان کنید و با دستگاهی صدای خود را ضبط کنید. سپس مواردی را که نوشته‌اید با دقت بررسی کنید. چه مواردی شما را آزار می‌دهند و اصطلاحا باعث ترافیک فکری شده است و چه مواردی در این بین می‌تواند مثبت باشد. این موضوع زمانی تکمیل می‌شود که شما دریابید که افکارتان از کجا می‌‌آید و با چه ترفندی می‌توان این موارد را حذف کرد. گاهی ما نمی‌دانیم فکرهایی که در ذهن‌مان وجود دارد از چه زمانی شکل گرفته و با این کار یک نظم و ترتیب خاصی در آن ایجاد می‌کنیم.

با دیگران درباره آن صحبت کنید

احتمالا شما فردی باشید که دوست دارد موضوعاتی که رخ می‌دهد را نزد خود نگه دارد و این موضوع مشکل سازی نیست. اما در برخی موارد پیش می‌‌آید که صحبت کردن با شخص دیگری درباره موضوعی که درگیر آن هستید مانند ازدواج، کار، درس یا هر بحث دیگری به شما در این امر کمک می‌کند بتوانید بهتر ذهن خود را از این موارد پاکسازی کنید.

صحبت با دیگران
با افراد قابل اعتماد درباره درگیری ذهنی خود صحبت کنید

با دوستان و آشنایانی صحبت کنید که به شما حقیقت را بگویند و هیچ تعارفی بر سر موضوعی که درباره آن گفتگو دارید نداشته باشند. اگر درباره دوست یا آشنای خود مطمئن نیستید توصیه می‌شود به یک مشاور مراجعه کنید تا بتواند شما را راهنمایی کند.

یادآوری کنید که چه چیزی برایتان ارزشمند است

گاهی اوقات فکر می‌کنید موضوعاتی که در ذهن‌تان وجود دارند بسیار حائز اهمیت هستند و شما را آنچنان درگیر می‌کنند که از مواردی که واقعا برای‌تان ارزشمند است دور می‌کند. برای مثال ممکن است دوست دختر یا پسر شما را ترک کرده باشد و شما تصور می‌کنید دیگر هیچ چیزی برای‌تان مهم نیست. این درست زمانی است که باید به مواردی که هنوز برای شما ارزشمند است مانند خانواده فکر کنید.

مدیتیشن را فراموش نکنید

زمانی که زیاد در یک محیطی بمانید که پر از استرس و شلوغی است نیاز به این پیدا می‌کنید که ذهن‌تان را به آرامش برسانید و این کاری است که مدیتیشن به راحتی انجام می‌دهد. مدیتیشن کمک می‌کند که ذهن و روح شما به آرامش برسد.

می‌توانید مراحل زیر را به دقت انجام دهید تا بتوانید یک مدیتیشن فوق‌العاده برای پاکسازی ذهن خود انجام دهید.

  • یک مکان مناسب پیدا کنید دور از هیاهو و سر و صدا باشد و در صورت امکان موبایل خود را به حالت بی‌صدا بگذارید. هدف این است که محیط در آرامش کامل باشد.
  • به‌صورت صاف بنشینید و از قوز کردن پرهیز کنید. می‌توانید بر روی یک بالش بنشینید اما توجه کنید سطح ارتفاع بالش زیادی بالا نباشد.
مدیتیشن
  • چشم‌هایتان را ببندید و دستان خود را به حالت عکس بالا در بیاورید و یا می‌توانید دستان خود را بر روی زانو بگذارید.
  • سپس با یک زمانبندی مناسب چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید با تمرکز بالا این کار انجام شود.

مطالعه کنید: مدیتیشن جذب ثروت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *