0
02143000313

چطور از بیکاری رها شویم؟

چطور از بیکاری رها شویم؟ سوالی که ذهن افراد را هنگامی که شغلی ندارند مشغول می‌کند. اما چه کار کنیم که از زمان بیکاری استفاده مناسب داشته باشیم و شغل مورد نظرمان را پیدا کنیم.
در این مقاله ۷ توصیه کاربردی به شما ارائه می‌کنیم که با توجه و عمل به این توصیه‌ها، می‌توانید معضل بیکاری را برای خود حل کنید.

۱- نیازها را بشناسید

از استیو جابز سوال شده که اگر کسب و کار خود را از دست دهید، چه کار می‌کنید؟ او پاسخ داد:

دوباره یک نیاز از مردم را شناسایی می‌کنم و آن را به بهترین نحو برآورده می‌کنم

تصور نکنید این مسئله فقط به کسانی کمک می‌کند که قصد ایجاد یک کسب و کار بزرگ را دارند. تمام کسانی که کسب و کاری دارند، به نحوی یک نیاز از مردم را حل می‌کنند.
حتی اگر قصد استخدام در یک شرکت یا مجموعه را دارید، باز هم شناسایی نیاز به شما کمک می‌کند. کارفرما بی‌شک به دلیل وجود یک نیاز اقدام به استخدام نیرو کرده است. پس شما می‌توانید آن نیاز را به بهترین نحو شناسایی کرده و در مصاحبه استخدامی، کارفرما را از اینکه می‌توانید آن نیاز را برآورده کنید، مطمئن کنید.
بنابراین در مصاحبه‌ی استخدامی بیش‌تر از این که روی میزان حقوق و مزایا تمرکز کنید، ابتدا تلاش کنید نیاز کارفرما را بشناسید، سپس به این فکر کنید که چطور می‌توانید به او این اطمینان را بدهید که از پس برآورده کردن این نیاز برمی‌آید.

۲- افزایش مهارت

اکثر مواقع گرفتن مدرک دانشگاهی تضمینی برای ورود شما به بازار کار نیست و خیلی‌ها ارتباط تحصیلات و ثروت را طوری تصور می‌کنند که گویی با رسیدن به مراتب بالای تحصیلات دانشگاهی می‌توانند وضع مالی خوبی داشته باشند.

افزایش مهارت
کسب مهارت با کسب مدرک تحصیلی متفاوت است و نیازبه پشتکار فرد دارد

اما حقیقت این است که برای ورود به بازار کار و رهایی از بیکاری به مهارت نیاز داریم. یکی از راه‌های کسب این مهارت، تحصیلات دانشگاهی است. اما باید توجه داشته باشیم که با گرفتن نمرات خوب هم نمی‌توانیم به مهارت لازم برسیم. برای کسب مهارت نیاز به تلاشی جداگانه است.
در صورتی که بتوانیم مهارت خود را در زمینه‌ای که تقاضای زیادی وجود دارد و عرضه کمی صورت می‌گیرد بالا ببریم، بیکاری برای ما بی‌معنا می‌شود. در واقع با افزایش مهارت، ارزش خود برای ورود به بازار کار را افزایش می‌دهیم.

۳- ارتباط موثر با دیگران

شما ترجیح می‌دهید با فردی کار کنید که خوش‌رو و خوش اخلاق است یا کسی که اخلاق خوبی ندارد؟ شما فردی را برای استخدام به دیگران پیشنهاد می‌کنید که از صحبت با او لذت می‌برید یا کسی که ترجیح می‌دهید با او هم‌کلام نشوید؟
اگر بیکار هستید و دنبال کار می‌گردید، سعی کنید ارتباط خود را با دیگران بهتر از قبل کنید. ارتباط خوب با دیگران، درهایی را در زندگی شما باز می‌کند که شاید اصلا به آن‌ها فکر نکرده باشید. برای رسیدن به ارتباط موثر با دیگران باید تلاش کنید حتی در برخورد اول هم خوب و مناسب به نظر برسید.
یکی از عواملی که می‌تواند به شما در این راه کمک کند، شناسایی کانال ترجیحی افراد است. با این وسیله نفوذ به ذهن دیگران ساده‌تر می شود.

بیشتر بخوانید  ۳ سوالی که افراد ثروتمند از خود می‌پرسند

۴- گسترده‌تر فکر کنید

عده‌ای مهارت و هنری دارند اما تصور می‌کنند فقط در یک مسیر می‌توان از آن استفاده کرد. به عنوان مثال خیلی از فارغ التحصیلان بازیگری یا رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی، تصور می‌کنند فقط باید برای ایفای نقش جلوی دوربین سینما یا تلویزون رفت یا باید روی صحنه‌ی تئاتر دیده شوند.

زمان بیکاری
به یک مهارت قانع نشوید و مهارت‌های دیگر را هم تجربه کنید

اما بعضی از همین افراد، با گسترش فکر خود، از توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارند برای کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند. البته این تنها یک نمونه است. شما هم می‌توانید با بررسی و فکر بیش‌تر، راه‌های متفاوتی برای عرضه‌ی توانایی‌های خود جهت رهایی از بیکاری پیدا کنید.

۵- خلاق باشید

برای اینکه بتوانید راه‌های جدید جهت ارائه مهارت‌های خود پیدا کنید، نیاز به خلاقیت دارید. علاوه براین می‌توانید با داشتن خلاقیت، مهارت‌های خود را به شیوه‌ای متفاوت عرضه کنید. همیشه متفاوت بودن، جلب توجه می‌کند. متفاوت بودن زمانی تاثیر دارد که از جنبه‌های مثبت آن استفاده شود.
اگر تصور می‌کنید خلاقیت ژنتیکی است، در اشتباه‌اید. خبر خوب این است که می‌توانید خلاقیت خود را تقویت کنید. با تقویت قدرت مغز خود می‌توانید خلاقیت خود را افزایش دهید. افراد خلاق یا راهی پیدا می‌کنند یا راهی می‌سازند. پس با خلاقیت تلاش کنید از بیکاری رها شوید.

۶- کارآموزی

همه ما توقع داریم از ماه اولی که کار را شروع می‌کنیم، حقوق دریافت کنیم. به همین خاطر خیلی‌ها به کارآموزی فکر نمی‌کنند. اما یکی از راه‌های رهایی از بیکاری، کارآموزی است. شما در دوره‌ی کارآموزی می‌توانید دستاوردهای قابل توجه‌ای داشته باشید.
یکی از مزایای کارآموزی این است که به خوبی می‌توانید مهارت‌های مورد نیاز بازار کار را بیاموزید. مزیت دیگر دوره‌ی کارآموزی این است که می‌توانید با نیاز آن سازمان در خصوص عنوان شغلی مورد نظر بیش‌تر آشنا شوید. علاوه براین با محیط آن کار به خوبی آشنا می‌شوید.
پس در صورتی که مدتی از زندگی خود را در بیکاری سپری کرده‌اید، بد نیست برای بدست آورد شغل، کارآموزی را هم تجربه کنید.

کارآموزی
از کارآموزی برای کسب مهارت بیشتر می‌توانید استفاده کنید

۷- همکاری اطرافیان نزدیک

در بعضی مواقع حل مشکل بیکاری توسط شخص یا اشخاص دیگر انجام می‌شود و می‌تواند منبع خوبی برای رهایی از بیکاری باشد. یکی از منابعی که کاملا به ما نزدیک است، خانواده و اطرفیان ما هستند. مخصوصا اگر خلاقیت داشته باشیم، می‌توانیم از این منبع برای رهایی از بیکاری استفاده کنیم.
شاید بتوانید با خلاقیت راهی برای خوداشتغالی پیدا کنید. در این راه می‌توانید از همکاری خانواده و اطرافیان نزدیک خود استفاده کنید. استفاده از کمک اطرافیان از دو جهت می‌تواند به شما کمک کند. یکی اینکه در ابتدای این راه توقع مالی کمتری از شما دارند و دیگری اینکه بیش‌تر می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید.
۷ راهی که برای رهایی از بیکاری به آن‌ها اشاره کردیم، راه‌هایی هستند که نه تنها برای پیدا کردن کار و شاغل شدن مورد نیاز هستند، بلکه برای حفظ شغلی که پیدا کرده‌اید هم کارایی دارند. بنابراین برای رسیدن به امنیت شغلی به این راه‌ها توجه کنید.


گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.