0
02186035730

روش‌هایی برای پایان جر و بحث در زندگی مشترک

جر و بحث یا مشاجره و دعوا موضوعی نیست که مورد استقبال زوج‌ها قرار بگیرید اما موضوعی است که همیشه وجود خواهد داشت و نحوه برخورد ما با آن بسیار مهم‌تر از ایجاد آن خواهد بود.

بحث‌ها در همه رابطه‌ها وجود دارد و در حالی که جر و بحث داشتن با همسر خود می‌تواند موضوع عادی باشد اما رخ دادن بیش از حد این اتفاق طبق گفته کارشناسان می‌تواند سلامت زندگی مشترک را به خطر بیاندازد. ما چطور می‌توانیم بر این مشاجره‌ها به روش صحیح و درست پایان دهیم.

متوجه شوید که چرا جر و بحث می‌کنید

وقتی که انسان‌ها وارد مشاجره یا جر و بحثی می‌شوند دیگر به دنبال پایان دادن آن نیستند. خصوصا اگر از نظر آنها حق فقط با خودشان است و شخص مقابل یعنی همسرش اشتباه می‌کند. راه اول برای اینکه بتوانید از چنین وضعیتی خودتان را خارج کنید این است که متوجه شوید که چرا جر و بحث می‌کنید؟ دلیل و پیدایش مشاجره‌ی حال حاضر چیست؟

خیلی از ما بدون اینکه بدانیم چرا فقط می‌خواهیم بحثی را ادامه دهیم. تصور می‌کنیم آقا و خانمی برای مسئله تقسیم وظایف کار در منزل به مشکل خورده‌اند و بدون آنکه متوجه شوند تنها به دعوای خود ادامه می‌دهند. به عبارت دیگر بدون آشنایی با مشکل خود تنها بحث خود را ادامه می‌دهند و این مشکل تنها زمانی حل و فصل می‌شود که یکی از طرفین شرایط را درک کند و راه‌حلی برای آن ارائه دهد.

جر و بحث کردن
بعضی از افراد بدون آنکه بدانند به بحث کردن ادامه می‌دهند

سکوت را در اولویت قرار دهید

هنگامی که در حالت مشاجره قرار می‌گیریم مقداری حالت خشم و عصبانیت نیز خواهیم داشت. وقتی این احساس را داشتید سعی کنید در سکوت کردن را در اولویت قرار دهید. این سکوت را تا زمانی ادامه دهید که شخص مقابل‌تان نیز از حالت خشم و عصبانیت خارج شود. این زمانی است که می‌توانید با یکدیگر در آرامش صحبت کنید و مشکلات خود را حل نمایید.

بیشتر بخوانید  عدم تمرکز حواس یا حواس‌پرتی چه علائم و آثاری دارد؟

اشتباهات خود را بپذیرید

اشتباهات خود را به عنوان کسی که می‌خواهد به بحث پایان دهد بپذیرید. این کار کمی سخت است زیرا هر دو طرف می‌خواهند در حد ممکن اشتباهات خود را با بحث به گردان دیگران یا همسر خود بیاندازد. اما شاید در حد ممکن اشتباهاتی که مرتکب شدید را بپذیرید کمی از شدت بحث کاهش دهد. البته که این پذیرش با عذر خواهی همراه باشد می‌تواند اثر مثبت بیشتری بر پایان مجادله‌تان داشته باشد.

بحث را جدی‌تر از آن چیزی که هست پیش نبرید

تبدیل یک بحث ساده به یک موضوع کاملا جدی و مرحله‌ی آخر رسیدن آن به مرحله‌ی بحران تنها زمانی پیش می‌آید که شخص نخواهد مراحلی که گفته شد را رعایت نکند. گاها موضوعاتی ساده تبدیل به بحران می‌شوند و این درست زمانی رخ می‌دهد که هر دو طرف از کنترل خود خارج شوند و نتیجه‌ی آن چیزی به مانند بحران می‌شود.

همیشه حق با شما نیست

اصولا زمانی یک صحبت ساده تبدیل به یک بحران می‌گردد که شخصی فکر کند حق با او است و برای اثبات حرف خود دست به هرکاری می‌زند. جملاتی که می‌تواند به بزرگ‌تر شدن میزان جر و بحثی که دارید کمک کنید استفاده از افعالی است که برای اثبات حرف خود استفاده می‌کنید. کلماتی مانند «حق با من است» یا «تو داری اشتباه می‌کنی».

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *