0
02143000313

چگونه می‌توان ذهنیت خود را مثبت نگه داشت

داشتن ذهنیت مثبت و دور نگه داشتن آن از اتفاقات منفی نکته‌ای است که باید برای رسیدن به موفقیت آن را انجام دهید. خب اگر ذهن منفی گرایی دارید و می‌خواهید آن را برای اتفاقات پیش رو مثبت نگه دارید چه اقدامی باید داشته باشید؟ در ادامه به نکاتی برای رسیدن به امر توضیح خواهیم داد.

متیو لاپورتا مشاور و روانشناس در زمینه موفقیت درباره این موضوع می‌گوید:

اکثر مردم تمایل دارند ذهن خود را به سمت شکست‌ها و ناکامی‌های خود سوق دهند و این موضوع ذهن را به این موضوعات عادت می‌دهد.

اینکه ما در مواجه با مشکلاتی که وجود دارد یا ممکن است پیش بیایید منطقی باشیم می‌تواند طبیعی باشد اما اگر به‌وجود آمدن آن‌ها را پایان دنیا بدانیم بیان کننده‌ی منفی گرا بودن ذهن ما می‌باشد. چطور می‌توانیم با افزایش تمرکز بر مثبت بودن ذهن و کاهش اثرات منفی آن انگیزه و درصد شانس خودمان را برای رسیدن به موفقیت بیشتر کرد؟

عمل تکرار

ممکن است شاید برای شما نیز عجیب باشد اما تکرار اتفاقات منفی در ذهن‌تان از شما یک فرد منفی‌گرا می‌سازد و برعکس، تکرار و ساختن رخدادهای مثبت از شما یک فردی با ذهنیت مثبت می‌سازد. اینکه ما دائما در حال غر زدن و شکایت از زمین و زمان باشیم نه تنها چیزی درست نمی‌شود بلکه ذهنیت‌های مثبت پیش‌فرضی که داریم را از بین خواهیم برد. روزانه چندین هزار فکر از ذهن ما عبور می‌کند و ما هستیم که انتخاب کننده‌ی این افکار می‌باشیم. مطمئنا با تکرار افکار منفی در ذهن‌مان انتخابی شبیه به ذهنیت گذشته خودمان یعنی افکار منفی خواهیم داشت.

ذهنیت مثبت
زمانی می‌توان ذهنیتی مثبت داشت که تفکرات منفی را به‌طور کامل حذف یا جایگزین نمود

هر موضوعی که به آن فکر می‌کنیم درصورت تکرار در ضمیر ناخودآگاه ما قرار می‌گیرد و چون اکثر تصمیات انسان‌ها (دفعات مکرر و نه یک بار) در سطح ضمیر ناخودآگاه گرفته می‌شود با وجود اینکه افکار منفی در آن حضور دارد هیچوقت به موفقیت نتوانیم برسیم و یا تصمیمی که می‌گیرم ما را از موفقیت دور کند.

تجسم خلاق و ذهنیت مثبت

این می‌تواند یک تمرین عملی باشد برای آنکه بتوانید ذهنیت منفی خود را تبدیل به ذهنیتی مثبت کنید. فرض می‌کنیم اتفاقی برای شما تداعی کننده افکار منفی در ذهن‌تان می‌باشد. برای تبدیل آن به ذهنیتی مثبت می‌توانید از قدرت تجسم خلاق استفاده کنید. به اینگونه که چشم‌های خود را ببندید و نکات منفی آن را برای خود تجسم کنید. بعد از چند ثانیه چشمان خود را باز کنید و مجدد چشمان خود را ببندید و این بار نکات مثبتی از آن ذهنیت برای خود تجسم کنید. هدف از این کار جایگزینی ذهنیتی مثبت در ضمیر ناخودآگاه می‌باشد.

تغییر باورهای غلط

اکثر تصمیماتی که می‌گیریم از باورهای ما می‌آیند. یک بار برای همیشه باید به جنگ با باورهای اشتباه خود بروید. به‌عنوان مثال شما این باور را داشته‌اید که برای رسیدن به موفقیت شغلی باید ساعات زیادی را کار کرد و کمتر به مسائل خانوادگی رسید. اینکه چقدر این مسئله می‌تواند درست یا غلط باشد موضوعی کاملا جدا می‌باشد اما همین باور می‌تواند عامل مهمی باشد برای اینکه شما برای رسیدن به موفقیت شغلی تلاشی نداشته باشید.

یکی از بزرگترین تفاوت افراد موفق با دیگر افراد در نوع ذهنیت و تفکر آن‌ها می‌باشد. اگر بخواهیم به مانند این افراد باشیم شما چه روشی را برای تغییر نوع نگرش مناسب می‌دانید؟

 

چه امتیازی می دهید؟
دیدگاه کاربران
  • zoheir 10 آگوست 2019

    با سلام
    مطالب شما خیلی جذاب و کارآمد هست
    تمامی مطالب شما یعنی شناخت کامل از خود
    آگاهی از تمامی ظرفیت های درونی خود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!