0
02143000313

ایجاد یک چارچوب جدید توسط ان ال پی

آیا تا حالا شده است که قاب عکسی را عوض کنید؟ عکسی که امتحان کرده‌اید برای قاب بزرگتر بوده است یا کوچک‌تر؟

تصور کنید که در وسط فصل تابستان باران بیاید. به نظر شما این اتفاق خوبی برای شما است یا خیر؟ اگر کشاورز باشید احتمالا از وجود چنین بارشی خوشحال خواهید شد و اگر قرار بود در یک باغ مهمانی را ترتیب دهید احتمالا از بارش باران ناراحت خواهید شد.

باور اصلی آن در ان ال پی این است که معنای همه چیز به متن اصلی آن اتفاق بستگی دارد. با متفاوت دیدن و با دیدگاه‌های جدید می‌توانید احساسات مثبت و انتخاب‌های جدیدی داشته باشید. شما می‌توانید توسط ان ال پی چارچوبی نو برای موقعیتی که دارید تعریف کنید. به این ترتیب باعث ایجاد یک واکنش درست در موقعیت خواهد شد.

چگونه نظر خودمان را تغییر دهیم

اگر جایگاه موقعیت، چارچوب زمانی و متن را عوض کنید در آن صورت برداشت‌های شما از موقعیت نیز تغییر خواهد کرد. زیرا تمام معانی برداشت شونده به متن مربوط بستگی دارند. لطیفه‌ها، داستان‌های جن و پری و داستان های کودکان مملو از قاب‌های نو هستند، در برخی از داستان‌های پریان موقعیتی پیش می‌آید که از دید خواننده وحشتناک است، اما بعد از مدتی با پایانی خوش مواجه می‌شویم.

تغییر دیدگاه

کلماتی که انتخاب می‌کنیم، به عنوان چارچوبی برای اشاره به معانی مورد نظرمان به کار برده می‌شوند:

  • متاسفانه … کارش را از دست داد.
  • او کارش را از دست داد، فوق العاده است می تواند…
  • قیمتش ۱۹۹ دلار است، یعنی زیر ۲۰۰ دلار.
  • قیمتش ۱۹۹ دلار است، یعنی حدود ۲۰۰ دلار.

شما می‌توانید چارچوب متن خود را به دو بخش زیر تقسیم کنید:

  • متن
  • معانی

هر یک از این دو مورد به شما می‌گویند توجه کنید، اگر به رفتار خود با دیدگاهی متفاوت نگاه کنید، آن رفتار ارزش و معنی متفاوتی پیدا می‌کند.

چارچوب متن

در اینجا عباراتی را می‌خوانید که می‌توانید به عنوان چارچوب متن استفاده کنید.

  • بیش از حد … هستم.
  • او بیش از حد … هست.

وقتی کسی این کلمات را به کار می‌برد، در واقع شاکی است که خود یا دیگری به شیوه‌ی خاصی در موقعیت خاص رفتار کند. وی این رفتار را تعمیم می‌دهد و در واقع حقیقتی را حذف می‌کند. در این مرحله شما باید تعمیم‌های خود فکر کنید.

  • او بیش از حد در این کار به جزئیات اهمیت می‌دهد.
  • بیش از حد راحت به کارمندانش مرخصی می‌دهد.

می‌توانید با توجه با این مساله که با همان رفتار ممکن است در موقعیتی دیگر مفید واقع شوید، چارچوب جدیدی برای موقعیت یا متن بسازید.

همچنین مطالعه کنید: چارچوب انگار چیست؟

چارچوب معنی

وقتی می‌خواهید واکنشتان نسبت به چیزی مثبت به نظر آید، می‌توانید از چارچوب معنی برای آن استفاده کنید. برای مثال اگر با حرفی مواجه شدید به خودتان بگویید این حرف چه معنای دیگری ممکن است داشته باشد؟ به اتفاقاتی در زندگی بیندیشید که می‌خواهید آنها را با دیدگاه مثبت تحلیل کنید، به‌طور مثال، اتفاقی که آن را اشتباه نامیده‌اید را چارچوبی نو برای آن موقعیت یا معنی در نظر بگیرید. از خودتان بپرسید که این موقعیتی که قرار دارید چه نکات مثبتی می‌تواند برای شما داشته باشد؟ با تغییر زاویه دید می‌توانید در هر شرایطی نکات مثبت و ارزنده‌ای دریافت کنید واکنشان را به شکلی مطلوب تغییر دهید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.