0
02143000313

چطور مهارت نه شنیدن را در خودمان افزایش دهیم؟

تاکنون چند بار پاسخ «نه» شنیده‌اید؟ حس‌تان نسبت به پاسخی که دریافت کردید چه بوده؟ احتمالا برای چند روز یا حتی چند ماه حس بسیار بدی را تجربه کرده‌اید.

در طول زندگی ممکن است بارها پاسخ نه شنیده باشیم و این برای همه‌ی ما بسیار ناراحت کننده به نظر می‌رسد. مثلا برای شغلی درخواست کرده‌ایم و پاسخ نه شنیده‌ایم و یا حتی در پاسخ به ابراز علاقه‌ی خود به شخصی دیگر پاسخ نه شنیده‌ایم. یا حتی کودکی خود را فراموش نکنید، زمانی که برای خرید اسباب‌بازی پاسخ منفی شنیده‌اید. همه‌ی این‌ها را در طول زندگی با هر سنی تجربه کرده‌ایم. اما چطور می‌شود مهارت نه شنیدن را در خودمان افزایش دهیم؟ در اینجا چند نکته را عنوان می‌کنیم که به شما در افزایش این مهارت کمک خواهد کرد.

چرا باید همیشه پاسخ مثبت دریافت کنید؟

با اینکه می‌دانیم نه شنیدن ساده نیست ولی چرا باید همیشه پاسخ مثبت دریافت کنیم؟ با خود فکر کرده‌اید که چرا باید همه‌ی درخواست‌های شما با پاسخ مثبت همراه باشد؟ در واقع این عادت ذهنی ما می‌باشد که عادت کرده‌ایم با پاسخ‌های منفی مواجه نشویم و همیشه درصد شانسی که برای شنیدن پاسخ مثبت قائل بوده‌ایم بیشتر بوده است. پس می‌توان این را یک عادت از کودکی دانست که روبه‌رو شدن با پاسخ منفی برای ما سخت خواهد بود.

مهارت نه شنیدن
ما همیشه انتظار پاسخ مثبت را داریم

پاسخ نه به معنای شکست نیست

پاسخ نه شنیدن به معنای شکست در برابر تمام خواسته‌های شما نیست. بعد از شنیدن پاسخ نه این ذهنیت را به خود می‌گیرند که لیاقت آن چیزی که را که می‌خواستند ندارند و به نوعی نه شنیدن را یک شکست می‌دانند. شکست به این معناست که شخص از آن چیزی که هدفش بوده است سر باز زند و نه آن چیزی که برایش تلاش می‌کند.

تفکرات شما با شخص مقابل همسو نیست

این مورد ممکن است در مصاحبه‌های کاری بیش از سایر موارد دیده شود. آنچه که در شما وجود دارد با آنچه که دیگران می‌خواهند سازگاری ندارد. یعنی اینکه درخواست‌های شما با شخص مقابل کاملا متفاوت است و بالعکس. جای نگرانی ندارد که اگر در این مورد پاسخ منفی بشنوید. حتی می‌توانید از این فرصت استفاده کنید تا با کار کردن بر مهارت‌های خود بتوانید نه شنیدن‌تان را تبدیل به سکوی پرتاب به سمت پیشرفت کنید. تنها به خودتان بستگی دارد که این رد شدن برایتان پایان دنیا است یا یک شروعی دوباره!

مطالعه کنید: ۷ کاری که مانع ارتباط موثر شما با دیگران می‌شود

نه شنیدن فرصتی برای تغییر استراتژی

ممکن است شما دارای یک کسب‌وکاری باشید که در تماس‌های تلفنی بازاریابی بیش از حد طبیعی پاسخ نه از مشتری می‌شنوید. در این حالت شما فرصت این را دارید که استراتژی خود را برای کلماتی که به کار می‌برید و یا خدماتی که ارائه می‌دهید تغییر دهید. گاهی اوقات نیز پاسخ نه شنیدن می‌تواند منجر به این شود که شما روش خود را تغییر دهید. با بررسی خدمات خود و پیشنهادهایی که ارائه می‌دهید متوجه می‌شوید که چرا پاسخ نه دریافت می‌کنید.

تمرین نه شنیدن

یک تمرین ساده برای نه شنیدن وجود دارد که می‌تواند کمک زیادی در جهت افزایش مهارت به شما کند. هر روز یک یا دوبار از کسی درخواستی داشته باشید که می‌دانید پاسخ شخص مقابل قطعا نه می‌باشد. برای مثال در خریدی که انجام می‌دهید از فروشنده بخواهید ۹۰ درصد به شما تخفیف دهد. علت انجام تمرین است که به نه شنیدن باید عادت کنید.

ما همیشه در زندگی علاقه داشته‌ایم پاسخ مثبت بشنویم و پاسخ منفی یا نه شنیدن ما را ناامید می‌کند. شما چه واکنشی در برابر نه شنیدن خواهید داشت؟ نظرات خود را با درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *