0
02143000313

چطور قدرت خلاقیت خود را آزاد کنیم تا در حد نوابغ خلاق باشیم؟

قدرت خلاقیتی که دارید تقریبا بین دو سطر کاغذ دفترچه یادداشت زندانی شده است. با مطالعه‌ی این مقاله راه شکستن میله‌های این زندان را یاد خواهید گرفت. شما هم می‌توانید خلاق باشید. اما قبل از آن باید راه آزاد کردن قدرت خلاقیت را بدانید.

هر انسانی می‌تواند دو مدل تفکر داشته باشد. تفکر خطی و تفکر شبکه‌ای یا تفکر تابشی. کمترین بازدهی خلاقیت شما زمانی است که در حال تفکر خطی هستید و از نیمکره‌ی چپ مغز خود استفاده می‌کنید. عملکرد نیمکره‌ی چپ محل استدلال و منطق می‌باشد در حالی که نمیکره‌ی راست مغز محل احساسات، عواطف و خلاقیت می‌باشد.

در اکثر افراد میزان خلاقیت آنها مربوط به زمانی است که در حال تفکر خطی با استفاده از نیمکره‌ی چپ خودشان هستند. بنابراین برای اینکه بتوانید قدرت خلاقیت خود را افزایش دهید ابتدا درباره تفکر خطی و تفکر تابشی توضیحاتی را می‌دهیم و سپس با یک تمرین عملی می‌توانید قدرت خلاقیت خود را آزاد کنید. اگر تمایل دارید در مقاله‌ای راجع به خلاقیت در کودکان صحبت کرده‌ایم که می‌تواند برای شما جالب باشد.

تفکر خطی، زندانی برای حبس کردن قدرت خلاقیت

برای اینکه تفکر خطی را توضیح دهیم، ابتدا با یک مثال آن را شروع می‌کنیم. تصور کنید که در کلاس دانشگاه هستید و در حال یادداشت برداری از صحبت‌های استاد هستید. نوع و مدل یادداشت برداری شما مدل تفکرتان باشد.  اکثر افراد معمولا مطالب مهم را بر روی یک خط یا دو خط یادداشت می‌کنند. ممکن است از یک سری اعداد یا علامت هم برای تعیین ساختار نوشته‌ی خود استفاده کنند. این همان مدل خطی می‌باشد. یعنی زمانی که شما از روشی استفاده می‌کنید که اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند (یادداشت برداری) در حال تفکر خطی هستید.

به همین خاطر در ابتدای این نوشته ذکر شد که: خلاقیت شما بین دو سطر دفترچه یادداشت زندانی شده است. به طور کلی اکثر افراد موقع نوشتن، فقط یک نیمکره مغزشان فعال است. اگر فرد راست دست باشد نیمکره چپ و اگر چپ دست باشد نیمکره راست. وقتی فقط یکی از دو نیمکره مغز شما فعال باشد، خلاقیت شما در زندان تفکر خطی حبس شده است.

افزایش خلاقیت

هر چند این مثال در مورد نوشتن بود، ولی در مورد هر مدل فکر کردن دیگه‌ای هم صادق است. زمانی که شما صرفا درگیر منطق، استدلال و تحلیل باشید، یکی از نیمکره‌های مغز (نیمکره چپ) فعال است. و وقتی هم که درگیر احساسات، عواطف، رنگ‌ها، طرح‌ها و شکل‌ها می‌باشید، یکی دیگر از نیمکره‌های مغز (نیمکره راست) فعال است.

هر چند نیمکره راست مرکز به عنوان مرکز خلاقیت شناخته می‌شود. اما در هر صورت زمانی که یکی از نیمکره‌ها فعال باشه، چه نیمکره راست چه نیمکره چپ، شما درگیر تفکر خطی هستید و تمام قدرت خلاقیت شما آزاد نشده است. نوابغ کسانی هستند که به هر ترتیب توانسته‌اند با فعال کردن همزمان هر دو نیمکره مغز خود، قدرت خلاقیت خود را از زندان تفکر خطی آزاد کنند.

چطور قدرت خلاقیت خود را از زندان تفکر خطی آزاد کنیم؟

زمانی می‌توانید قدرت خلاقیت خودتان را آزاد کنید که این توانایی را داشته باشید تا هر دو نیمکره مغزتان را همزمان فعال کنید. برای این کار باید مدل فکر کردن خود را مشابه تصویر بالا کنید. یعنی همزمان هم استدلال و هم منطق را درگیر کنید و عواطف و احساسات را نیز فعال کنید. با این کار دو نیمکره مغز شما فعال شده و می‌توانید به حداکثر قدرت خلاقیت خودتان برسید. همونطور که در شکل می‌بینید یک طرف از این شبکه، نماینده نیمکره چپ و طرف دیگر نماینده نیمکره راست مغز می‌باشد.

یک تمرین ساده برای استفاده بیشتر از قدرت مغز

از امروز سعی کنید مدل یادداشت برداری خودتان را تغییر دهید. برای مثال اگه دانشجو هستید یا برای کنکور مطالعه می‌کنید، به جای اینکه مثل همیشه شروع کنید به یادداشت برداری، فکرها و نکات مختلف را شبیه مدل تفکر تابشی یا شبکه‌ای بنویسید.

شاید برایتان سوال باشد که چرا این روش می‌تواند مفید باشد. وقتی از مدل نوشتاری بالا استفاده می‌کنید، در درجه اول روال معمول را به هم زدید و مغزتان رو از یکنواختی بیرون آوره‌ادید. از طرفی دیگر به دلیل اینکه نوشتن را با یک حالت تصویری ترکیب کرده‌اید، به خودتان کمک می‌کنید که اطلاعات را بسیار راحت‌تر از حافظه کوتاه مدت (مستقر در نیمکره چپ) به حافظه بلند مدت (مستقر در نیمکره راست) منتقل کنید. به این ترتیب حتما در امتحانات نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید.

 

دیدگاه کاربران
  • Foad 16 مهر 1398

    تمرینه نفهمیدم چطور انجامش بدم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *