0
02186035730

روی چی سرمایه گذاری کنیم که با هزینه کم، سود ۱۰۰٪ تضمین شده بدست آوریم؟

طلا، دلار، مسکن، بورس، این موارد اولین گزینه‌هایی هستند که به ذهن هر کسی میرسه. قطعا هیچکدوم از این گزینه‌ها سود ۱۰۰٪ تضمین شده به ما نمیدن. پس روی چه چیزی سرمایه گذاری کنیم تا به سود ۱۰۰٪ تضمین شده برسیم؟ جیم ران (Jim Rohn) و البته بسیاری از افراد موفق و ثروتمند دنیا جواب این سوال رو دادن. پیش از توضیح جواب این سوال جیم ران رو بهتون معرفی می‌کنیم.

جیم ران، فیلسوف تجاری، عامل موفقیت هزاران نفر

جیم ران، فیلسوف تجاری، عامل موفقیت هزاران نفر
جیم ران کسی که با سرمایه‌گذاری روی خودش طی ۶ سال میلیونر شد

جیم ران کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی هست که تاثیر قابل توجهی روی افرادی مثل برایان تریسی، آنتونی رابینز، جک کنفیلد و… داشته. جیم ران تا سن ۲۵ سالگی مثل سایر مردم عادی با بدهکاری‌های زیاد زندگی می‌کرد تا اینکه با کارآفرینی به نام جان ارل شف (John Earl Shoaff) آشنا شد.

این آشنایی تاثیر عمیقی روی جیم ران داشت. جیم ران مجذوب ویژگی‌ها و فلسفه‌ی زندگی این کارآفرین شده بود. همین مسئله باعث شد تصمیم بگیره مسیر زندگیش رو تغییر بده. این تغییرات جیم ران رو در ۳۱ سالگی تبدیل به یک میلیونر آمریکایی کرد. جیم ران تا زمان مرگ به مدت ۴۰ سال تجربیات و تغییراتی که اون رو از یک جوان فقیر به یک مرد پولدار تبدیل کرده بود در اختیار دیگران قرار داد.

نظر جیم ران که به عنوان فیلسوف تجاری شناخته میشه، درباره اینکه روی چه چیزی سرمایه گذاری کنیم تا به سود ۱۰۰٪ تضمین شده برسیم این هست:

«باور من این است که از میان تمام چیزهایی که میتوانند بر آینده شما تاثیر داشته باشند، رشد شخصی، مهمترین آنهاست. ما میتوانیم از رشد فروش، رشد سود، رشد سرمایه صحبت کنیم اما شاید هیچکدام از آنها بدون رشد شخصی اتفاق نیفتند. این کلیدیست که تمام درها را باز میکند. در واقع میخواهم این عبارت بسیار مهم را حفظ کنید: کلید اصلی آیندهای بهتر، خود شما هستید»

چرا سرمایه گذاری روی خودمون ما را به سود ۱۰۰٪ تضمین شده می‌رساند؟

سرمایه گذاری روی خود، برای رشد شخصی، چیزی هست که ما رو به سود ۱۰۰٪ تضمین شده می‌رسونه. این حرف مردی هست که نه ثروت بادآورده‌ای بدست آورده، نه ارثی بهش رسیده و نه در خانواده ثروتمندی به دنیا اومده. بلکه این‌ها حرف‌های مرد خودساخته‌ای هست که تونسته با سرمایه گذاری روی خودش و یادگرفتن اصول موفقیت، طی ۶ سال تبدیل به یک میلیونر بشه.

حالا ما باید ببینیم چند سال از عمرمون رو طی کردیم و به موفقیتی نرسیدیم؟ چند سال از عمرمون رو با یک روش و یک شیوه پشت سر گذاشتیم و برای رسیدن به موفقیت تغییر روش ندادیم؟ بزرگترین تفاوت آدم‌های موفق با بقیه‌ی افراد، تفاوت‌های درونی هست نه تفاوت‌های بیرونی و ظاهری. این افراد پیش از رسیدن به موفقیت، خودشون رو برای رسیدن به موفقیت پرورش دادن.

برای رسیدن به موفقیت باید روی کدوم ویژگی‌های خودمون سرمایه گذاری کنیم؟

برای تغییر زندگی و رسیدن به موفقیت باید ابعاد مختلف وجود خودمون رو تقویت کنیم. به عبارت دیگه باید روی توسعه فردی خودمون کار کنیم. چند مورد از مهم‌ترین مواردی که باید روشون کار کنیم در ادامه نام برده میشن.

بیشتر بخوانید  تقویت اراده: با رعایت این ۷ نکته اراده خود را قوی کنید

۱- قدرت تصمیم‌گیری

قدرت تصمیم‌گیری
تصمیم گیری‌های ما سرنوشت‌مون رو تعیین میکنه

برای همه‌ی ما فرصت‌های زیادی تو زندگی بوجود میاد. گاهی خیلی از این فرصت‌ها رو به خاطر ضعف در تصمیم‌گیری از دست میدیم. بعضی از این فرصت‌ها رو هم به خاطر تصمیم‌گیری‌های ضعیف‌مون اصلا نمی‌بینیم. علاوه براین هر کس مسیر زندگی خودش رو با تصمیماتش تعیین میکنه.

خیلی‌ها هستن که دوست دارند مسیر زندگی‌شون رو تغییر بدن، اما یا تصمیم نمی‌گیرن یا تصمیم‌شون رو عملی نمی‌کنن. امیدواریم شما از این دست آدم‌ها نباشید. اما اگه شما هم اینطوری هستید، حتما باید روی تقویت قدرت تصمیم‌گیری سرمایه گذاری کنید.

۲- قدرت کنترل افکار و احساسات

قدرت کنترل افکار و احساسات
افکار و احساسات بخش زیادی از زندگی ما رو تشکیل میدن

افکار و احساسات بخش زیادی از زندگی ما رو به خودشون اختصاص دادن. بنابراین باید روش‌های مدیریت اون‌ها رو یاد بگیریم تا بتونیم مسیر موفقیت رو برای خودمون هموار کنیم. اگه نتونید افکار و احساسات منفی رو از خودتون دور کنید باز هم فرصت‌های زیادی رو از دست می‌دید. اگه نتونید از قدرت افکارتون به درستی استفاده کنید مسیر موفقیت براتون خیلی سخت و پیچیده میشه. بنابراین باید برای یاد گرفتن کنترل افکار و احساسات سرمایه‌گذاری کنیم.

۳- یاد گرفتن خلاقیت

شاید همه قبول داشته باشن که برای رسیدن به موفقیت به خلاقیت نیاز داریم. اما احتمالا خیلی‌‌ها هستند که تصور می‌کنن خلاقیت کاملا مادرزادی هست و قابل یادگیری نیست. اگه شما هم اینطور فکر می‌کنید در اشتباه هستید. هر چند خلاقیت تا حدی می‌تونه ذاتی باشه اما اون هم اصول و قواعدی داره که با یادگرفتنشون میتونید به آدم خلاقی تبدیل بشید. پس روی پرورش قدرت خلاقیت خودتون سرمایه گذاری کنید.

۴- شناخت ضمیر ناخودآگاه

حداقل ۸۰٪ از کارهایی که در زندگی انجام میدید تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه هست. کارل یونگ، روانشناس معروف میگه: «ضمیر ناخودآگاه فرمانده بلامنازع انسان است». پس بدون شناخت ضمیر ناخودآگاه و مهار کردن اون چطور می‌تونید توقع داشته باشید زندگی‌تون تغییر بکنه؟ قطعا اگه روی شناخت ضمیر ناخودآگاه خودتون سرمایه گذاری کنید اثرش رو در زندگی می‌بینید.

۵- یاد گرفتن شکرگزاری

یاد گرفتن شکرگزاری
شکرگزاری باعث جذب اتفاقات خوب در زندگی شما میشه

اشتباه نکنید! منظور از شکرگزاری مراسم دینی خاصی نیست. شکرگزاری کاری هست که تمام افراد موفق انجام میدن. چون اینکار تمام چیزهای خوبی که برای دیگران وجود داره رو به سمت زندگی اون‌ها هدایت میکنه. تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده نشون میده کسانی که شکرگزاری رو به صورت عادت همیشگی به همراه دارن جوان‌تر و شاداب‌تر از هم سن و سال‌های خودشون می‌مونن. تحقیقات دیگه‌ای در آمریکا نشون داده شکرگزاری قدرت این رو داره که بیماری‌های مختلفی رو درمان کنه.

افراد موفق از قدرت شکرگزاری در زندگی خودشون استفاده می‌کنن. برای آشنایی با اثرات شگفت انگیز شکرگزاری در زندگی و مطالعه دقیق‌تر تحقیقاتی که درباره شکرگزاری انجام شده، می‌تونید این مطلب رو بخونید: «قدرت شکرگزاری یا دینامیت برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی؟»

۶- یاد گرفتن ارتباط موثر

یاد گرفتن ارتباط موثر
اگه نتونیم ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنیم، پیشرفت نمی‌کنیم

بدون توانایی در برقرار کردن ارتباط موثر با دیگران همه‌ی درها به روی شما بسته هست. برای بالا رفتن از نردبان موفقیت باید بتونید با افراد مختلف به خوبی ارتباط برقرار کنید. خیلی از ما وقتی افرادی رو می‌بینیم که تونستن با ارتباطات خودشون به موفقیت برسن، تصورات بدی درباره اون‌ها به ذهن‌مون میرسه. هیچوقت هم به این فکر نمی‌کنیم که شاید همه افرادی که ارتباطات خوبی دارند با زد و بند به موقعیت فعلی نرسیده باشن. به این هم فکر نمی‌کنیم که خود ما هم با یادگرفتن اصول برقراری ارتباط موثر می‌تونیم درهای موفقیت رو به روی خودمون باز کنیم.

بیشتر بخوانید  پرش ذهن چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟ (۶ راه حل کاربردی)

۷- تغییر عادات

خیلی از کارهایی رو که در روز انجام میدیم بر اساس عادت‌هایی هست که داریم. در واقع این ویژگی مغز انسان هست که کارهای مختلف رو به شکل عادات درون خودش ثبت میکنه تا انرژی کمتری برای انجام کارهای مختلف از ما گرفته بشه.

حالا فکر کنید چقدر از عادت‌هایی که در حال حاضر دارید، شما رو به سمت موفقیت هدایت می‌کنن. بررسی‌هایی انجام شده نشون میده افراد موفق عادات مشابهی دارند و افراد معمولی اغلب اون عادات رو ندارند. تغییر عادات هم روش‌هایی داره که با یادگیری اون‌ها می‌تونیم به سمت موفقیت حرکت کنیم.

۸- تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس
باید اعتماد به نفس‌مون رو تقویت کنیم تا بتونیم از توانایی‌هامون استفاده کنیم

هرچقدر هم که تخصص‌های مختلف و توانایی‌های منحصر به فردی داشته باشیم، بدون داشتن اعتماد به نفس نمی‌تونیم از توانایی‌هامون استفاده کنیم. یکی از مشکلات مشترک بین خیلی از جوانان در ایران، مشکل ضعف در اعتماد به نفس هست. همین مسئله هم یکی از دلایل پیشرفت نکردن کشورمون به حساب میاد. پس باید روی تقویت اعتماد به نفس‌مون سرمایه گذاری کنیم تا بتونیم به موفقیت برسیم.

۹- یاد گرفتن قوانین ثروت

رسیدن به هر چیزی قوانین و راه و روش خودش رو داره. بر خلاف تصور خیلی‌ها که رسیدن به ثروت رو یا نتیجه شانس میدونن یا نتیجه رانت و زد و بند، رسیدن به ثروت قوانین خاص خودش رو داره. نگهداری از ثروت هم راه و روش خاص خودش رو داره. کسانی که این قوانین رو ندونن، حتی در صورتی که به صورت اتفاقی به ثروت زیادی برسن، توانایی نگهداری از اون رو ندارن.

۱۰- تقویت باورهای درست

حتی اگه تمام اصول و قواعد موفقیت رو بلد باشید اما در باورهای خودتون مشکل داشته باشید، هرگز نمی‌تونید به موفقیت برسید. چون باورها تمام ابعاد زندگی ما رو تحت تاثیر قرار میدن. باورها به طرز فکر ما شکل میدن. باورها رو تصمیمات ما اثر میذارن. باورها نوع عملکرد ما رو جهت‌دهی می‌کنن.

کسی که در باورهاش افراد پولدار رو آدم‌های بدی تصور میکنه، هرگز نمی‌تونه به ثروت برسه. کسی روش درستِ انجام یک کار رو بلده اما در درون خودش احساس می‌کنه نمی‌تونه اون کار رو انجام بده، قطعا موفق به انجام اون کار نمیشه. به همین خاطر باورها، فوت کوزه‌گری موفقیت به حساب میان.

۱۱- یاد گرفتن تنظیم اهداف

یاد گرفتن تنظیم اهداف
بدون نقشه دقیق نمی‌تونیم به مقصد برسیم

برای رسیدن به موفقیت باید بتونیم اهداف مختلف رو به خوبی و روشنی تعیین کنیم و برای رسیدن به اون‌ها به درستی برنامه ریزی کنیم. بدون داشتن یک نقشه جامع و کامل شانس زیادی برای رسیدن به مقصد نداریم. هدف گذاری درست و اصولی قابل یادگیری هست. پس برای رسیدن به موفقیت باید روی این زمینه هم سرمایه گذاری کنیم.

مواردی که در بالا به اون‌ها اشاره شد زمینه‌هایی هستند که به توسعه فردی ما کمک قابل توجهی می‌کنن. هر کسی که بتونه در زمینه‌های بالا خودش رو تقویت کنه و آموزش ببینه، قطعا تغییرات چشم‌گیری در زندگیش بوجود میاد. امیدوارم شما هم تصمیم خودتون رو بگیرید و از همین امروز برای توسعه فردی خودتون سرمایه گذاری کنید. چون این سرمایه گذاری سود ۱۰۰٪ تضمین شده به همراه داره.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *