0
02143000313

ترس چیست؟ چطور با غلبه بر آن، از درهای موفقیت عبور کنیم؟

آنچه موجب می‌شود مردم نتوانند برای رسیدن به هدف‌شان تلاش کنند، ترس است. ما از چه چیزهایی وحشت داریم؟ از شکست و عدم موفقیت، از طرد شدن، از درد و از ناشناخته‌ها. اما ترس همیشه باعث تلاش برای رسیدن به موفقیت نمی‌شود. بسیاری اوقات باید برای کسب موفقیت، بر ترس‌های خود غلبه کنیم. در این مقاله با روش غلبه بر ترس‌های خود آشنا می‌شوید.

چرا تعداد افرادی که به موفقیت‌های بسیار بزرگ می‌رسند کم است؟ چرا افراد با وجود اینکه می‌دانند تحقق اهداف بزرگ، زندگی‌شان را دگرگون می‌سازد اما کمتر کسی در راه رسیدن به آن‌ها قدم برمی‌دارد؟ به دلیل ترس. ترسی که ما را محدود می‌کند.

در واقع همه می‌ترسند. همه ما ترس‌های بزرگ و کوچک و پنهان و آشکار داریم. شجاعت بدین معنی نیست که از چیزی نترسیم. بلکه معنای شجاعت، توان غلبه بر وحشت و تحت کنترل درآوردن آن است. در وضعیت‌های حساس شما  باید از شجاعت خود بهره بگیرید تا تصمیمات سخت را اتخاذ نمایید و اقدامات لازم را انجام دهید.

تا به حال به این فکر کرده‌اید که بدترین تاثیر ترس چیست؟ این احساس می‌تواند شما را فلج کند. اگر می‌خواهید موفق شوید باید بر ترس‌های خود غلبه کنید. اگر آنچه را که از آن می‌ترسید، انجام دهید مرگ ترس‌تان قطعی است. با روبرو شدن و انجام کاری که از آن می‌ترسید می‌توانید در خودتان شجاعت را پرورش دهید.

در تجارت و کسب و کار بزرگ‌ترین ترس (بعد از از اخراج، ضرر مالی و ورشکستگی) ترس از روبرو شدن و مواجه شدن است. بسیاری از افراد از گرفتن تصمیمات سخت و برخورد رک و مستقیم با مردم می‌ترسند. شما زمانی می‌توانید شجاع شوید که دست به اقدام جسورانه بزنید. حتی زمانی که تمایل و علاقه به این کار ندارید.

ترس خیلی هم بد نیست، لطفا گاهی بترسید!

لطفا گاهی بترسید
ترس به خودی خود بد نیست

البته ترس به خودی خود بد نیست. وحشت واکنش طبیعی بدن برای آگاه کردن ما از وقوع احتمالیِ یه مشکل است.
در حقیقت هر کس معمولا نسبت به چیزهای زیادی در زندگیش احساس ترس دارد. این احساس طبیعی و معمولی است. اغلب، ترس برای بقاء زندگی و در امان ماندن از آسیب‌دیدگی و اشباهات لازم است. ترس یک نشانه خوب برای انجام کارهای بزرگ است. همه تغییر و تحول‌های بزرگ با ترس اولیه همراه است. اگر این را بپذیریم و آگاه باشیم که در این مرحله بسیاری از افراد ادامه نمی‌دهند، در صورت تداوم و چیرگی بر ترس، شانس ما برای پیروزی بیشتر است. در این صورت حتی می‌توانیم از آن بعنوان یک عامل مثبت و پیشبرنده یاد کنیم.

فرق انسان‌های ترسو با انسان‌های شجاع چیست؟

فرق انسان‌های ترسو با انسان‌های شجاع چیست؟
انسان شجاع با وجود ترس شروع به عمل می‌کند در حالی که انسان ترسو، ترس بر وجودش غلبه می‌کند

انسان شجاع با وجود ترس شروع به عمل می‌کند، با ترس روبرو شده و آن را شکست می‌دهد. در حالی که انسان ترسو، ترس بر وجودش غلبه می‌کند. در واقع این انسان شجاع است که بر ترس‌هایش چیره می‌شود در حالی که فرد ترسو مغلوب تر‌س‌هایش می‌شود.

فرق انسان موفق و سایر انسان‌ها در این است که افراد عادی آنقدر از شکست می‌ترسند که  تمام فرصت‌های پیش رو را از دست می‌دهند. زیرا ترس از تحقیر، شکست و نابودی، فلج شان کرده و مانع انجام کارهای‌شان می‌شود. این افراد مرتب در زندگی عقب می‌افتند .

دلایل ترس چیست؟

دلایل ترس چیست؟
وقتی مغز با یک شرایط جدید روبرو می‌شود ترجیح می‌دهد حالت قبلی را حفظ کند

وقتی مغز با یک شرایط جدید روبرو می‌شود ترجیح می‌دهد حالت قبلی را حفظ کند. تا حد ممکن از تغییر جلوگیری می‌کند و مغز، نسبت به ایجاد تغییر و شرایط جدید مقاومت می‌کند.

همه وقتی در یک موقعیت هراس آور قرار می‌گیرند می‌گویند من نمی‌توانم. در واقع واهمه از شکست و از دست دادن، ما را از هر کاری باز می‌دارد.

زمانی که این احساس در ما شکل می‌گیرد، از نظر جسمی هم روی ما تاثیر می‌گذارد. این احساس باعث افزایش فشار خون و اختلال در ریتم قلب می‌شود. ضربان قلب تندتر می‌شود. از طرفی احتیاج به اکسیژن بیشتر شده و فرد تند تند نفس می‌کشد و عوارض بیشتری بر جای می‌گذارد. این شرایط اغلب منجر به کاهش فعالیت مغزی و قدرت تجزیه و تحلیل می‌شود. وقتی فرد دچار این حالت‌ها می‌شود دیگر توان گرفتن تصمیم درست را ندارد.

هر فکر و احساسی داشته باشید متناسب با آن رفتار خواهید کرد بنابراین کافیست که فکر و احساس شجاعت را در خود تقویت کنید تا ترس و عوارض ناشی از آن کاهش یابد.

تمرین‌هایی برای رهایی از ترس

تمرین‌هایی برای رهایی از ترس
برای رهایی از ترس نیاز به تمرین دارید

برای اینکه به توانایی مدیریت ترس‌های خود دست یابید، می‌توانید تمرین‌های زیر را در زندگی روزمره خود اجرا کنید.

خود را بعنوان فردی شجاع تصور کنید

فرض کنید از انجام کاری می‌ترسید. خود را در حال انجام آن کار تصور کنید اما این تصور به نحوی باشد که توانسته‌اید همان کار را به طور شایسته و مطلوب انجام دهید. در این شرایط ضمیر ناخودآگاه‌تان متناسب با آن

تصویر (تصور درست انجام دادن کار ترسناک) عمل می‌کند.

فرامش نکنید، در هر شرایطی طوری رفتار کنید که انگار شجاعت و آمادگی آن شرایط را دارید. به این ترتیب به مرور ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود را پرورش می‌دهید. این تمرین یکی از کلیدهای موفقیت است. آن را گم نکنید.

با ترس‌های خود روبرو شوید

در این تمرین، باید ترس‌های خود را بپذیرید اما با آن روبرو شوید. فرار راه حل نیست. کلید موفقیت‌تان در این است که بتوانید با وجود ترسی که دارید، تصمیم بگیرید که با آن روبرو شوید و دست به کار بزنید. به این ترتیب به انسان شجاعی تبدیل می‌شوید.

از چه چیزی می‌ترسید؟ به سوی آن حرکت کنید

از چه چیزی می‌ترسید؟ به سوی آن حرکت کنید
خود را مجبور کنید که سمت ترس‌هایتان حرکت کنید

فرض کنید متوجه شدید از چیز خاصی می‌ترسید. خود را ملزم کنید که به سوی آن حرکت کنید. در این صورت آن ترس کوچک‌تر و قابل کنترل‌تر می‌شود. همان طور که ترس‌تان کمتر می‌شود اعتمادتان بیشتر شده و برآن مسلط می‌شوید.

به تفاوت این تمرین با تمرین قبلی دقت کنید. در تمرین قبلی وقتی با ترس مواجه می‌شدید نباید جا خالی دهید. اما در این تمرین باید تلاش کنید در مسیر ترس‌هایتان حرکت کنید.

تنها پاد زهر واقعی درمان ترس یا نگرانی این است که گامهای منظم و هدفمندی را در مسیر اهدافتان بردارید. وقتی خود را به شجاعت ملزم می‌کنید، مجبور می‌شوید با هر موقعیتی که در شما ایجاد ترس می‌کند روبرو شوید. به این ترتیب عزت نفستان بالا می‌رود و به نقطه‌ای می‌رسید که از چیزهای واهی نمی‌ترسید. وقتی خود را ملزم کنید که شجاعانه و سریع عمل کنید باید سعی کنید که در امور پشتکار و استقامت داشته باشید.

ترس بزرگ‌ترین دام بر سر راه موفقیت است

فرشید پاکذات

3/5 - (9 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!