0
02143000313

چگونه می‌توانیم نیازهای عاطفی و احساسی خود را تامین کنیم؟

چگونه می‌توانیم تشخیص دهیم که نیازهای ما در زندگی تامین شده‌اند و ما می‌توانیم یکی زندگی راحت با تامین احساس‌های خود داشته باشیم؟

نیازهای ما زمانی تامین می‌شوند سبب می‌شود که در عمیق‌ترین بخش وجودتان حالتی ویژه ایجاد شود و به شادی و رضایت خاطر واقعی برسیم. این زمانی است که ما می‌توانیم بگوییم تمامی نیازهای ما مانند نیازهای عاطفی و احساسی تامین شده است. اما آیا از 6 احساس عاطفی خود آگاهی دارید؟ در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

1- نیاز به احساس اطمینان

احساس اطمینان یکی از نخستین نیازهای عاطفی بشر است. همه‌ی انسان‌ها به احساس اطمینان نیاز دارند. احساس اطمینان در واقع حالتی طبیعی برای بقای بشری محسوب می‌شود. هر انسانی به طور طبیعی با از دست دادن احساس اطمینان به گونه‌ای سردرگمی دچار می‌شود.

نکته ی مهم در این است که چه مدت در این حالت سردرگمی باقی می‌مانیم و چه میزان سردرگم می‌شویم. زیرا همه انسان‌ها به احساس اطمینان نیاز دارند، بنابراین همه انسان‌ها در پی این هستند که راهی را برای دستیابی به آن پیدا کنند. نکته مهم در واقع چگونگی دستیابی به این نیاز است.

می توانیم این نیازمان را با انجام دادن کارهای هوشمندانه یا انرژی بخش تامین کنیم. تفاوت انسا‌‌نها در نحوه تامین نیازشان به اطمینان است و این تفاوت، میزان موفقیّت یا شکست آنان را در زندگی تعیین می‌کند.

احساس اطمینان

بعضی از انسان‌ها به اشتباه می‌کوشند با تلاش برای تسلط یافتن بر دیگران به احساس اطمینان برسند. این افراد به شدّت از روبرو شدن با موقعیت‌های نامطمئن می‌ترسند. انسان‌های موفق همواره می‌کوشند برای دستیابی به حس اطمینان مهارت‌ها و توانایی‌های خودشان را تقویت کنند. البتّه ما نباید به احساس اطمینان اعتیاد پیدا کنیم چون این یک دام است، باید به این نکته توجّه کرد که فقط با احساس اطمینان نمی‌توان به موفقیّت رسید.

برتراند راسل می‌گوید:

نیاز به احساس اطمینان برای بشر نیازی طبیعی محسوب می‌شود؛ اما عادت کردن به این احساس چندان هوشمندانه نخواهد بود.

خیلی از افراد بعد از رسیدن به شرایط دلخواه و موفقیت، دیگر به حیطه‌ی ناشناخته‌ها قدم نمی‌گذارند، بنابراین به احساس دلزدگی و یکنواختی دچار می‌شوند، چون می‌ترسند که موقعیت کنونی‌شان را از دست بدهند. بنابراین موفقیّت‌شان درهمان سطح می‌ماند و به تدریج از ارزش و اهمیت‌ آن کاسته می‌شود. بعضی نیز از سطح توقع‌شان می‌کاهند تا به احساس اطمینان برسند؛ و در چنین شرایطی شروع می‌کنند به برچسپ منفی زدن به خودشان. عادت کردن به احساس اطمینان هرگز به پیشرفت شما نمی‌انجامد.

همچنین مطالعه کنید: ان‌ال‌پی چه تاثیری می‌تواند بر احساسات ما بگذارند

2- نیاز به احساس عدم اطمینان

با توجه به اینکه در برهه‌ای از زمان شما نیاز به احساس اطمینان دارید، اما سریع باید از این امنیت ظاهری خارج شوید و سعی کنید در حیطه‌ی ناشناخته‌ها قرار بگیرید. رازهای نهفته در حیطه‌ی ناشناخته‌ها سبب می‌شود رشد کنید.

بیشتر بخوانید  چطور می‌توان یک رابطه تمام شده را فراموش کرد

همه‌ی ما سعی می‌کنیم راهی را بیابیم تا به احساس اطمینان خاطر برسیم. همه‌ی این تغییرات اتفّاق می‌افتند تا ما به آرامش برسیم زیرا در آن لحظه در حالت عدم اطمینان قرار داشتیم. بعد از فراتر رفتن از دایره‌ی آسودگی و رسیدن به موفقیت همه‌ی امور تغییر می‌کند؛ زیرا از حیطه‌ی عدم اطمینان به حیطه‌ی اطمینان وارد شده‌اید.

شما برای دستیابی به احساس عدم اطمینان می‌توانید شیوه‌هایی را همچون گفت و گو کردن، یاد گرفتن رشته‌ای جدید، راه اندازی کسب و کار جدید به کار ببرید. اما توجه داشته باشید که شیوه‌ی انتخابی شما به شدت در سرنوشت‌تان تاثیر گذار خواهد بود. اگر می‌خواهید سرنوشتی دوست داشتنی داشته باشید، پس بهترین شیوه را برگزینید. شما باید اشتیاق‌تان را همواره زنده نگه دارید، اشتیاق شما با قرار گرفتن در حیطه‌ی ناشناخته‌ها زنده نگه داشته می‌شود.

3- نیاز به احساس ارزشمندی

همه‌ی انسان‌ها نیاز دارند احساس کنند که انسانی ویژه و بی‌نظیر هستند. هر انسانی نیاز دارد احساس کند که دیگران به او نیاز دارند و برای دیگران دارای ارزش و اهمیت است. هر یک از انسان‌ها شیوه‌ای را برای تامین کردن این نیازهای عاطفی می‌یابند. در این صورت در زندگی دوام نمی‌آورید.

بعضی با تسلط یافتن بر دیگران احساس ارزشمندی را در وجودشان بر می‌انگیزند. بعضی با احساس قربانی بودن به احساس ارزشمندی می‌رسند. بعضی با بچه‌دار شدن به احساس ارزشمندی می‌رسند و بعضی با به دست آوردن پول بیشتر و ..

احساس ارزشمندی

در کل هر انسانی شیوه‌ای ویژه را برای دستیابی به احساس ارزشمندی می‌یابد. شیوه‌ی انتخابی شما در ساختن سرنوشتتان تاثیر فوق‌العاده ای دارد. هر چه شیوه‌ای بهتر را انتخاب کنید که در زندگی خودتان ودیگران تاثیری سازنده‌تر دارد، سرنوشتی بهتر و دوست داشتنی‌تر در انتظارتان خواهد بود.

نیازها را ارزش‌گذاری کنیم

انسان‌ها اغلب گرایش دارند یکی از این نیازهای معرفی شده را بیابند که برای آنان از سایر نیازها مهم‌تر است و بطور ناخودآگاه احساس می‌کنند اگر این نیازهای عاطفی آنها تامین شود، به طور طبیعی می‌توانند نیازهای دیگرشان را تامین کنند.

این حقیقت که تامین کردن کدام نیازتان را برای خودتان در اولویت قرار می دهید، در شکل‌گیری سرنوشت‌تان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. چگونگی اولویت بندی شما برای تامین کردن نیاز عاطفی‌تان و شیوه‌ی ارزش گذاری شما در این زمینه، بیش از هر عامل دیگری، در شکل گیری زندگی و سرنوشت‌تان تاثیرگذار خواهد بود.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.