0
02143000313

خلاقیت چگونه می‌تواند باعث رسیدن ما به ثروت شود؟

داشتن خلاقیت همواره انسان‌ها را مورد تحسین واقع می‌کند. وقتی صحبت از خلاقیت می‌شود افراد دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

در زندگی ما همیشه لحظاتی وجود دارد که ما نیاز داریم در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلی را برطرف کنیم و یا اینکه با کاری جدید و نو کسب درآمد کنیم. در زمانی که ما بخواهیم این شرایط را به وجود بیاوریم نیازمند این هستیم که از خلاقیت خود استفاده کنیم. همیشه خلاقیت باعث می‌شود که ما در کوتاه‌ترین و با ساده‌ترین روش ممکن به آن چیزی که می‌خواهیم دست پیدا کنیم.

همه‌ی ما انسان‌ها به‌طور ذاتی از خلاقیت بهره می‌بریم و این ممکن است در برخی افراد بیشتر یا کمتر شکوفا شود. برخی باور دارند که داشتن خلاقیت تنها مختص افرادی است که تحصیلات بسیار بالایی دارند و یا اینکه در اتاق فکرهای شرکت‌های بزرگ مشغول به کار می‌باشند. این دو نظریه زمانی رد می‌شوند که ما و یا اطرافیان خودمان برای رفع مشکلی ساده‌ترین روش‌های ممکن را ارائه داده‌اند.

خلاقیت و ثروت

چطور از خلاقیت خود استفاده کنیم

همان‌طور که در متن بالا به آن اشاره شد، همه‌ی ما در زندگی فرد خلاقی هستیم اما نحوه استفاده ما از آن و اینکه چگونه بتوانیم در هر لحظه از خلاقیت خود استفاده کنیم نیاز به تمرین دارد. اساسا افرادی که دیدگاه منفی نسبت به کاری دارند نمی‌توانند خلاق باشند. برای مثال اگر قرار است در جلسه‌ای درباره موضوعی تصمیم‌گیری شود اگر شخصی نسبت به کلیت آن موضوع دیدگاه مثبت نداشته باشد نمی‌تواند ایده‌های خلاقانه بدهد.

اهمیت خلاقیت؛ آیا نیاز است که خلاق باشیم؟

آیا در دنیای امروزه نیاز است که خلاق باشیم؟ این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می‌پرسند. پاسخ این سوال را اینگونه می‌توان داد. « ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که سرعت پیشرفت تکنولوژی چندین برابر نسبت به گذشته افزایش یافته است».

خلاقیت داشته باشیم

درستی این پاسخ را زمانی می‌توان متوجه شد که حتی شرکت‌های بزرگ مانند پپسی، آمازون یا سونی نیز به دنبال فردی هستند که ایده‌پرداز باشد و بتواند اهداف شرکت را با خلاقیت خود پیش ببرد. حال اگر ما نخواهیم که از این مهارت درونی‌مان استفاده کنیم یا آن را افزایش دهیم به نوعی می‌توان گفت فرصت بزرگی را از دست داده‌ایم.

استفاده خلاقیت در جهت رسیدن به ثروت

ایده ارتباط نزدیکی با خلاقیت دارد. یعنی ما با خلاقیت خود می‌توانیم ایده‌ای را گسترش دهیم و یا اینکه حتی ایده‌ای را خلق کنیم. این تنها به مهارت ما بستگی دارد. در طول روز ممکن است ایده‌ه‌ای به ذهن ما خطور کند که کاملا جدید باشد و یا اینکه آن ایده قبل‌تر مورد استفاده قرار گرفته باشد. در مقاله‌ای به ایده‌های تکراری و اینکه چگونه می‌توانیم از آن طریق در کسب و کار موفق شویم.

مطالعه کنید: چطور ایده‌های تکراری نیز ما را به موفقیت می‌رساند؟

اما برای اینکه بتوانیم از خلاقیت خود جهت ایده‌پردازی و رسیدن به ثروت استفاده کنیم چه مراحلی را نیاز داریم طی کنیم؟ در ادامه به ۷ نکته از آن اشاره می‌کنیم و انها را توضیح خواهیم داد. این ۷ مورد شامل موارد زیر می‌شوند.

  • انتخاب موضوع
  • داده‌هایی که درباره آن موضوع وجود دارند
  • پردازش داده‌ها
  • خلق ایده‌ای تازه
  • بررسی شرایط برای اجرای ایده
  • اجرای ایده
بیشتر بخوانید  چرا ثروت مهم است و واکنش مردم به ثروت متفاوت می‌باشد

۱- انتخاب موضوع

انتخاب موضوع به این معناست که شما باید هدف خود را برای ایده‌پردازی انتخاب کنید. این ایده می‌تواند درمورد حمل و نقل، خدمات آموزشی، آشپزی و یا هر موضوع دیگر باشد. ایده‌ی شما باید موضوع یا موضوعاتی را زیر نظر خود قرار دهد.

۲- داده‌هایی که درباره آن موضوع وجود دارند

دومین مرحله، بررسی داده‌هایی است که درباره ایده شما وجود دارند. یعنی ممکن است ایده‌ای که گفته‌اید در سرتاسر نقطه دنیا اجرا شده باشد و یا در حال حاضر مشغول به فعالیت می‌باشد. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌توانید مسیر شما را مشخص کند.

۳- پردازش داده‌ها

حال نوبت به این می‌رسد که داده‌های جمع‌آوری شده در مرحله قبل را پردازش کنید. کدام ایده‌ی شما در کدام نقطه از کشور در حال اجرا می‌باشد؟ آیا این ایده، یک ایده‌ی تکراری است؟ اگر تکراری است چطور اجرا شده است؟ چطور می‌توانیم با خلاقیت خود آن را بهینه‌تر کنیم؟

خلاقیت در معماری

۴- خلق ایده‌ای تازه

این مرحله تنها به دیدگاه شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید کسب و کاری داشته باشید که نوآوری داشته باشد و با دیگر کسب‌وکارهای موجود در حوزه فعالیت شما متفاوت باشد، باید به این مرحله خوب دقت کنید. مهم نیست که شما کسب و کاری را اه‌اندازی کرده‌اید قبل‌تر ایده‌ی آن اجرا شده است، این نوآوری است که شما را با دیگران متمایز می‌کند.

۵- بررسی شرایط

شرایط را برای اجرای ایده‌ی خود بررسی کنید، چه مقدار هزینه برای اجرای ایده نیاز دارید؟ چه زیرساخت‌هایی باید فراهم شود؟ به چه تعداد نیروی انسانی برای اجرای ایده‌ی خود نیاز دارید؟ تمامی مواردی که ممکن است در طول زمان ان کم یا زیاد شود را بررسی کنید.

۶- اجرای ایده

آخرین مرحله، اجرای ایده است. تمامی مراحل قبل یک آماده سازی کلی و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای اجرای ایده بود و در این مرحله وارد دنیای جدید برای کسب درآمد از طریق ایده‌پردازی می‌شویم. ایده‌ی شما اگر خلاقانه باشد و نوآوری را به مردم ارائه کند با اجرای درست آن می‌تواند موفق باشد. شرکت‌های بزرگ همواره در تلاش هستند که ایده‌های خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند اما گاها پیش می‌آید که آنها نیز شکست میخورند. دلیل شکست یک کسب و کار می‌تواند متفاوت باشد و چیزی که مهم است اجرای دقیق تمام مواردی است که باعث می‌شود ما را به موفقیت نزدیک کند.

مردم از یک کسب و کار توقع دارند که خدماتی را عرضه کنند که باعث راحت‌تر شدن زندگی آنها شود و این یک چالش بزرگی است که همواره شرکت‌های بزرگ در تلاش برای برطرف سازی آن هستند.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.