0
02143000313

داشتن ارتباط موثر توسط تکنیک‌های سیستم ان ال پی

چگونه می‌توان با شخصی وارد فضای رابطه شد و با او گفتگو داشت؟ چگونه می‌توانید برداشت‌های شخصی را از جهان و دنیای او درک کنیم و به آن احترام بگذاریم؟ در واقع داشتن ارتباط موثر با دیگران کمک می‌کند تا بتوانیم ارتباطات خود را از آنچه که هست بهتر کنیم. ان ال پی داشتن ارتباطات موثر را فراهم می‌کند.

در هر موقعیتی از زندگی که قرار دارید نیازمند این هستید که با دیگران ارتباط برقرار کنید. حال این ارتباط و گفتگو می‌بایست در فضایی دوستانه مبنی بر اطمینان و مشارکت دو طرفه باشد. برای اینکه هر دو طرف این محیط را فراهم کنند نیاز دارند تا فضای ارتباط موثر برقرار شود.

وقتی افراد در شرایط ارتباط موثر باشند گفتگویی که وجود دارد ملایم و آرام خواهد بود و هر دو شخص متوجه منظور یکدیگر را متوجه می‌شوند. چگونه متوجه شویم که در شرایط ارتباط موثر قرار داریم یا خیر؟ آیا می‌توان این مهارت را افزایش داد؟ با تطبیق دادن و هماهنگ کردن زبان بدن و لحن کلام خود می‌توانید به سرعت با هر کسی که بخواهید به شرایط ارتباط موثر برسید. در ادامه نحوه‌ی انجام آن را توضیح خواهیم داد.

داشتن تماس چشمی

ایجاد تماس چشمی و به وجود آوردن هماهنگی میان آنها یکی از مهارت‌های مهم برقراری ارتباط موثر است. برای ایجاد ارتباط موثر به طرز حرکت و حالت مخاطب خود توجه کنید. تنها کافی است حرکت بدن خود را با حرکت شخص مقابل خود تطبیق دهید.

ارتباط چشمی موثر

این سبک بسیار محترمانه انجام می‌شود و شما میان برداشت‌های خود از جهان و الگوی او از جهان ارتباطی ایجاد می‌کنید. منظور این نیست که هر حرکت مخاطب خود را به تقلید انجام دهید، می‌توانید خود را با طرز توزیع وزن بدن او هماهنگ کنید. می‌توانید خود را با حالت بدن او تطبیق دهید.

برخی افراد با کسانی که مانند او رفتار می‌کند استقبال می‌کنند و این کار را نوعی دوست تلقی می‌دانند. این روش عناصر اولیه و ضروری برقراری ارتباط موثر هستند. اما لازم نیست این را به صرف گفته ما حتما بپذیرید. خودتان تجربه کنید و ببینید وقتی در حالت و نقش دیگران با آنها برخورد می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد. آیا نوع ارتباطات شما تغییر پیدا می‌کند و یا خیر.

هم آوا بودن با شخص مقابل

هم آوایی با صدا راه دیگری برای ایجاد ارتباط موثر است، شما می‌توانید با لحن صدا، سرعت، بلندی یا کوتاهی و آهنگ کلام، با مخاطب خود هماهنگ شوید. این نکته را باید در نظر بگیرید که در زمینه برقراری ارتباط موثر، دو محدودیت وجود دارد:

  • ژست‌ها و پندارهای کلامی شخص مخاطب
  • مهارتی که برای ایجاد برقراری ارتباط موثر می توانید کسب نمایید

گاهی هم آوا شدن با بعضی افراد دشوار است، مسلما رفتارهایی هم وجود دارند که نمی‌خواهید مستقیما با آنها هم آوا شوید. می توانید با هر کسی که بخواهید ارتباط موثر برقرار نمایید. مجبور نیستید برای برقراری ارتباط موثر با اشخاص آنها را دوست بدارید، تنها پلی ایجاد می کنید تا آنها را بهتر درک کنید. برقراری ارتباط موثر یک امر انتخابی است و تا به انجام آن تن ندهید، نمی‌توانید از اثر بخش بودن یا نبودن آن مطمئن شوید.

ارتباطات ما به نوعی می‌توانند بر موفقیت ما نیز تاثیرگذار باشند. شما از چه روش‌هایی برای داشتن ارتباط موثر استفاده می‌کنید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *