0
02143000313

اهمیت داشتن ارتباط موثر در گفتگوها و دریافت پاسخ مناسب

داشتن ارتباط موثر با دیگران علاوه بر اینکه می‌تواند باعث بهبود روابط ما با دیگران شود کمک می‌کند تا پاسخ بهتری از درخواست‌هایی که داریم داشته باشیم. می‌دانیم که گفتار ما روی ارتباطات ما موثر است، اما نمی‌دانیم چه نوع گفتاری چه تاثیری دارد. نمی‌دانیم در چه شرایطی، رفتار درست چیست. از نوع تاثیر کلمات خود بر دیگران آگاه نیستیم و نمی‌دانیم افکار ما چطور بر تمام این موارد اثر گذار است.

تمام ارتباط ما بر مبنای درخواست و پاسخ می‌باشد و این مکالمات در راستای رسیدن به هدف و خواسته‌ی هر شخص شکل می‌گیرد. زمانی که نمی‌توانیم به خواسته‌ی خود برسیم اولین کاری که می‌کنیم این است که شخص مورد نظر را مقصر بدانیم. اما زمانی ممکن است مقصر اصلی خودمان باشیم برای اینکه نتوانستیم موضوعی که باید را به درستی انتقال دهیم.

دیدگاه ان‌ال‌پی در ارتباطات

ان ال پی معتقد است ارتباطات ما زمانی معنا پیدا می‌کند که پاسخ‌های مشخص و کاملی از شخص مقابل خود دریافت کرده باشیم. پیام‌هایی که ما به شخص مقابل ارسال می‌کنیم زمانی ارزش پیدا می‌کند پاسخ مرتبط با پیام ارسال شده را دریافت کنیم. مهم‌ترین بخش مکالمه، قسمتی است که شنونده دریافت و درک می‌کند و باید مبنای کار در ارتباطات ما با دیگران قرار گیرد.

اهمیت ارتباط موثر
پیام‌های ما زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شنونده درکی از پیام ما را متوجه شود

به دلیل اینکه ما انسان ها مدام در حال تاثیر گذاشتن بر حالات رفتاری و عصبی انسان‌ها هستیم و برای این کار از مهارت‌های ارتباطی که در وجود هر شخصی وجود دارد کمک می‌گیریم، در صورتی که این پیش فرض را پذیرفته و بر اساس آن عمل کنیم، به موفقیت و هدف‌های بسیاری در زندگی خواهیم رسید و حتی علاوه بر اینکه به خواسته خود رسیده، با افرادی که در این قضیه، بطور غیر مستقیم و یا مستقیم در ارتباط بوده‌ایم نیز روابط عالی و مناسبی برقرار کرده. اساسا ان‌ال‌پی بر روابط برد – برد است، ارتباطات در ان ال پی به گونه‌ای تعریف شده است که شخصی سود بیشتری از این ارتباط نبرد و به نوعی سیستم ان ال پی بی‌طرف است، اگر چه بسیاری بر این باورند که مهارت‌های ارتباطی یعنی اینکه بتوانیم از سیستم دور زدن شخص مقابل استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید  چطور روابط زناشویی سرد شده را دوباره پر حرارت کنیم؟

ارسال و دریافت

زمانی که شما در مکالمات پیامی را به شخص مقابل انتقال می‌دهید مهم است اما مهم‌تر آن است که چه پیامی را از شخص مقابل خود دریافت می‌کنید. هر شخصی مسئول پاسخ‌هایی است که درارتباطات خود دریافت می‌کنید و این بستگی دارد به اینکه چه پیامی را به عنوان فرستنده ارسال کرده‌‌اید.

وقتی این پیش‌فرض را در ارتباطات خود پذیرفتید داشتن ارتباط موثر برای شما ساده‌تر خواهد بود. برای اینکه بتوانید بازخورد بهتری از پیام‌های خود داشته باشید با پرسیدن سوالات درست می‌توانید این امکان را برای خود فراهم سازید. اگر این تصور را دارید که مسئول پاسخ شخص مقابل نیستید درست است. اما شخص مقابل باید علاوه بر شنیدن حرف‌های شما را نیز درک کند. برای مثال:

تصور کنید که در کشور اسپانیا هستید و برای رفتن به فروشگاهی که آدرس آن را نمی‌دانید نیازمند این هستید که از شخصی در خیابان سوال کنید. تنها راه‌کار صحبت کردن به زبان انگلیسی است. حال اگر شخص مقابل شما زبان انگلیسی را متوجه نشود چه اتفاقی می‌افتد؟ شما فقط سوال خود را مطرح کرده‌اید و شخص مقابل فقط شنونده بوده است اما پاسخ مورد نظرتان را دریافت نکرده‌اید. مهم‌ترین بخش مکالمه زمانی است که شما پاسخ مناسب دریافت کنید.

زمانی می‌توانیم بگوییم ارتباط موثر و عملی داشته‌ایم که هم شنونده و هم گوینده از مکالمه‌ای که داشته‌اند استفاده کنند. این استفاده می‌تواند بهبود روابط ما با دیگران یا کنار گذاشتن مشکلات از طریق گفتگو باشد.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.