0
02186035730

ارتباط موثر؛ چطور در ارتباطات با دیگران بهتر باشیم

داشتن ارتباطات مناسب با دیگران می‌تواند ما را به آنچه که می‌خواهیم نزدیک‌تر کند. این خواسته‌ی ما هرچقدر هم سخت باشد، با داشتن ارتباطات صحیح و درست با دیگران می‌تواند ساده‌تر شود.

ما انسان‌ها در طول روز، خواسته یا ناخواسته چندین نفر را در طول روز ملاقات می‌کنیم. همکار، فروشنده، دوست و.. داشتن ارتباطات صحیح با افرادی که آنها را می‌بینیم حتی باعث می‌شود موفقیت ما ساده‌تر رخ دهد. اما اینکه چگونه بتوانیم با دیگران بهتر از گذشته ارتباط برقرار کنیم نیازمند انجام تمریناتی است که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

استفاده از کلمات و زبان مثبت در ارتباطات

حتما در دیده‌اید که در مکالمات، برخی افراد از کلمات منفی استفاده می‌کنند. کلماتی که هیچ حس خوبی به شخص مقابل منتقل نمی‌کند. در این مواقع اگر خودمان فرد مثبتی باشیم سعی می‌کنیم با حرف‌های او مقابله کنیم و یا اینکه دوست داشته باشیم هر چه سریع‌تر این مکالمه به پایان برسد.

صحبت با دیگران

یک راه ساده اما تاثیر گذار این است که هرگز از کلمات منفی در مکالمات خود استفاده نکنید. شما می‌توانید به جای اینکه بگویید امروز افتضاح بود و یا امروز همه چی وحشتناک بود، بگویید: امروز شگفت انگیز نبود. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از کلمات مثبت و خودداری از بکار بردن کلمات منفی، اطلاعات و یا خواسته‌های خود را عنوان کنید. برای تمرین می‌توانید آخرین مکالمه‌ای که در آن از جملات منفی استفاده کرده‌اید را به یاد بیاورید و جملات مثبت را جایگزین کلمات منفی کنید.

در ارتباطات با شخص مقابل همگام شوید

سعی کنید از پل ارتباطی برای همگام‌سازی استفاده کنید. یعنی اینکه سعی کنید از تن صدا، لحن و حرکات مشابه او استفاده کنید تا پل ارتباطی میان شما و شخص مقابل شکل بگیرد. اگر او حالت ناراضی داشت، شما هم سعی کنید یک حالت ناراضی به خود بگیرید و بعد از شکل گرفتن پل ارتباطی مناسب، شخص را از حالت ناراضی خارج کنید. همگام شدن با شخص مقابل باعث می‌شود یک حس مثبت در طرف شما ایجاد شود. البته توجه داشته باشید که این حس نباید در شما نفوذ کند و تا انتها حالت او را داشته باشید.

بیشتر بخوانید  ان ال پی چگونه زندگی افراد را تغییر می‌دهد؟

به مانند یک آینه عمل کنید

شما می‌توانید به مانند یک آینه عمل کنید. حرکات فیزیکی که شما در طول یک گفت و گو انجام می‌دهید بسیار مهم است. شخص مقابل شما اگر احساس کند حرکات و رفتار مشابه‌ای از خودش در شما وجود دارد، احساس راحتی بیشتری می‌کند. مثلا می‌توانید با سرعت مشابه‌ای با او گفتگو کنید و یا اینکه در طول گفت و گو از کلماتی استفاده کنید که شخص مقابل‌تان استفاده می‌کند. این تکنیک را حالت «آینه‌وار بودن» می‌نامند.

استفاده از حالت شرطی

استفاده از حالت شرطی سازی یکی از تکنیک‌هایی است که شما می‌توانید در طول مکالمه انجام دهید و نتیجه‌ی مثبت از انجام آن دریافت کنید. دو حالت شرطی سازی در ارتباطات وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید.

۱- شرطی سازی خودمان

۲- شرطی سازی شخص مقابل

اگر با موضوع شرطی سازی آشنایی ندارید، توصیه می‌شود ویدئوی «شرطی سازی‌ها در ان ال پی» را مشاهده کنید.

شرطی سازی نوع اول

برای افزایش قدرت، اعتماد به نفس، احساس خوب ، آرامش و … می توانید خودتان را شرطی کنید. یعنی زمان‌هایی که اعتماد به نفس زیادی در خود احساس می کنید و یا مملو از انرژی هستید و یا حتی احساس آرامش و سبکی دارید، نقطه ای از بدن خود را شرطی کنید. کافی است بعد از اینکه شرطی شدید، هر بار که در شرایط مناسبی قرار نداشتید، سریعا از انکور خود استفاده کنید تا مجددا در وضعیت مناسب قرار بگیرید.

شرطی سازی نوع دوم

در این نوع شرطی سازی شما از لینک کردن، تماس فیزیکی، صدا و یا تحریک احساسات برای جذب طرف مثابل خود استفاده می‌کنید.

بیشتر بخوانید  ان ال پی چگونه به سیستم تدریس معلمان کمک می‌کند؟

برای مثال هدیه دادن گل، فقط ارائه یک گل نیست، بلکه با بوی دلپذیری که گل دارد، احساسات را برانگیخته خواهد نمود. برخلاف بسیاری از حواس پنجگانه، بو مستقیما با سیستم لیمبیک مرتبط است که محل حافظه و درگیر شدن احساسات است.
وقتی مرد هنگام تقدیم گل، می گوید: بفرمائید گل! چیزی شبیه صدای بنگ در ذهن خانم ایجاد می‌شود که باعث می‌شود بعدا زمانی که هدیه دهنده را به خاطر آورد، یادآوری همراه با درگیر شدن احساسات و بوی مطبوع باشد. توجه داشته باشید که حتما لازم نیست که به آن فکر کرد، زیرا تمام این موارد بصورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *