0
02143000313

چطور پول پس انداز کنیم؟ چند روش کاربردی برای ذخیره پول

اگر به این موضوع فکر می‌کنید که نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید و مدام در حال هدر دادن پول‌های خود هستید، نگران نباشید! شما تنها شخص در این دنیا نیستید که چنین مشکلی دارد.

معمولا زمانی که صحبت از پس انداز کردن پول می‌شود برخی از افراد اذعان دارند که حتی به این موضوع فکر هم نکرده‌اند و دسته‌ای دیگر مشکل در اجرای این کار را دلیل پس انداز نکردن پول خود می‌دانند. اگر چه خرج کردن پول کاری لذت بخش‌تر است اما وجود یک برنامه مالی برای اینکه بتوانیم به موفقیت‌های مالی برسیم بهتر می‌تواند برای ما مفید باشد.

برخی افراد با این ذهنیت که ذخیره کردن پول در این دوران بسیار سخت است و یا اینکه این کار چه نفعی خواهد داشت در حالی که نمی‌توان با این مبالغ به ثروت رسید. این کار بیشتر شبیه به برنامه‌ریزی و صرفه جویی است. در واقع برای اینکه بتوانید در هزینه‌های خودتان صرفه‌جویی کنید، نیاز است که یک برنامه بلند مدت را برنامه‌ریزی کنید. با گذشت زمان متوجه خواهید شد که ذخیره کردن پول چه سودی برای شما دارد. البته این کار بستگی به شخص دارد که چگونه و چه زمانی آماده‌ی تغییر برای مدیریت منابع مالی خود است. برخی افراد در یک شب می‌توانند این عادت را تغییر دهند و برخی دیگر نیاز به زمان دارند. در ادامه توضیح خواهیم که چگونه می‌توانید پول‌های خود را پس‌انداز کنید.

۱- بودجه بندی کردن

اولین اقدامی که می‌تواند خیلی مهم و کاربردی باشد، بودجه بندی کردن است. در این مرحله باید ارزیابی کنید که چه مقدار درآمد دارید و قرار است چگونه آن را خرج کنید. شما می‌توانید برای بودجه بندی از قانون 50/30/20 استفاده کنید. اما این قانون چگونه کار می‌کند؟

قانون 50 20 30

50 درصد از هزینه‌های شما به نیازهای ضروری شما نیاز دارد. مواردی مانند اجاره خانه، هزینه‌های استفاده از حمل و نقل، مالیات، خورد و خوراک می‌باشد.

۳۰ درصد از هزینه‌های شما باید صرف نیازهای شخصی شود. مواردی مانند تفریح یا یک مسافرت. این مورد بستگی به شخص شما دارد که چگونه از این ۳۰ درصد باقی مانده استفاده کنید.

۲۰ درصد از درآمد شما در این قانون باید پس انداز شود.

همچنین مطالعه کنید: ۵ کاری که افراد ثروتمند برای درآمد بیشتر انجام می‌دهند

۲- برنامه‌ریزی کنید

اهداف بلند مدت خود را به بخش‌های کوچک‌تر و ساده‌تر مانند ماه‌های سال تقسیم کنید. یک ایده برای اینکه چه کاری می‌توانید برای رسیدن به اهداف‌تان در کوتاه مدت انجام دهید را داشته باشید و آن را عملی کنید. برای مثال می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که چقدر باید پس‌انداز کنید، و محدودیت‌هایی را بر روی هزینه‌های غیر ضروری خود اعمال کنید.

۳-هزینه‌های خودتان را یادداشت کنید

برخی افراد عادت به این دارند که بدون توجه به خرج‌هایی که دارند و یا اینکه آیا به این پول در آینده نیاز پیدا می‌کنند یا خیر مدام خرید کنند. یکی دیگر از راه‌هایی که کمک می‌کند به اینکه بتوانید در پس انداز کردن مهارت کسب کنید این است که تمام مخارج خود را یادداشت کنید. چه مواردی که از لحاظ قیمتی کم به شما می‌آیند و یا چه مبالغی که بالا هستند.

هر از چند مدت نیز مخارج خود را بررسی کنید. یا یک بررسی ساده می‌توانید به این نتیجه برسید که با حذف کردن و یا کاهش کدام عادت که منجر به هدر رفتن پول شما می‌شود، می‌توانید پس انداز بیشتری در طول آن مدت داشته باشید.

۴- حتما نیازی به خرید گران‌ترین اجناس نیست

برخی تصور می‌کنند که برای خرید یک محصول حتما باید گران‌ترین را انتخاب کنند. همواره توصیه‌ای که می‌شود این است که شتاب‌زده در خرید عمل نکنید. از چندین فروشنده قیمت محصول مورد نظرتان را جویا شوید و مطمئن شوید که یک محصول با کیفیت را با کمترین قیمت موجود در بازار خریداری می‌کنید.

خرید اجناس گران

یک روش دیگر نیز که ممکن است وجود داشته باشد تخفیف گرفتن و یا خریدن جنس در تخفیف‌های فصلی فروشگاه است که به شما کمک می‌کند مبلغ کمتری را نسبت به گذشته پرداخت کنید.

۵- پس‌ انداز خود را تبدیل به سرمایه کنید

یکی از بهترین راهایی که به شما برای اینکه بتوانید ترغیب شوید تا پول‌های خود را ذخیره کنید، سرمایه گذاری می‌باشد. معمولا پس انداز کردن پول بدون هیچ هدف خاصی ممکن است برای مدتی شما را به استقلال مالی برساند اما باعث نمی‌شود از اندوخته‌ای که دارید کسب درآمد داشته باشید. اگر با موضوع استقلال مالی آشنایی ندارید توصیه می‌شود مقاله‌‌ی استقلال مالی را مطالعه کنید.

مواردی مانند سرمایه گذاری در بورس، املاک و یا حتی ارزهای دیجیتال نیازمند دانش کافی می‌باشد و توصیه می‌شود قبل از سرمایه گذاری با پس انداز خود حتما آموزش‌ها و مهارت‌های کافی را گذرانده باشید.

شما چگونه بخشی از پول‌های خود را ذخیره می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید این کار باعث شده است که به اهداف‌تان نزدیک شوید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *