0
02186035730

تفاوت بین سرنوشت و تقدیر چیست؟ کدام ارزشمند است؟

در بین خود ما نیز افرادی وجود دارند که گاها می‌گویند سرنوشت ما از اول هم خوب نبوده و یا می‌گویند تقدیر ما هم انجام نشدن فلان کار است.

در واقع سرنوشت و تقدیر واژه‌هایی هستند که انسان‌ها زیاد از آن استفاده می‌کنند و به نوعی اکثر چیزهایی که زندگی‌شان رخ می‌دهد را به این دو موضوع نسبت می‌دهند. اما به نظرتان این دو کلمه چه مقدار با هم متفاوت هستند؟ در این مقاله بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

تقدیر چیست؟

“تقدیر” از کلمه لاتین “Fatum” به معنای “آنچه گفته شده است” گرفته می‌شود. به این معنا که افراد در زمان‌های خیلی دور بر این باور بودند که سرنوشت آنها نوشته شده است و چیزی قابل تغییر نیست و نمی‌توان نظم جهانی که تقدیر ما را مشخص کرده است را تغییر داد و مهم نیست شما چقدر برای تغییر آن تلاش می‌کنید. حتی یونانیان و رومیان باستان بر این باور بودند سه الهه به نام های کلوتو ، لاچسیس و آتروپوس (سه سرنوشت) نقش تعیین مسیر زندگی نهایی یک فرد را داشتند.

حتما دیده‌اید که افراد کلمه‌ی تقدیر را زمانی استفاده می‌کنند که بار منفی دارد. مثلا در یک آزمون مردود شدن را کار تقدیر می‌دانند. کمتر کسانی پیدا می‌شوند که تقدیر خود را در اتفاقات مثبت و خوش‌بینانه تصور کنند. حتی می‌توان آن را سرپوشی برای کم‌کاری‌های خود دانست.

سرنوشت و تقدیر چیست

سرنوشت چیست؟

از لحاظ بار معنایی تقدیر و سرنوشت بسیار به یکدیگر نزدیک‌ می‌باشند. اما سرنوشت همان چیزی است که تقدیر مشخص می‌کند. کسی که نمی‌تواند گواهینامه بگیرد از دیدگاه فردی که به این موضوع باور دارد یعنی اینکه تقدیر او نگرفتن گواهینامه است و سرنوشت تلاشی که می‌کند شکست است زیرا جهان برای او تقدیر شکست در این امر بخصوص تعریف کرده است. با این توضیحات یعنی اگر شما بارها برای کاری که می‌خواهید بارها و تلاش کنید یعنی تقدیر خود را نخواهید پذیرفت و به دنبال تغییر آن هستید.

بیشتر بخوانید  چالش های زندگی چطور بر عزت نفس ما تاثیر می گذارند؟

چگونه می‌توان سرنوشت را تغییر داد؟

این یک سوال بسیار مهمی است که باید به آن پاسخ دهید.البته قبل از آن باید بررسی کنید که به این موضوع که به تقدیر و یا سرنوشت اعتقاد دارید یا خیر. ما اگر سرنوشت را آینده‌ی خود تصور کنیم می‌توانیم با اقداماتی مهم و تاثیرگذار آینده‌ی خود را تغییر دهیم. این کار چگونه انجام می‌شود؟

۱- بدانید که به چه چیزی علاقه دارید

دریابید که به چه چیزی علاقه دارید. چه چیزی شما را هیجان زده و چه چیزی هیجان شما را برانگیخته نمی‌کند؟ چه چیزی را تحسین می کنید و از انجام آن لذت می‌برید؟ در واقع با دانستن این موضوع بیشتر به کاری که می‌خواهید انجام دهید آگاهی خواهید داشت.

۲- اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

اطراف خود را با افرادی که دائما در حال قضاوت کردن دیگران هستند احاطه نکنید. تنها نتیجه‌ی ارتباط با این افراد دور شدن از آن چیزی است که هدف شماست. سعی کنید با دوستانی ارتباط داشته باشید که به شما روحیه و انرژی دهند.

۳- اهداف خود را مشخص کنید

یک سوال را همیشه از خودتان بپرسید. اینکه در زندگی به چه چیزی می‌خواهید برسید. پاسخ این سوال می‌تواند همان اهدافی باشد که هرگز نداشته‌اید. باید در نظر بگیرید که چه چیزی شما را خوشحال می‌کند و یا اینکه چه کاری به شما آرامش می‌دهد؟ پاسخ هر چه باشد باید برای ایجاد و رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید.

۴- باورهای محدود کننده را شناسایی کنید

باور از موضوعاتی است که می‌تواند زندگی ما را کنترل کند، بی‌آنکه اطلاعی از وجود آن داشته باشیم. باورهای معمولا مسیرهای زندگی ما را مشخص می‌کنند و این باورها هستند که می‌گویند چه موضوعی را انتخاب و یا انتخاب نکنیم. ابتدا شما باید باورهای محدود کننده را شناسایی کنید و آنها را تغییر دهید. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی شکل‌گیری باورها را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید  چطور مهارت تصمیم گیری را به کودکان خود بیاموزیم؟

شما چه دیدگاهی درباره موضوع سرنوشت و تقدیر دارید؟ آیا این دو موضوع می‌توانند بر زندگی ما اثر بگذارند؟ نظرات خودتان را با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *