0
02188250686

چرا کودکان باید مدیریت مالی را آموزش ببینند

وقتی صحبت از مباحث مالی و پول می‌شود تصور همه بر بازارهای مالی و بورس و نحوه خرج کردن پول توسط بزرگان می‌رود که تا حدودی درست است. اما اگر نحوه‌ی مدیریت پول و نحوه خرج کردن آن به شیوه‌ای درست در کودکی به ما تحمیل میشد بهتر می‌توانستیم مهارت‌های ذکر شده در زمان حال استفاده کنیم. در این مقاله می‌پردازیم به این موضوع که چرا کودکان باید مباحث مالی و مدیریت آن را بدانند و چه تاثیری در بزرگسالی آن‌ها می‌گذارد.

والدین درباره مسائل مالی احساس راحتی نمی‌کنند

والدین این احساس را دارند که اگر درباره موضوعات مالی و نحوه مدیریت آن با کودکان صحبت شود کودک آن‌ها نمی‌تواند درگیر مسائل کودکی مانند یادگیری و کشف استعدادها بشود و از طرفی این موضوعات بیشتر از اینکه برای برای فرزند‌شان مناسب باشد بیشتر آسیب‌زننده است.
اما برخی دیگر از والدین به این اعتقاد دارند که این موضوع را به مدرسه بسپارند و نحوه مدیریت مالی را کودک از معلم خود یاد بگیرید. شاید درصد کمی از والدین نیز باشند این تفکر را داشته باشند که پول و مباحث آن می‌تواند باعث فرزند‌شان را حریص‌تر کند.

اهمیت یاد دادن مسائل مالی به کودکان

زمانی این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که کودک شما بعد از چندین سال وارد بازار مالی شود و به نغع او می‌باشد که یک نگرش کلی و به‌صورت پیش‌فرض اطلاعاتی درباره مدیریت مالی و مباحث آن داشته باشد. هنگامی که کودک‌تان در مقابل مباحث مالی که در خانه صحبت می‌شود ذهنیتی نامفهوم درباره پول شکل می‌گیرد و وظیفه‌ی والدین است که مدیریت مالی و چگونگی خرج کردن پول را آموزش دهند.

نحوه خرج کردن پول را به کودکان آموزش دهید

کودکان باید ارزش پول را به درستی متوجه شوند. وقتی که کودکان اعداد را خوب شناسایی و تحلیل کنند زمان خرج کردن پول توسط خودشان رسیده است. خرید کردن یکی از چالش‌هایی است که کودکان می‌توانند برای دانستن ارزش مدیریت مالی تجربه کنند. والدین باید اجازه دهند کودکان خودشان پول‌شان را خرج کنند. به این معنا که والدین هنگام خرید هیچ نقشی در تصمیم‌گیری برای خرید کردن آن‌ها نداشته باشند و تمام خرید بر اساس تصمیم‌های آن‌‌ها باشد.

پول دادن به کودکان
چالش خرید کردن توسط کودکان می‌تواند یک آزمون خوب برای کسب تجربه جهت مدیریت مالی باشد

ممکن است تصمیمات اشتباهی حتی در دفعات اول نیز گرفته شد اما والدین باید به عنوان یک مشاور ظاهر شوند و نکاتی که باید رعایت می‌کردند را به آن‌ها گوشزد کنند. هدف از این کار فهماندن ارزش پول به کودکان و نحوه مدیریت آن به بهترین شکل ممکن می‌باشد. کودکان باید بدانند چه زمانی خرید کنند و چه زمانی باید پول خود را پس انداز کنند.

والدین الگوی رفتاری فرزندان هستند

در بالا اشاره کردیم که کودکان با دیدن حرکات والدین در قبال مسائل مالی ذهنیتی گنگ برای‌شان ساخته می‌شود. طبق مطالعاتی که در دانشگاه کمبریج انجام شده نشان می‌دهد عادت‌های پولی که در کودکان رشد می‌کند از ۷ سالگی آغاز می‌شود. اگر هر بار با فرزند خود به فروشگاهی می‌روید و یا با همسر خود درباره مباحث مالی صحبت می‌کنید تمام حرف‌ها و حرکات شما کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تمرینات

برای اینکه بیشتر کودک را در مباحث مالی آشنا کنید بهتر است موارد زیر را انجام دهید.

اجازه نظر دادن: هنگامی که موضوع مالی پیش می‌آید نظر فرزند‌تان را نیز بپرسید حتی اگر نظر او سطحی باشد و شما هرگز به آن عمل نمی‌کنید. این کار باعث افزایش هوش مالی کودک می‌شود.

رسیدن به همه‌ی خواسته‌های مالی امکان پذیر نیست: این باور را در کودک‌تان نهادینه کنید که رسیدن به همه‌ی خواسته‌های مالی آن هم بدون داشتن برنامه مالی امکان پذیر نمی‌باشد.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *