0
02186035730

چگونه می‌توانیم در زندگی مثبت اندیش باشیم؟

مثبت اندیش بودن و اینکه بدانیم چگونه فرد مثبت اندیشی باشیم یک نوع مهارت است. این ویژگی در انسان می‌تواند باعث تغییر شرایط از بدترین حالت به بهترین حالت تبدیل شود.

زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد ما واکنش‌های طبیعی به آن خواهیم داشت. تصور کنید که این اتفاق بسیار بد باشد و احساس‌های ما چیزی جز خشم، استرس، احساس غم یا گناه و .. باشد. تمامی این احساسات منفی باعث می‌شوند نتوانیم کاری که قرار است را به درستی انجام دهیم. به نوعی تمام روز یا شاید هفته‌ها درگیر موضوع پیش آمده هستیم.

انسان‌ها بنا بر آموزش‌ها و تجربه‌هایی که از شرایط به‌وجود آمده داشته‌اند مثبت اندیش هستند یا می‌توانند چنین ویژگی را در خود پرورش دهند. برای اینکه بتوانید مهارت مثبت اندیشی را در خودتان داشته باشید در این مقاله به روش‌هایی از آن اشاره خواهیم کرد.

چگونه مثبت اندیش باشیم
گاهی ویژگی مثبت‌اندیشی به محیط موجود بر می‌گردد

روز خود را با جملات مثبت آغاز کنید

ذهنیت و تفکری که پس از بیدار شدن دارید بسیار مهم است. شما از آن دسته افراد هستید که صبح خود را با فکر کردن به مشکلات آغاز می‌کنند یا از آن دسته افراد هستید که با چشمانی خواب‌آلود مدام دنبال لباس‌های خود برای رفتن به محل کار یا دانشگاه صبح خود را آغاز می‌کنند؟ هر حسی که در ابتدای صبح به خودتان منتقل کنید تا آخر شب همراه شما خواهد بود.

با این منطق ایجاد یک حس مثبت در اول صبح یعنی درست زمان بعد از بیدار شدن باید یک حس مثبت به خودتان انتقال دهید. سعی کنید خود را در مقابل آینه قرار دهید و جملاتی نظیر «امروز، روز عالی خواهد بود» یا «من لایق خوشبختی هستم» را بگویید. ممکن است با وجود چالش‌ها و سختی‌هایی که در طول روز درگیر آن خواهید بود گفتن چنین جملاتی برای‌تان سخت و خنده‌دار باشد اما تاثیراتی که این جمله‌های تاکیدی بر اعتماد به‌ نفس می‌گذارند بسیار زیاد خواهد بود. برعکس این موضوع نیز می‌تواند باعث به‌وجود آید. فردی را تصور کنید که هر روز چنین جملاتی را برای خود تکرار می‌کند، «باز هم یک رو مسخره‌ی دیگه!» یا «باز هم باید بدبختی رو تحمل کنم» به نظر شما کدام یک از جملات می‌تواند در طول روز تاثیر مثبت بر روی شما بگذارند؟

بیشتر بخوانید  چطور به یک شنونده خوب تبدیل شویم؟

بر نکات مثبت تمرکز کنید، هرچقدر کوچک

این موضوع دو نکته‌ی بسیار مهم دارد. اول اینکه چگونه بر نکات خوب تمرکز کنیم و دوم اینکه چگونه نکات مثبت را شناسایی کنیم. تصور کنید در مسیر بازگشت به خانه پشت ترافیک مانده‌اید. ظاهرا تنها کاری که از دست شما بر در این مواقع بر می‌آید صبر کردن است. اما در همین حین فرصت این را دارید که فایل صوتی آموزشی گوش کنید و یا اینکه کارهایی را که امروز کرده‌اید را دوباره مرور کنید و نکات حائز اهمیت را برای خود فیلتر کنید. در هر چالشی که از زندگی قرار گرفته‌اید می‌ةوانید از این تکنیک استفاده کنید.

دوستان مثبت اندیش داشته باشید

زمانی که خود را با افراد مثبت احاطه کنید، نتایج مثبت، داستان‌های مثبت و تاییدهای مثبت را خواهید شنید و به نوعی در کلمات مثبت آن‌ها غرق خواهید شد و این موضوع بر خط فکری شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر می‌خواهید تاثیر این موضوع را به خوبی متوجه شوید ابتدا یک دوست مثبت اندیش پیدا کنید و روابط خود را با آن شخص بیشتر کنید سپس به سراغ دوست منفی‌نگر بروید و مدتی را با آن سپری کنید. مطمئنا گزینه‌‌ی اول حس بهتری از آینده را به شما خواهد داد. جیم ران کارآفرین، نویسنده و سخنرانِ انگیزشیِ آمریکایی در این باره می‌گوید:

شما میانگین ۵ آدم زندگی خود هستید که بیشترین وقت‌تان را با آنها می‌گذرانید

هر چقدر که می‌توانید سعی کنید اطراف خود را از افراد منفی کاهش دهید و این موضوع مطمئنا تاثیر مثبتی در زندگی شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  اگه می‌خواید موفق باشید، دلسوزی و درد دل از امروز ممنوع
دوستان مثبت
افراد بر میزان مثبت اندیشی شما تاثیر می‌گذارند

مسئولیت‌پذیری را در نظر بگیرید

مسئولیت پذیری یعنی شرایطی که به‌وجود آورده‌ایم را فارغ از نتیجه‌ بپذیریم. اصولا افرادی که مسئولیت پذیر نیستند سعی می‌کنند با بهانه تراشی انجام ندادن کارهای خود را به گردن دیگران بیاندازند. همیشه افراد بهانه‌هایی برای انجام ندادن کارهای خود دارند.

این ۴ تکنیک، روش‌هایی هستند که با تکرار و تمرین آنها ویژگی مثبت‌اندیشی را در خودتان فعال کنید. شما از چه روش‌هایی برای تغییر حالت منفی به مثبت انجام می‌دهید؟ با ما درمیان بگذارید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *