0
02143000313

چشم خوانی با ان ال پی

آیا به چشم خوانی و قدرت آن در زبان بدن فکر کرده‌اید؟ به نظرشما چشم خوانی می‌تواند میزان صحت یک حرف را در گفتگو به ما منتقل کند؟ چشم‌ها جزئی از زبان بدن ما هستند که نمی‌توانیم برآن کنترل داشته باشیم. در این مقاله پرداختم به چشم خوانی با ان ال پی و نحوه چگونگی آن.

ریچادر بندلر و جان گریندر بنیان گذاران علم ان ال پی یافتند که افراد بر اساس حس و نوع کانال ترجیحی، چشم‌های خود را درجهت خاصی حرکت می‌دهند. مثلا وقتی می‌خواهید خاطره‌ای را یادآوری کنید چشم‌هایتان را به سمت بالا حرکت می‌دهید و این از ضمیر ناخودآگاه شما سرچشمه می‌گیرد.

مطالعه کنید: شناسایی کانال ترجیحی افراد

پردازش اطلاعات

بندلر و گریندر با بررسی بیشتر به این نتیجه رسیدند که انسان‌ها برای پردازش اطلاعات از ۳ روش استفاده می‌کنند:

  • ایجاد تصاویر دیداری
  • گفت گو کردن با خود
  • شنیدن صداها
ارتباط چشمی با ان ال پی
برقراری ارتباط چشمی مهم‌ترین عمل قبل از گفت‌وگو می‌باشد

اغلب انسان‌ها با این سه روش پردازش اطلاعاتی انجام می‌دهند که ممکن است هر شخصی از یک روش ذکرشده بهتر استفاده کند و این وابسته به شخصیت آن‌هاست. تحقیقات نشان می‌دهد نوزادان این توانایی را دارند از ۷ ماهگی بتوانند ارتباط چشمی داشته باشند.

شناسایی حرکات چشم

با دقت بر روی حرکات چشم افراد، می‌توان کانال ترجیحی آن‌ها را شناسایی کرد. زمانی که یک شخص پس از شنیدن سوال چشم‌های خود را حرکت می‌دهد کانال ترجیحی آن‌ها دیداری یا شنیداری است. اما چرا باید به حرکت چشم‌ها در واکنش به صحبت هایمان دقت کنیم؟ این کار به ما کمک می‌کند که چگونه با افراد صحبت کنیم و واکنش آن‌ها قبل از اینکه خودشان متوجه شوند را حدس بزنیم.

چشم خوانی افراد با حرکات

ارتباط چشمی
با دقت بر روی حرکات چشم متوجه کانال ترجیحی افراد می‌شویم

واکنش به موضوعی در چشم‌ها می‌تواند مشهود باشد برای مثال افراد در هنگام یادآوری تصاویر، چشم خود را به سمت بالا یا سمت چپ حرکت می‌دهند و یا در هنگام تجسم صدا، حرکت چشم به سمت گوش‌ها و به سمت راست است. البته باید دقت داشته باشیم که افراد چپ دست هستند یا راست دست. نکاتی که گفته شد برای افراد راست دست بوده و برای افراد چپ دست جهت حرکت چشم‌ها برعکس می‌باشد.

نشانه دروغ گفتن

اکثر افرادی که دروغ می‌گویند از ارتباط چشمی با دیگران خودداری می‌کنند و چشم‌های خود را به جهت بالا و پایین حرکت می‌دهند. برای این‌که دقیق‌تر متوجه دروغ گفتن فرد شویم به عضلات صورت باید دقت کنیم که حرکت داده می‌شوند و فرم صورت را هنگام صحبت تغییر می‌دهند. البته برای تایید موضوع مثال دوم باید خیلی دقیق باشید تا بتوانید تشخیص دهید.

تمرین

برای این‌که بهتر موضوع چشم‌ خوانی را درک کنید با یکی از دوستان خود در یک مکان بی سر وصدا بنشینید و سوالات زیر را از او بپرسید و به سرنخ‌های چشمی او توجه کنید.

سوالات خاطره دیداری:

  • در جلوئی خانه شما چه رنگی است؟
  • موی کدامیک از دوستان شما از همه بلندتر است؟

سوالات خاطره شنیداری:

  • قسمتی از موسیقی دلخواهتان را در ذهن خود بشنوید
  • قسمتی آخر سرود ملی تان را در ذهن خود بشنوید

سوالات گفتگوی درونی:

  • وقتی با خودتان صحبت می کنید، از چه لحنی استفاده می کنید؟
  • وقتی مشکلی برایتان به وجود می آید به خودتان چه میگوئید؟

آنچه که در این تمرین مهم است فرآیند تفکر است و نه پاسخ‌های حقیقی. سرنخ‌های چشمی به سرعت ایجاد می‌شوند و شما باید با دقت همه‌ی آن‌ها را مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *