0
02143000313

۴ روش برای اینکه تمرکز کامل برای انجام کار داشته باشید

داشتن تمرکز کمک می‌کند که کارهایی را که انجام می‌دهید به نحو احسنت به پایان برسانید. احتمالا برای شما پیش آمده است که با نداشتن تمرکز نتوانسته‌اید به آن نتیجه‌ای که مطلوب شماست دست پیدا کنید.

شاید بی‌نطمی یا مشغله‌های ذهنی یکی از چندین دلایلی باشد که باعث شود شما تمرکز کافی برای انجام کاری را نداشته باشید. در این مطلب به ۳ کار که باعث می‌شود تمرکزتان در انجام کارها بالا رود اشاره می‌کنیم.

۱- لیست روزانه تهیه کنید

ما در طول روز ممکن است چندین کار انجام دهید که شاید بخشی از آنها مربوط به هدف‌هایی است داریم و به اصطلاح بخش‌هایی از کارهای روزانه ما بی‌نتیجه باشد. داشتن یک برنامه‌ی جامع و مشخص به شما کمک می‌کند کارهایی را که باید و شما را به اهداف‌تان نزدیک می‌کند انجام دهید.

داشتن لیست روزانه

یک لیست روزانه برای خود تهیه کنید و کارهایی که مهم هستند را یادداشت کنید. بعد از انجام این کار نوبت به اولویت‌بندی می‌رسد. چه کاری از همه مهم‌تر است و از نظر زمانی کدام کمتر یا بیشتر است. شما می‌توانید برای ترتیب اولویت‌ کارهای خود از تکنیک آیزنهاور استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این تکنیک روی لینک زیر کلیک کنید.

۲- سازماندهی بهتر و دقیق‌تر

فضای کاری خود را سازماندهی کنید. اینکه آیا شما در دفتر کار خود کار می‌کنید یا به صورت فریلنسر در خانه فعالیت می‌کنید، داشتن یک فضای کاری تمیز می‌تواند به شما در تمرکز داشتن هرچه بیشتر در کار کمک کند. هر چیزی را که می تواند شما را از کارتان منحرف کند را حذف کنید. میز کاری خود را از اجسامی پر کنید که فقط مرتبط با کار شما هستند. وجود اجسام غیر ضروری مانند موبایل می‌تواند باعث کاهش تمرکز شما در انجام کارهایتان شود.

۳- زمانی را برای استراحت بگذارید

گرچه ممکن است در طول کار خود به استراحت بپردازید اما اگر روش استراحت شما هدفمند باشد نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. در واقع این نظم در استراحت نیز باعث تمرکز شما خواهد شد. شما باید به ازای هر یک ساعت کار خود زمانی بین 5 تا ۱۰ دقیقه را استراحت کنید. شما می‌توانید روزانه زمانی را برای استراحت منظم خود قرار دهید. اما این کار نباید برای شما تبدیل به عادت شود.

۴- کارهای خود را به تعویق نیندازید

در مورد یک به این موضوع اشاره کردیم که با یک لیست روزانه بهتر می‌توانید برای انجام کار خود تمرکز کنید. حال تصور کنید کاری را که قرار بوده است دیروز انجام دهید را انجام نداده‌اید. این کار هر روز برای شما رخ می‌دهد و لیستی از کارهای انجام نشده برای شما باقی می‌ماند.

به تعویق انداختن کارها

کارهایی را که باید انجام دهید را به تعویق نیندازید. از به تاخیر انداختن هر یک از کارهای خود با این منطق که زمان دیگری آن را انجام می‌دهید اجتناب کنید. برای مثال اگر قرار است پروژه‌ی سخت یا طولانی مدتی را انجام دهید حتما این کار به اتمام برسانید. در صورت ناقص انجام دادن آن یا شروع نکردن آن تمرکز کافی برای انجام کارهای دیگر نخواهید داشت.

متمرکز ماندن بر کار خود کمک می‌کند تا کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. روش‌هایی که ارائه شد، نتایج آن صرفا با تمرین و تکرار قابل مشاهده است. پس توجه داشته باشید که این موارد را به خوبی انجام دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *