0
02188915009

چرا باید اهداف ما واضح و شفاف باشد؟

همه‌ی افراد در زندگی خود می‌خواهند به اهدافی که دارند برسند. اما کمتر کسانی موفق می‌شوند به اهداف خود برسند و این نرسیدن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از آنها شفاف نبودن اهدافی است که داریم.

همه‌ی ما می‌دانیم داشتن اهداف در زندگی جز مقدمات رسیدن به موفقیت است. یعنی اینکه اگر شخصی می‌خواهد به چیزی برسد باید دقیقا آن را برای خود تجسم کند و تک به تک مراحلی که برای رسیدن به آنچه که می‌خواهد را بداند.

مردم به اندازه برای مکانی که می‌خواهند به مسافرت بروند یا لباسی که می‌خواهند خریداری کنند فکر می‌کنند اما رسیدن به آن چیزی که هدفشان است را خیلی جدی نمی‌گیرند و به نوعی خواسته‌ی آنها شفاف نیست. شخصی می‌گوید من می‌خواهم پولدار شوم یا فردی دیگر می‌گویند من می‌خواهم فوتبالیست شوم، اما هر دوی آنها نمی‌گویند چه مقدار برای پولدار شدن لازم دارند و یا در چه تیمی می‌خواهند فوتبال بازی کنند.

زمانی که شما اهداف خود را به‌صورت شفاف بدانید به مزایا و معایب آن پی خواهید برد و بهتر بتوانید برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. در اینجا پرسش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با مطرح کردن آنها بهتر می‌توانید به این شفافیت برسید.

۱- می‌خواهید به چه چیزی برسید؟

شما می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ احتمالا دغدغه‌ی بسیاری از افراد این است که بعد از رسیدن به هدف خود به چه چیزی خواهند رسید. شما می‌خواهید معلم باشید، مهندس، دکتر و یا موارد دیگر. اینکه بعد از سپری کردن مسیر موفقیت به چه چیزی می‌رسید جز مهم‌ترین مواردی است که باید به آن فکر کنید.

حتما دیده‌اید برخی از افراد بدون آنکه توجهی به علایق خود داشته باشند انتخاب رشته می‌کنند و وارد دانشگاه می‌شوند و پس از گذراندن دوره‌ی آکادمیک به آن چیزی که مد نظرشان بوده نمی‌رسند. یکی از مهم‌ترین دلایل این است که افراد نمی‌دانند به چه چیزی می‌خواهند برسند.

مطالعه کنید: شناسایی اهدافی که به آنها علاقه داریم توسط ان ال پی

۲- چه چیزی باشید؟

زمانی که اصول و ارزش‌های خود را در مرحله اول شناسایی کردید نوبت به این مرحله می‌رسد که بدانید چگونه می‌خواهید به آنها برسید و چه استفاده‌ای می‌توانید از ارزش‌های خود داشته باشید. برای مثال اگر می‌خواهید به یک هدفی برسید باید دقیقا بدانید چه راهی مناسب شماست و آیا این مسیر می‌تواند ارزشی که به دنبال آنموفقیت هستید را فراهم کند؟ تنها به دیدگاه شما بستگی دارد که چگونه می‌خواهید به اهداف خود برسید. برخی‌ها مانند افراد موفق پا را از این فراتر گذاشته‌اند و راه و روشی که داشته‌اند تبدیل به یک الگو برای دیگران شده است. شما هم می‌توانید الگوی مسیر موفقیت برای دیگران باشید.

 

۳- چه چیزی می‌خواهید داشته باشید؟

این مورد بسیار با موضوع اول ممکن است شباهت داشته باشد اما در عمل با یکدیگر متفاوت می‌باشند. مورد سوم اشاره می‌کند به اینکه چه چیزی می‌خواهید داشته باشید؟ اگر می‌خواهید یک مهندس کشاورزی باشید یا دکتر، هدفی که از رسیدن به آنها می‌خواهید چیست؟ آرامش، ثروت، علاقه و یا موضوعات دیگر. رسیدن به آنها ارزش‌های شما را چگونه کاهش و یا افزایش می‌دهد؟ اگر این اهداف نتوانند ارزش‌های شما را تحقق ببخشند نه تنها با کسب شادی نمی‌شوند بلکه باعث به‌وجود آمدن تاثیرات منفی در انسان خواهد شد.

مهم است که ما اهدافی را در زندگی خود داشته باشیم و برای رسیدن به آن تلاش کنیم اما موضوعی که می‌تواند مهم‌تر از داشتن هدف در زندگی باشد، شفافیت آن است. یعنی اینکه چگونه آن را در ذهن خود ترسیم می‌کنیم و دقیقا منظورمان از هدفی که می‌خواهیم به آن برسیم چیست.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.