0
02143000313

تفاوت رویا و آرزو؛ کدام یک برای رسیدن به اهداف مهم است؟

در زندگی شباهت‌های بسیار زیادی بین رویا و آرزوهای یک شخص وجود دارد. همه‌ی ما در زندگی یک‌سری از رویاها که ساعت‌ها و روزها آن را در ذهن‌مان تحلیل می‌کنیم. اما رویاها و آرزوها می‌توانند انسان را به اهدافی که ترسیم می‌کند برساند؟

رویا و آرزو الزاما از نیازهای رسیدن به اهداف نیستند اما در مسیر آن ممکن است تاثیرگذار باشند. برای درک بیشتر این موضوع کمی بیشتر این دو را توضیح دهیم.

تفاوت رویا و آرزو

رویا اندیشه‌های انسان‌ها نسبت به موضوع یا فرد می‌باشد. رویاها در هر زمانی وجود دارند و مربوط به سن خاصی نمی‌شود و این اندیشه‌ها می‌تواند به‌صورت یک خواب باشد یا تصاویر. با داشتن رویا می‌توان به اهداف رسید اگر شخص بتواند آن را عملی کند. داشتن رویا ممکن است کمی حس شیرین رسیدن به اهداف را برای ما ترسیم کند. برای مثال رفتن به آبشار نیاگارا و صدای آب را ترسیم کردن می‌تواند باعث انگیزه و تلاش برای رسیدن به هدف را بیشتر کند.

داشتن آرزو دو روی یک سکه است. هم می‌تواند ما را به اهداف نزدیک‌تر کند و هم می‌تواند ما را از آن چیزی که هدف خود قرار داده‌ایم دور کند. آرزو احساس قوی ما نسبت به خواستن و رسیدن به چیزی است که آن را ترسیم کرده‌ایم.

رویاها داشتن آرزو را هموار می‌کنند. برخی از افراد رویاهای بسیار مناسبی دارند و آن تبدیل به آرزو می‌شود اما در جهت رسیدن به آن فاقد اراده هستند. صرف داشتن رویا بدون حرکت برای تحقق آن باعث می‌شود هیچ‌وقت به آن نرسد.

میزان انگیزه‌ی ما برای رسیدن به اهداف

مغز انسان رویاهایی را که ترسیم می‌کند به این معناست که می‌توان به آن دست یافت. تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که رویای ما در طول زمان چه بوده و آیا رویاهایی که در کودکی داشته‌ایم محقق شده است یا خیر؟ منظور از رویاهایی که در جهت رسیدن به موفقیت می‌باشد. گاها افراد رویاهایی دارند که در با خوشبختی تضاد دارد و بهتر است آن رویاها محقق نشوند. کمتر کسی می‌تواند ادعا کند رویایی در سر نداشته است. انوشه انصاری طبق خاطرات منتشر شده، در کودکی رویای سفر به فضا را داشته و این رویا زمانی محقق شد که برای این کار تلاش کرد و تبدیل به اولین زن گردشگر فضایی شد.

Motivation
میزان انگیزه‌ی ما برای رسیدن به اهداف سطح خواسته‌ی ما در به حقیقت پیوستن رویا را نشان می‌دهد

نوشتن لیست آرزوها

در یک دفترچه یادداشت آرزوها و رویاهای خودتان را بنویسید. مهم نیست سطح رویاهای شما چقدر است و یا اصلا آرزوهای شما چه مدت است در ذهن‌تان است. تمام موضوعاتی که در طول روز با آن‌ها درگیر هستید ممکن است باعث شود آرزو و رویاهای خود را فراموش کنید و سعی کنید در اولین فرصت آن‌ها را یادداشت کنید. سعی کنید در فرصت مناسب به مواردی که یادداشت کرده‌اید فکر کنید. چه مدت زمان می‌برد به هدف خود برسید. یک سال یا ده سال؟ مدت زمان رسیدن به آن را یادداشت کنید. بعد از این کار نوبت به آن می‌رسد که برای هدفی که کمترین زمان ممکن را می‌خواهد برنامه‌ریزی کنید.

نقطه مشترک رویاها و آرزوها

در داشتن رویا و داشتن آرزو یک نقطه مشترک وجود دارد و آن هم این است که برای تحقق ساختن آن‌ها نیاز است با چالش‌هایی که قبل‌تر با آن مواجه نشده‌اید برخورد کنید. اگر رویاهای شما بزرگ باشد و رسیدن به آن برای‌تان بسیار ارزشمند باشد انگیزه کافی در این مسیر را دارید. توصیه می‌شود برای درک کامل مقاله‌ی تبدیل رویا به واقعیت را مطالعه کنید.

3.4/5 - (25 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!