0
02186035730

عواملی که بر روی اعتمادبه‌نفس شما تاثیرگذار خواهند بود

وقتی شخصی دچار کمبود اعتماد‌به‌نفس می‌شود عوامل‌های زیادی دست به دست یکدیگر داده است تا این اتفاق رخ دهد. این عوامل ممکن است در تمامی سنین تاثیر خود را بگذارند.

برای اینکه اعتماد به نفس خود را بالا ببرید ابتدا نیاز دارید عواملی که باعث تخریب آن شده است را شناسایی کنید و به مرور تاثیر آن‌ها را در زندگی‌تان کاهش دهید. در این مقاله می‌پردازیم به مواردی که باعث می‌شود اعتماد به نفس کاهش یابد.

دوران کودکی

دوران کودکی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر اعتماد‌به‌نفس شما می‌باشد. همان‌طور که رشد می‌کنید، شخصیت‌تان و همه چیزهای دیگر در حال رشد هستند. در کودکی افرادی که در کنار شما هستند تاثیر بسیار زیادی می‌توانند بر اعتمادبه‌نفس‌تان بگذارند. از جمله نوع صحبت‌هایی که در کودکی با شما می‌شود یا نوع نگرش آن‌ها نسبت به آینده. به عنوان مثال اگر در دوران کودکی شما را با کودکان اطراف خود مقایسه کرده باشند بخشی از اعتمادبه‌نفسی که داشته‌اید تخریب شده است.

جامعه

فشار جامعه، عامل اصلی اعتماد به نفس پایین است. تقاضاهای بسیاری در زندگی ما وجود دارد. به طور مثال زندگی کردن به طور خاص، پوشیدن یک لباسی خاص برای احترام گذاشتن، داشتن یک نوع شغلی خاص که شناخته‌ شده باشد و یا حتی انتخاب رشته در کنکور که باعث موفقیت در آینده شود. این‌ها عواملی هستند که می‌توانند در وهله‌ی اول بر سلامت مغزی افراد و بعد نحوه تصمیم‌گیری آن‌ها تاثیر بگذارد.

دوستان

افرادی که اغلب وقت خود را با دوستان‌شان سپری می‌کنند باید از اهدافی که آن‌ها دارند آگاه باشند. دوستان شما می‌توانند به شما کمک کنند تا اعتماد‌به‌نفس خود را ایجاد کنید و یا می‌توانند آن را به بدترین شکل ممکن تخریب کنند. بعضی از افراد شما را به عمد پایین می‌آورند، چون آن‌ها فقط می‌خواهند احساس بهتری نسبت به هر کس دیگری داشته باشند و موفقیت شما برای این افراد نوعی شکست محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید  چطور به یک شنونده خوب تبدیل شویم؟

خانواده

خانواده‌ای که شما با آن‌ها بزرگ می‌شوید و همچنین خانواده‌ای که دارید، می‌توانند بر اعتمادبه‌نفس شما تاثیر بگذارد. خانواده‌ای که با یکدیگر کار و به یکدیگر کمک می‌کنند حس اتحاد و قدرت به باقی اعضا منتقل می‌شود. دقت داشته باشید محیط خانواده یک محیط کاملا جدا از محیط دوستان می‌باشد و در ۹۹ درصد از اتفاقات افراد باعث رشد و تلقی یکدیگر می‌شوند.

روابط عاشقانه

تمامی روابطی که در زندگی با افراد دارید می‌تواند در اعتماد‌به‌نفس شما را تحت‌تاثیر قرار دهد، اما روابط عاشقانه بیش‌ترین تاثیر را دارند. بودن در یک رابطه شاد و دوست‌داشتنی که تمام نیازهای عاطفی و جنسی در آن برطرف می‌شود می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را بالا ببردو از طرف دیگر، یک رابطه بد می‌تواند آن را کاهش دهد جدا شدن از یک رابطه آن هم به طور منفی می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس شما تاثیر منفی بگذارد.

ممکن است بعد از پایان یک رابطه عاشقانه اعتماد به نفس افراد به کلی تخریب شود

محیط کاری

شما زمان زیادی را در محل کار سپری می‌کنید و با افراد زیادی با ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی تعامل دارید. محیط کار شما بر هر جنبه از زندگی شما، از جمله اعتمادبه‌نفس‌تان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد یا حتی شکل می‌دهد. یک شغل پر استرس و پر توقع اغلب می‌تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد، در حالی که یک محیط کار سازنده و آرام می‌تواند به شما کمک کند و به عنوان فردی در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود رشد کنید.

مطالعه کنید: کاهش استرس شغلی

مواجه شدن با این عوامل

به طور کلی عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند اعتماد‌به‌نفس شما را تحت‌تاثیر قرار دهند. هر بخش از زندگی شما می‌تواند تحت‌تاثیر قرار بگیرد اما تنها کسی که می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را کنترل کند، خودمان هستیم. کسب اعتمادبه‌نفس می‌تواند غلبه بر ترس‌های ما نیز باشد. تئودور روزولت بیست و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در این باره گفته است:

هر بار که با ترس خود مواجه می‌شویم می‌توانیم شجاعت و اعتمادبه‌نفس خودمان را بالا ببریم

اگر مواردی که ذکر شد در زندگی شما تاثیر منفی می‌گذارند سعی کنید در مواردی مثل محل کار خود را با شرایط موجود وفق دهید و یا اینکه به دنبال شغلی جدید و کم استرس‌تر باشید. به این علت که اگر شما در آن محیط اعتمادبه‌نفس‌تان آسیب ببینید یعنی اینکه برای آن محیط ساخته نشده‌اید.

بیشتر بخوانید  آیا موفقیت می‌تواند برای انسان شادمانی به همراه آورد؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *