تخفیف ویژه دوره جامع ان ال پی (NLP) رو از دست نده!!
0
02186035730

چگونه مسائل مالی را به کودکان یاد دهیم

اینکه مسائل مالی را به کودکان خود یا بدهید احتمالا جز موارد ضروری برای تربیت فرزندتان نبوده است و شاید حتی به آن فکر هم نکرده باشید. اما یاد دادن این نوع مسائل به کودکان باعث می‌شود آنها زودتر با قوانین ثروت و پول آشنا شوند و بهتر بتوانند در آینده توانایی‌شان را نشان بدهند.

یادگیری کودکان با حوزه سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز کردن و یا خرید لوازم ضروری نه تنها در بزرگسالی بلکه در سن کودکی نیز اثرات خود را می‌گذارد. مهم نیست فرزند شما ۵ ساله باشد یا ۱۲ ساله، یاد دادن این ۵ مهارت بسیار می‌تواند برای او مهم باشد.

مفهوم پول را بگویید

کودکان برای اینکه لوازمی که می‌خواهند خریداری شود به هر تلاشی که شده این موضوع را انجام می‌دهند. حتی اگر وضعیت مالی خانواده‌ای که در آن زندگی می‌کند مناسب نباشد. در واقع این زمانی است که مفهوم و ارزش پول را ندانند. آنها مشاهده می‌کنند که پول رد و بدل می‌شود اما نمی‌دانند از چه چیزی و از چه طریقی رسیده است.

با فرزندان خود در مورد اینکه پولتان از کجا می‌آید و چگونه مردم برای پول کار می‌کنند، صحبت کنید. این پول به شما رایگان نمی‌رسد و باید در ازای آن برنامه‌ریزی و تلاش کنید. هر چه زودتر به کودکان توضیح دهید که پول می‌تواند باعث ایجاد چالش در زندگی‌شان شود و باید مدیریت مالی را به خوبی یاد بگیرند. این صحبت‌ها ممکن است باعث شوند آنها زودتر از زمانی که باید به پول احترام بگذارند.

کودکان و مسائل مالی
با بیان ارزش و مفهوم پول کودکان را بیشتر با آن آشنا کنید

کودکان را درگیر بودجه‌بندی کنید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای درک مسائل مالی، سهم‌سازی آنها در بودجه‌بندی خانوادگی می‌باشد. شما چطور برای رفتن به یک سفر یا خرید از فروشگاه بودجه‌بندی می‌کنید؟ این موضوع نیز باید درباره کودکان نیز باشد. این مرحله بسیار مهم است زیرا مجموعه کاملی از ارتباطات را نشان می‌دهد، مانند رابطه بین خرید چیزی که شما نیاز دارید و اینکه چه چیزی می‌خواهید و چگونه تصمیم‌گیری در خانواده تان انجام می‌شود. این قانون کودکان را به این مفهوم معرفی می‌کند که پول نامحدود نیست و خانواده‌ها باید در زمان تصمیم‌گیری درباره نحوه پرداخت پول خود اولویت‌هایی را تعیین کنند. کودکان پس از مدتی متوجه می‌شوند پول‌هایی که دارند را کجا و با چه مدت زمانی خرج کنند تا دچار مشکل مالی نشوند.

مطالعه کنید: آیا بچه دار شدن مشکلات زوجین را کاهش می‌دهد؟

صرفه‌جویی را یک روش معرفی کنید

در مدارس که کودکان نیمی از ساعات روزانه را در آن می‌گذرانند و می‌تواند بر ذهن کودک تاثیر بگذارد آنچنان که باید درباره مسائل مالی و مخصوصا صرفه‌جویی کردن آموزش داده نمی‌شود. شما به عنوان والدین یا عضوی از خانواده می‌تواند درباره موضوع صرفه‌جویی با کودک صحبت کند. کودک باید بداند صرفه‌جویی در هزینه‌ها یک روشی از زندگی می‌تواند باشد. البته این موضوع را باید در کنار مدیریت مالی که کودکان با آنها درگیر خواهند شد آموزش داد.

در مسائل مالی آنها را به چالش بکشید

این موضوع می‌تواند هم برای کودکان جذاب باشد و هم برای والدین. یک مبلغ مشخصی را در یک بازه‌ی زمانی تعیین شده به آنها بدهید و این نکته را حتما بیان کنید که مبلغی در آن بازه زمانی مشخص به او تعلق نخواهد گرفت. حال تمام رفتارها و حرکات او را در قبال بودجه‌ای که دارد بررسی نمایید. چقدر از این پول را در راه درست و چقدر از آن را می‌تواند ذخیره سازی کند؟ یا حتی این عنوان که می‌تواند نگاهی ویژه برای سرمایه گذاری داشته باشد؟ این چالش به کودکان کمک می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *