0
02186035730

چرا مدام اتفاقات بد برامون پیش میاد و چطور جلوی این اتفاقات رو بگیریم؟

بعضی‌ها اعتقاد دارن تو زندگی مدام اتفاقات بد براشون پیش میاد. برای اینکه بتونیم جلوی این اتفاقات بد رو بگیریم، اول باید بدونیم چرا این اتفاقات بد برامون پیش میاد. پیش از اون هم باید متوجه بشیم دلیل اتفاقات زندگی‌مون چی هست؟ فرقی نمی‌کنه این اتفاقات خوب هستن یا بد. وقتی به یک دید درست درباره اتفاقات بد و خوب زندگی برسیم می‌تونیم اون‌ها رو کنترل کنیم. در این مقاله روش این کار توضیح داده میشه.

دلیل اتفاقات خوب و بد در زندگی ما چیه؟

دو نوع نگاه به اتفاقات زندگی وجود داره. یکی از این نگاه‌ها اتفاقات زندگی رو به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌کنه. کسانی که این نوع نگاه رو به اتفاقات زندگی دارند، از اتفاقات خوب خوشحال میشن و از اتفاقات بد ناراحت میشن. اگه مدام اتفاقات خوب تو زندگی براشون پیش بیاد میگن ما آدم خوش شانسی هستیم. اگر هم مدام دچار اتفاقات بد بشن میگن ما بد شانسیم.

اما دسته دوم اتفاقات زندگی رو زیاد به چشم خوب و بد نگاه نمی‌کنن. بلکه اتفاقات زندگی رو به چشم درس‌هایی می‌بینن که جهان هستی بهشون میده. هر چند هر اتفاقی می‌تونه خوب یا بد باشه و واقعا دسته‌بندی اتفاقات زندگی به خوب و بد اشتباه نیست. اما دسته دوم بیشتر از این که به خوب و بد اتفاقات زندگی توجه کنن به درس‌ها و تجربه‌هایی که در این اتفاقات وجود داره توجه می‌کنن.

فرق این دو نگاه به اتفاقات زندگی چیه؟

فرق این دو نگاه به اتفاقات زندگی چیه؟
اتفاقات زندگی رو به چشم تجربه و درس می‌بینید؟

وقتی آدم‌ها فقط به خوب و بد اتفاقات زندگی کار داشته باشن، همونطور که گفتیم وقتی اتفاق خوبی براشون بیوفته خوشحال میشم و اگه اتفاق بدی براش پیش بیاد ناراحت میشن. در واقع میشه گفت مثل تکه چوبی هستن روی امواج دریا. اگه موج‌های دریا بالا برن، این افراد هم با امواج بالا میرن و حس اوج گرفتن بهشون دست میده. اگر هم امواج دریا پایین بیان، با موج‌ها پایین میان و حس میکنن بد شانس هستن و از موقعیتی که شانس و اقبالشون براشون فراهم کرده بود دور شدن.

بیشتر بخوانید  ۵ نکته مهم قبل از ازدواج که با رعایت آن‌ها می‌توانید ازدواجی موفق داشته باشید

اما آدم‌هایی که بیشتر از خوبی و بدی اتفاقات به درس‌هایی که در اتفاقات بد و خوب زندگی هست توجه میکنن. مثل شناگری هستن که هر لحظه به مهارتش اضافه میشه. چون از این اوج و فرودها درس میگیره.

چطور مثل یک شناگر مهار با اتفاقات بد و خوب زندگی برخورد کنیم؟

برای اینکه برخوردمون با اتفاقات زندگی مثل یک شناگر ماهر باشه باید به ۲ نکته توجه داشته باشیم.

۱- از اتفاقات زندگی استقبال کنیم

همه ما مثل شاگردهایی هستیم که سر کلاس درس زندگی حاضر شدیم. اگه یک شاگرد با آغوش باز به استقبال درسی که معلم بهش میده نره، نمی‌تونه درس رو به خوبی یاد بگیره. پس هر وقت اتفاقات بد یا خوب در زندگی برامون پیش اومد، باید با آغوش باز به استقبالشون بریم تا بتونیم بیشترین بهره رو از درسی که زندگی بهمون میده بگیریم.

۲- تفکر، تفکر، تفکر

تفکر
به اتفاقات زندگی فکر کنید تا بتونید ازشون تجربه کسب کنید

بدون فکر کردن چطور میشه درس معلم رو سر کلاس فهمید؟ زندگی هم همینطوره. باید به اتفاقات بد و خوب زندگی فکر کرد تا درسی که در اون‌ها نهفته هستن رو یاد بگیریم. خیلی اوقات ما خیلی راحت از کنار اتفاقات زندگی رد می‌شیم. همین باعث میشه درسی از اتفاقات بد و خوب زندگی نگیریم. پس از این به بعد باید به هر اتفاقی که تو زندگی‌مون میوفته به خوبی فکر کنیم.

خب تا حالا متوجه شدیم که نگاه درست به اتفاقات بد و خوب زندگی این هست که باید اون‌ها رو به چشم درس‌ها و تجربیاتی که زندگی بهمون میده نگاه کنیم. علاوه براین بررسی کردیم که چطور باید با این اتفاقات بد و خوب زندگی برخورد کنیم تا بیشترین بهره رو از اون‌ها بدست بیاریم. حالا می‌تونیم به این سوال که چرا اتفاقات بد مدام برامون تکرار میشه جواب بدیم.

چطور جلوی تکرار اتفاقات بد زندگی رو بگیریم؟

چطور جلوی تکرار اتفاقات بد زندگی رو بگیریم؟
راه‌هایی هست که از تکرار اتفاقات بد تو زندگی‌تون جلوگیری کنید

همونطور که گفتیم زندگی مثل یک معلمه. البته یک معلم خیلی مهربون. وقتی ما درسی رو یاد نگیریم معلم اون درس رو برامون تکرار میکنه. اینقدر تکرار میکنه تا بالاخره درس رو یاد بگیریم. بنابراین دلیل اینکه خیلی از اتفاقات بد تو زندگی‌مون تکرار میشه اینه که درسی که باید از اون اتفاقات بد بگیریم رو به درسی دریافت نکردیم.

بیشتر بخوانید  چطور می‌توانیم مهارت سخنرانی خودمان را افزایش دهیم

پس اگه اتفاقی داره مدام تو زندگی برامون تکرار میشه باید متوجه بشیم درسی تو اون اتفاق هست که هنوز اون رو به درستی درک نکردیم. برای اینکه بتونیم درسی که در اتفاقات زندگی هست رو بهتر متوجه بشیم ۴ راهکار عملی وجود داره

 1. مطالعه: مطالعه روزانه رو توی برنامه‌اتون قرار بدید. سعی کنید هر مورد کارتون یا هر مسئله‌ی دیگه‌ای که باعث رنج‌تون در زندگی میشه مطالعه کنید.
 2. الگو برداری از افراد موفق: با افراد موفق صحبت کنید یا درباره رازهای موفقیت‌شون مطالعه کنید. الگو برداری از افراد موفق میتونه درس‌هایی که اون‌ها از اشتباهات زندگی‌شون گرفتن رو به شما منتقل کنه.
 3. از تجربه دیگران استفاده کنید: عمر هیچکس اونقدر نیست که بتونه تمام تجربیات لازم رو خودش بدست بیاره. پس سعی کنید از تجربیات دیگران استفاده کنید.
 4. تعصب افراطی رو کنار بذارید: شاید خیلی از چیزهایی که در زندگی یاد گرفتیم درست نباشه. شاید فکر کنیم درس‌های زندگی رو به درستی یاد گرفتیم اما اینطور نباشه. بنابراین تلاش کنید در زندگی نسبت به چیزی تعصب نداشته باشید تا راحت‌تر بتونید یاد بگیرید و تغییر کنید.

امیدواریم از این به بعد به جای اینکه حوادث زندگی رو فقط به چشم اتفاقات بد و خوب ببینید، اون‌ها رو به چشم درس‌ها و تجربیات زندگی نگاه کنید. اگر اتفاقات بد براتون تکرار میشن، به جای ناراحتی و افسردگی، متوجه بشید باید بیشتر درباره اون اتفاقات فکر کنید و درسی که در اون اتفاق هست رو درک کنید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

دیدگاه کاربران
 • Ahmad 13 مه 2021

  من هم مثل شما هستم حتی اگر یاد بگیریم که از زندگی در بگیریم باز اتفاقهایی پیش میاد که از قبل برای ما تدارک دیده اندجوری که طبیعت وجبر برای ما اینگونه تعریف شده به هر کاری که روی میاری اگه هزار در داشته باشه هزارو یکتاش بسته میشه من که دیگه در مانده شده ام

 • محمدرضا محمدی 18 آوریل 2021

  شما باز خوبید.من تو اتفاقات عادی زندگی ام هم موندم ننه بابام از اول همو نمی خواستن با هم زندگی کردن الانم همیشه هرروز دعوا دارن یعنی یه حرفشون خارج از دعوا نیست چنددفعه از خونه فرار کردم از بس اعصابم انفجاری خورذ شده بود.اصلا باهم تفاهم ندارن مدام سرزنش و تحقیر و دهن کجی! اخه جالبش این جاست خودم آدم تحصیل کرده و خوبی ام ولی هر بدی اینا به منم سرایت می کنه روح و روانمو اذیت می کنه!
  احساس خفگی به آدم دست میده.خونه هم از بس گرونه نمی تونم زود بخرم باید چندسال پس انداز کنم !ای خدا !!خسته شدم.خودم هیچ گناهی نگرده چرا دوتا اسگل کنار هم دادی؟!

 • مهدی 6 فوریه 2021

  بعضی وقتا بدبیاری خیلی وخیمه
  من ۱۷ روز مرخصی داشتم برنامه ریزی کرده بودم حقوق بدن مرخصی برم که از بد روزگار زودتر فرستادن اجباری اولای مرخصی کنسول خراب شد
  تا نصف مرخصی نه پول داشتم درستش کنم نه جایی بود که بدونه
  هرچی که تو برنامه ریزی قرار بود بگیرم به هم ریخت یعنی همه چیز از جلو چشمام رد میشد
  چه فرصت هایی که داغون شد واسه اون حقوق
  آخر مرخصیم که ک پول دستم اومد رفتم درستش کردم آخرین روز هم با رفیقم قرار تیراندازی داشتیم که به لطف خدا و لطف شانس من که خیلی خیلی زیاده تا ظهر صبر کردم رفتم بیرون در ماشینو باز کردم بارون شروع به باریدن کرد به رفیقمم زنگ دم اونم گفت اضاف کار گرفته
  هنوزم که هنوزه صابکارم حقوق نریخته انگار منتظر منه که فردا برم سرکار بریزه
  بماند که بدشانسیایه قبل مرخصیم رو نگفتم که خیلی خیلی بدتره هرچقدر مثبت میخوام فکر کنم نمیشه

 • .... 15 نوامبر 2020

  سلام
  من خواستم بدونم چرا جلوی اتفاقی ک میخوام برام بیوفته همش سنگ اندازی میشه
  من میخوام ب شهری برم تا عزیزترین فرد زندگیمو ببینم
  اما همیشه ی اتفاقی میوفته دقیقا موقعی ک میخوام برم ب شهرشونو ببینمش
  دفعه اول امتحانات نزاشت
  دفعه بعد یکی از اقوام قوت کرد
  دفعه بعد پولشو نداشتیم
  دفعه بعدشم ک کرونا شیوع پیدا کرد
  و دقیقا توی دو باری ک شیوعش بیشتر شد ما فقط میتونستیم بریم ب شهرشون ک اونم کنسل شد
  اخه چرا واقعا این اتفاقات میوفته دقیقا موقعی ک من میخوام ایشونو ببینم و بعد از یکسال و نیم برم ملاقاتش
  گاهی اوقات فک میکنم دنیا دقیقا و فقط با من سر جنگ داره
  حتی فک نکنم جوابی براش پیدا شه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *