0
02143000313

نحوه و چگونگی صحبت کردن با رئیس خود

صحبت کردن با رئیس موضوع مهمی است که در کارتان تاثیرگذار است. زیرا در سازمان یا شرکتی که در آن مشغول به کار هستید فردی که می‌تواند موجع به ارتقاء مقام و افزایش حقوق شما شود از سایر افراد مهم‌تر است. برای هماهنگی با او نه‌تنها کافی نیست که از عملکردی خوب و ارزنده برخوردار باشید. بلکه ضرورت دارد که پویا و فعال بوده و در قبال کارهای دشوار شانه خالی نکنید. شیوه مهم دیگر برای سازگاری و صمیمیت با مدیرتان آن است که ضمن انجام بهترین کار ممکن، رفتارتان را با خصوصیات اخلاقی وی جور و هماهنگ کنید.

به بیانی دیگر شخصیت، گرایش‌ها و علایق وی را به خوبی بشناسید و آنگاه حالات و حرکات خود را با چارچوب ذهنی او منطبق کنید. برای مثال اگر او به سرعت کار می‌کند، به پرسش‌های‌اش کوتاه و مختصر پاسخ دهید و اگر مایل است از جزئیات هر چیز با اطلاع شود، مطالب را با شرح و تفصیل برای او توصیف کنید. همچنین قبل از گفتگو، اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشید و از موضوع گفتگو با وی کاملا مطلع باشید.

قانون کلی صحبت کردن با رئیس

با توجه به نکات زیر بهتر می‌توانید در این زمینه موفق باشید:

  • آنچه قصد دارید بر زبان جاری کنید، از هر حیث بسنجید و آماده باشید که بنا به تقاضای مدیرتان تصمیم بگیرید.
  • بر مطالب مورد بحث کاملا مسلط بوده و آماده باشید تا در قبال هر پرسش احتمالی، پاسخی روشن و قانع کننده ارائه کنید. دقت کنید که با دادن اطلاعات گمراه کننده و اشتباه تنها مسیر کاری و مرتبط را عوض می‌کنید.
  • پیشنهادات خود را به گونه‌ای مختصر، روشن و کامل بیان کنید.

چگونه می‌توان با او هم عقیده شد

در محیط کاری هنگامی که با رئیس خود صحبت می‌کنید نیاز دارید تا او را با خود درباره کاری که قرار است انجام دهید هم عقیده کنید. اما این کار را چگونه باید به بهترین شکل ممکن انجام دهید؟

شناخت خصوصیات اخلاقی

شما باید به خصوصیات اخلاقی مدیرتان واقف بوده و برای هماهنگی و سازگاری با وی از هوش و انعطاف پذیری قابل توجهی برخوردر باشید. یعنی اینکه اگر کاری را برای تایید یا ارائه به نزد رئیس‌تان می‌برید بدانید چه نوع صحبتی داشته باشید تا بتوانید نظر مثبت وی را جلب کنید. اگر رئیس خود را به خوبی بشناسیم سعی خواهیم کرد حرف‌های متناسب با شخصیت کاری او بزنیم. مثلا اگر او یک فردی ریزبین نسبت به مسائل باشد حداقل کاری که باید انجام دهید توضیح کامل و دقیق کاری است که باید انجام دهید. زیرا به خوبی می‌دانید غیر از این باشد وی قانع و آگاه درباره کارتان نمی‌شود.

نحوه صحبت کردن با رئیس
یکی از نکات طلایی صحبت کردن با رئیس شناخت اخلاقی مدیرتان به نحو عالی می‌باشد

احترام

ممکن است به‌دلیل عدم هماهنگی و یا موضوعی که پیش آمده مشکلاتی بین شما و رئیس‌تان از نظر کاری به‌وجود آید. حتی اگر از او رنجش به دل دارید، مقام و منزلت او را رعایت کرده و به دیده احترام به وی بنگرید.

نقطه نظرهای خودتان

با ارائه نقطه نظرهای خویش، بینش و درک مدیرتان را در قبال حل و فصل مسائل بسط و توسعه دهید. هنگام ارائه نظرات خود، احساسات وی را در نظر بگیرید. به بیانی دیگر نقطه نظرهای خود را تنها زمانی که مقام بالا دست در حالت روحی مساعد به سر می‌برد مطرح کنید.

موضوعی که خیلی باید به آن در نقش کارمند دقت کنید این است که مهارت شما صرفا نمی‌توانید برای مدیر یک مجموعه قانع کننده باشد و میزان مهارتی که در ارتباطات دارید نیز نقشی تاثیرگذار دارد. صحبت کردن با رئیس مانند یک مصاحبه کاری می‌باشد. شما وقت کمی دارید تا بتوانید آن چیزی که در اختیار دارید را ارائه دهید. سعی کنید کوتاه و سنجیده صحبت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *