0
02186035730

زندگی هدفمند چیست و چطور یک زندگی هدفمند داشته باشیم

زندگی هدفمند همان‌طور که از نام‌اش مشخص است یعنی داشتن هدفی مشخص در زندگی که ممکن است شامل همه‌ی هدف‌های ما شود. افرادی که زندگی هدفمندی را دنبال می‌کنند مثل آب رودخانه‌ای هستند که یک مسیر مشخصی را دنبال می‌کنند و هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد. یقینا زندگی که براساس هدف طراحی شده باشد دارای پستی و بلندی‌هایی است که می‌توان آن را موانعی برای رسیدن به موفقیت دانست. اما چطور بتوانیم یک زندگی بر اساس هدف داشته باشیم.

داشتن بهترین دوستان

همه‌ی ما دوستان نزدیکی داریم که احساس نزدیکی به آن‌ها داریم و زمان زیادی را با آن‌ها صرف می‌کنیم. حال ممکن است این دوستی در زمان کودکی یا در دوران دانشگاه شکل گرفته باشد اما در هر دو نوع آن‌ها دوستانی هستند که از شما حمایت می‌کنند.

بهترین دوستان
دوستان ما می‌توانند سکوی پرتابی باشند به سمت موفقیت

روابط ما تاثیر مهمی در زندگی دارد. افرادی که زندگی هدفمندی را دنبال می‌کنند سعی بر این دارند که دوستان خوب و حامی را فیلتر کنند و تنها کسانی را در کنار خود به عنوان دوست داشته باشند که از آن‌ها حمایت کنند. دوستان خوب می‌توانند شما را به موفقیت نزدیک‌تر کنند و دوستان بد این قابلیت را دارند حتی شما را از هدفی که دارید دور نگه دارند. می‌توانید همین الان فکر کنید کدام یک از افرادی که با آن‌ها رابطه دارید می‌توانند در زندگی شما و رسیدن‌تان به هدف تاثیرگذار باشند؟ سعی داشته باشید با این افراد روابط‌تان را بیشتر کنید.

مسئولیت پذیر بودن

در مثال بالا موانعی که در مسیر رودخانه وجود دارد را گفتیم که این‌ها مشکلات یک زندگی هدفمند می‌‌باشد. مسئولیت پذیر بودن یعنی فرار نکردن از مشکلی که به‌وجود آمده. اما پس از پذیرفتن مشکل در مسیر موفقیت باید یک قدم جلوتر رفته و راه‌حلی برای مشکلات پیدا کنید. قرار نیست کسی یا حتی خودتان را به‌خاطر به‌وجود آمدن مشکلات سرزنش کنید. قبل از اینکه کسی را مقصر بدانید سعی کنید به‌دنبال راه‌حلی برای آن باشید. این کاری است که افراد هدفمند انجام می‌دهند.

ادامه دادن مسیر موفقیت

مهم‌ترین اصل زندگی هدفمند بر پیشرفت فردی اشاره دارد و برای رسیدن به این امر باید مسیر موفقیت را با بالاترین سرعت ممکن حرکت کرد.

آنتونی رابینز
آنتونی رابینز موفق‌ترین، مشهورترین و پرطرفدارترین نویسنده و سخنران انگیزشی در جهان

هر شخصی در گذشته اشتباهات یا خاطرات تلخی را تجربه کرده است. اما همین‌طور که آنتونی رابینز گفته است:

گذشته با آینده یکسان نیست مگر اینکه انتخاب شما باشد که کجا زندگی کنید

قبل از اینکه رو به جلو حرکت کنید باید گذشته را پشت سر گذاشته باشید. تا وقتی که توان تغییر دادن چیزی که اتفاق افتاده است را ندارید نمی‌توانید به گذشته فکر کنید.

در حال رقابت نیستید

در حال ایجاد یک زندگی هدفمند هستید نه یک مسابقه‌ای که تصور کنید حتما باید در آن برنده شوید و شکست خوردن به معنای نگرفتن مدال باشد. موفقیت در زندگی با تلاش برای اینکه دیگران را کنار بزنید یا حس کنید از دیگران عقب افتاده‌اید نیست. شما برای خودتان و هدفی که دارید تلاش می‌کنید. وقتی این موضوع را درک کنید متوجه خواهید شد می‌توانید در کنار دیگران برای رسیدن به هدف‌ها تلاش کنید. مهم‌تر اینکه حس رقابت یک نوع ترس در وجود آدم‌ها ایجاد می‌کند.

توضیح ندادن به دیگران

هدف‌های هر کسی می‌تواند منحصر به فرد باشد و نیازی نیست برای دیگران درباره کارهایی که انجام می دهید توضیحاتی ارائه دهید. زندگی هدفمند به این معناست که:

  • از دید خودمان به آینده نگاه کنیم
  • دنبال کردن اهداف خود بدون توجه به حرف‌های منفی دیگران

زمانی که این دو نکته را رعایت می‌کنید درهای جدیدی از موفقیت فردی به روی شما باز می‌شود و این اصل را در زندگی خود قرار می‌دهید که جز رسیدن به هدف ذهنیت دیگری ندارید و برای کاری که در حال انجام‌اش هستید فقط به هدف فکر می‌کنید و نه صحبت‌های اطرافیان. زندگی هدفمند به شما این امکان را می‌دهد که مسیر خود را انتخاب کنید و از آن مسیر پیروی کنید

زندگی هدفمند معنا و شادی را به هر چیزی که شما انجام می‌دهید و احساس رضایت بیشتری نسبت به تکمیل هر کار به ارمغان می‌آورد. یک سوال که اغلب در ذهن‌شان پیش می‌آید این است که ما برای چه زندگی می‌کنیم؟ جواب آن را فقط افرادی می‌دانند که یک زندگی هدفمند داشته باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *