0
02143000313

چالش های زندگی چطور بر عزت نفس ما تاثیر می گذارند؟

“وسعت شخصیت هر فرد توسط بزرگی مشکلی که می تواند او را از حالت منطقی بیرون آورد تعریف می شود.” زیگموند فروید

همه ما به خوبی می دانیم که در طول زندگی خود همیشه عزت نفس و خود باوری ثابتی نداشته ایم. مسیر زندگی انسان همواره چالش های زیادی دارد و انسانها به دنبال رشد و افزایش عزت نفس خود در این چالش ها هستند.

اما بسیاری از ما فراموش می کنیم که لحظاتی در زندگی خواهند بود که باید از نقش یک انسان با عزت نفس بالا خارج شویم، سقوط کنیم و صادقانه به درون خود نگاه کنیم.

فرار از نقاط بحرانی و یا سعی در عبور زود هنگام فقط باعث اتلاف انرژی های درونی ما می شود. سرکوب احساسات ناخوشایند موجب عدم رشد ما شده و در زمانی کوتاه ما را از پا در می آورد.

شاید در نقطه جغرافیایی ما هرگز برای آموزش با چالش های سخت و آزاردهنده زندگی تدبیری صورت نگیرد ولی ما به عنوان یک جستجوگر باید خود به دنبال پاسخ سوالاتمان بگردیم و از پیروی کردن از دیگران خودداری کنیم.

متاسفانه حتی شیوه درست بروز احساسات نیز به ما آموزش داده نشده و در بیشتر مواقع به علت ناآگاهی، یا سرکوبشان می کنیم و یا با ابراز نادرست آنها باعث آسیب روحی و جسمی اطرافیان خود می شویم.

بهتر است با جستجوی پاسخ های جدید در ابتدا به خود در ایجاد تعادل و صلح دوباره کمک کنیم و بعد از آن به فکر کمک به اطرافیان خود باشیم.

عبور درست از بحران ها در زندگی نه تنها عزت نفس ما را بازآفرینی و شکوفا می کند، بلکه نگاه و رویکرد جدیدی به ما در مقابله با چالش های بعدی می دهد.

اگر در حال حاضر با چالش بزرگی در زندگی خود روبرو هستید، لطفا به احساساتی که تجربه می کنید احترام بگذارید و کاهش عزت نفس و خودباوری خود را امری موقتی بدانید.

به دنبال راهی برای ابراز این احساسات بگردید که به دیگران آسیبی نرسد. اگر اشخاصی در کنار خود دارید که می توانند بدون قضاوت و نصیحت به صحبت ها و احساسات شما توجه کنند، حتما درخواست کمک کنید.

تنهایی و عبور از بحران

شاید تنهایی و خلوت گزینه مناسبی برای شما باشد تا عمیق تر به خود توجه کنید. شاید مسافرت با کسی که دوستش دارید و یا حتی گفتگو با شخصی که مدتها است از آن بی خبرید.

زمان و انرژی خود را تمام و کمال برای توجه به خود اختصاص دهید. اگر به درستی با بحران زندگی برخورد کنید، بعد از مدتی سرور و شادی عمیقی را تجربه خواهید کرد.

به یاد داشته باشید بسیاری از رویدادها و نقاط بحرانی که دیگر انسانها تجربه کرده اند را ما نیز به احتمال زیاد تجربه خواهیم کرد. و مهم تر از آن این نکته را به خاطر بسپارید که چون بعضی از چالش ها تکراری هستند دلیل بر آن نمی شود که دیگران برخورد مناسبی با آن داشته اند. زیرا ما در درون دیگران نیستیم تا به طور یقین در مورد شیوه برخورد آنها قضاوت کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *