0
02143000313

آگهی استخدام: به چند نیروی … برای … نیاز داریم، شماره تماس …

تا حالا آگهی استخدام دیدید که اینطوری شده باشه؟ منظور یک آگهی استخدام هست که از روی عمد قسمت‌هایی از اون پاره شده باشه. قسمت شماره تماس که حتما به دقت از بین رفته. گاهی بخش حقوق دریافتی و حتی موضوع آگهی هم پاره شده. فکر می‌کنید علتش چیه؟ به احتمال زیاد یک نفر شماره تماس رو برداشته و برای اینکه دیگران نتونند به اون شماره تماس زنگ بزنن آگهی رو اینطوری پاره کرده.

شما به آدمی که این آگهی استخدام رو پاره کرده حق می‌دید؟ فکر می‌کنید دلیلش برای انجام این کار چی بوده؟ اگه شما هم جای اون فرد بودید همین کارو انجام می‌دادید؟

چرا روی دیوارهای شهر آگهی استخدام پاره شده می‌بینیم؟

چرا روی دیوارهای شهر آگهی استخدام پاره شده می‌بینیم؟
مشکلات اقتصادی باعث میشه نذاریم دیگران کار پیدا کنند؟

بیاید سریع قضاوت نکنیم و خودمون رو بذاریم جای کسی که وقتی آگهی استخدام می‌بینه بعد از برداشتن شماره اون رو پاره می‌کنه. احتمالا این شخص درگیر مشکلات مالی و بیکاری هست. فشار اقتصادی و گرون شدن قیمت‌ها برای همه سخته. وقتی که بیکار باشیم این فشار بیشتر هم میشه.

اگه شما هم جای این شخص باشید، وقتی آگهی استخدام می‌بینید، احتمال داره اون رو از بین ببرید تا افراد کمتری اون آگهی رو ببینند و شانس شما برای بدست آوردن شغل بیشتر بشه.

در واقع بیکاری و فشار اقتصادی هست که باعث میشه یک نفر منافع شخصی خودش رو به افرادی که مثل خودش دچار مشکلات مالی هستند ترجیح بده. اما آیا این کار واقعا درسته؟ از یک طرف شاید احساس ما به اون فرد حق بده، از طرف دیگه عقل ما میگه این کار درست نیست.

فکر می‌کنید کار عقلانی چیه؟ چرا پاره کردن آگهی استخدام برای بدست آوردن فرصت بیشتر، کار نادرستیه؟ اگه روزی ما هم بیکار شدیم، چطور باید فکر کنیم تا همچین کاری رو انجام ندیم؟ فردی که آگهی استخدام رو با هدف بدست آوردن فرصت استخدام از بین می‌بره با بعضی از قوانین جهان هستی آشنا نیست و در باورهاش مشکلاتی وجود داره.

درواقع مشکلات اقتصادی فقط دلیل ظاهری هست. ناآگاهی ما به بعضی از مسائل دلیل ریشه‌ای این اتفاقه. اگه خوب دقت کنیم، همین طرز تفکر در خیلی از رفتارهای اجتماعی دیگه هم دیده میشه. خیلی جاها (از رانندگی گرفته تا انتقال تجربیات به همکارمون) به جای کمک کردن به هم وارد یک رقابت ناسالم می‌شیم تا منافع بیشتری بدست بیاریم.

به این رفتار اجتماعی بُخل میگن. بَخیل کسی هست که بخشنده نیست و فقط دنبال منافع خودش هست. در ادامه دلایل ریشه‌ای این نوع رفتار اجتماعی رو توضیح می‌دیم و میگم چطوری باید فکر کنیم تا دچار چنین رفتاری نشیم.

مشکل در باورها، دلیل دچار شدن به بُخل

کسی که یک آگهی استخدام رو از بین می‌بره تا این کار فرصت بیشتری رو در اختیارش قرار بده، در باورهاش دچار مشکل هست. این فرد تصور میکنه که فرصت‌های موفقیت محدود هستند. به همین خاطر فکر میکنه حتی پاره کردن یک آگهی می‌تونه فرصت بیشتری برای اون بوجود بیاره.

باور فراوانی

باور فراوانی
فرصت‌ها در جهان برای شما نامحدود هستند

اولین مشکل این فرد این هست که با باور فراوانی آشنا نیست. بیل گیتس، بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کامپیوتری دنیا در جایی میگه، بزرگ‌ترین درسی که از وارن بافت گرفته این بوده که به بعضی از فرصت‌ها نه بگه، و ایمان داشته باشه که فرصت‌های نامحدودی در دنیا برای اون وجود داره.

اکثر افراد به مشکلات اقتصادی کشور نگاه می‌کنن و میگن تو این شرایط نمیشه کاری کرد. اما از این موضوع غافل هستند که هر شرایطی، نیازهایی رو بوجود میاره، اگه بتونید اون نیازها رو تشخیص بدید و راه حلی برای برطرف کردنش بوجود بیارید، می‌تونید به ثروت و موفقیت برسید.

در مورد باور فراوانی می‌تونید اینجا بیشتر مطالعه کنید: «ثروتمند شدن با باور فراوانی و ثروت»

بُخل به جای باور به تاثیر رشد فردی

دومین مشکل کسی که تصور میکنه با پاره کردن یک آگهی استخدام به فرصت بیشتری میرسه اینه که تصور میکنه فرصت باید براش بوجود بیاد. این افراد معمولا آموزشی ندیدن تا بتونن فرصت‌هایی رو برای خودشون بوجود بیارن. تا زمانی که ما منتظر باشیم که یک فرصت خاص برامون بوجود بیاد و زندگی‌مون متحول بشه، هیچ تغییری در زندگی ما ایجاد نمیشه.

ما باید باور داشته باشیم که هر چه بیشتر یاد بگیریم، هر چه بیشتر مهارت‌های خودمون رو تقویت کنیم، می‌تونیم به فرصت‌های بیشتر و بهتری دسترسی داشته باشیم. پس به جای پاره کردن آگهی استخدام می‌تونیم روی خودمون کار کنیم. روی خودمون سرمایه‌گذاری کنیم تا رشد بیشتری داشته باشیم و دچار بُخل نشیم.

نداشتن آگاهی درباره قوانین جهان هستی

وقتی ما ندونیم رفتارهای ما چه تاثیری می‌تونه روی زندگی ما داشته باشه، احتمال اینکه رفتارهای غلطی داشته باشیم هست. بی‌اطلاعی از قوانین جهان هستی هم میتونه ما رو به سمت رفتارهای غلط هدایت کنه. کسی که دچار بُخل هست با قوانین جهان هستی آشنا نیست. قانون کارما و شکرگزاری.

قانون کارما و بُخل

قانون کارما و بُخل
رفتار شما با دیگران، به زندگی خودتون برمی‌گرده

قانون کارما به ما میگه هر کاری که ما انجام می‌دیم، به صورت پیامی به جهان هستی ارسال میشه. جهان هستی هم پاسخی متناسب با پیامی که دریافت کرده رو در زمان و مکان مناسب به ما برمی‌گردونه. برای مطالعه بیشتر درباره قانون کارما به این مقاله مراجعه کنید: «با قانون کارما در هندوییسم، بودیسم، اسلام و ادبیات فارسی آشنا شوید»

فکر می‌کنید پاره کردن آگهی استخدام چه پیامی رو به جهان هستی ارسال می‌کنه؟ ما با این کار هم برای کسی که آگهی رو زده مشکل بوجود میاریم، هم برای افراد دیگه‌ای که دنبال کار می‌گردن راه پیدا کردن کار رو مسدود می‌کنیم. به نظر نمی‌رسه پیامی که با این کار به جهان هستی ارسال می‌کنیم نتیجه مطلوبی برای ما داشته باشه.

خیلی‌ها هستند که وقتی شغلی برای خودشون پیدا میکنن زود اخراج میشن یا مشکلات مختلفی براشون بوجود میاد که باعث میشه نتونن اون شغل رو برای خودشون حفظ کنند. این افراد همیشه از خودشون می‌پرسند چرا اینجوری میشه؟ یکی از دلایل این اتفاقات می‌تونه همین رفتار ما باشه. وقتی مانعی سر راه دیگران ایجاد می‌کنیم، قانون کارما هم متناسب با رفتار ما بهمون پاسخ میده و در زندگی دچار مشکلات و موانع مختلف می‌شیم.

تاثیر شکرگزاری در زندگی

تاثیر شکرگزاری در زندگی
شکرگزاری قدرت زیادی برای تغییر زندگی شما داره

آدم بَخیل نه با شکرگزاری آشنا هست و نه با تاثیر شکرگزاری در زندگی. اکثر افراد وقتی کلمه شکرگزاری رو می‌شنوند به یاد مراسم مذهبی و عبادت کردن میوفتن. اما شکرگزاری مفهومی متفاوت هست. بر اساس قانون کارما، شکرگزاری باعث میشه تمام موارد و اتفاقات خوبی که در زندگی دیگران هست به زندگی شما هم جذب بشه.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با تحقیقاتی که درباره قدرت شکرگزاری در آمریکا انجام شده این نوشته رو بخونید: «قدرت شکرگزاری یا دینامیت برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی؟»

بنابراین اگه با قدرت شکرگزاری آشنا باشیم، از اینکه فرد دیگه‌ای بتونه صاحب کار بشه، نه تنها ناراحت نمی‌شیم، بلکه خوشحال هم می‌شیم. شاید براتون عجیب باشه، چطوری یک نفر که به شدت دچار مشکلات مالی و بیکاری هست می‌تونه بابت اینکه خودش کاری رو بدست نیاورده و دیگری صاحب کار شده خوشحال باشه.

کلید این معما فقط و فقط در آشنایی با قدرت شکرگزاری هست. می‌تونید برای آشنایی با قدرت شکرگزاری این مطلب رو بخونید: «۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با شکرگزاری».

به نظر میاد اگه کسی به این باور داشته باشه که فرصت‌ها در جهان هستی محدود نیست و می‌تونه با کار روی رشد فردی خودش به فرصت‌های بهتری برسه، هیچ وقت دچار بُخل نمیشه. همینطور اگه کسی قوانین جهان هستی رو بشناسه و بدونه رفتاری که با دیگران می‌کنه در زندگی خودش بازتاب داره، به سمت بُخل نمیره.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *