فقط تا پایان پنجشنبه برای استفاده از 71 در صد تخفیف زمان دارید
0
۰۲۱۸۶۰۳۵۷۳۰

چگونه کانال ترجیحی افراد را شناسایی کنیم؟

ما انسان‌ها مجبوریم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. بعضی از ارتباطات ما موفق و بعضی دیگر ناموفق هستند. یک راه فوق العاده کاربردی برای افزایش موفقیتِ ما در برقراری ارتباط با دیگران، شناسایی کانال ترجیحی دیگران است تا بتونیم پیام خودمان را بهتر به افراد منتقل کنیم.

سیستم عصبی انسان‌ها کاملا به هم شبیه است. اما بخش‌هایی از این سیستم عصبی در افراد مختلف فعال‌تر می‌باشد. عده‌ای اطلاعات را از طریق شنیدن بهتر دریافت می‌کنند.و برخی دیگر اطلاعات را از طریق مشاهده بهتر متوجه می‌شوند. عده‌ای نیزاطلاعات را از راه‌های حسی مانند لمس کردن یا از راه بویایی بهتر دریافت می‌کنند.

درواقع تمام افراد کانال‌های مختلف دریافت اطلاعات را دارند، اما در اکثر افراد یکی از این کانال‌ها قدرتمندتر عمل می‌کند. به همین دلیل به آن کانال خاص، کانال ترجیحی گفته می‌شود. شناسایی کانال ترجیحی افراد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم دریچه‌ی ذهن دیگران را به روی خودمان باز کنیم و به راحتی پیام خود را به سایرین منتقل کنیم.

می‌توانید اطلاعات کامل درباره کانال‌های ترجیحی رو در این مقاله بدست بیارید: «کانال ترجیحی چیست؟ چطور با استفاده از آن می‌توان به ارتباط موثر رسید؟»

در این مقاله با چند راه‌کار برای شناسایی کانال ترجیحی دیگران آشنا خواهید شد. اما پیش از اینکه توضیح دهیم، باید به چه نکاتی توجه کنید تا در شناسایی کانال ترجیحی دیگران موفق باشیم؟

برای شناسایی کانال ترجیحی چگونه باید عمل کنیم؟

برای شناسایی کانال ترجیحی باید چگونه عمل کنیم؟
برای شناسایی کانال ترجیحی، باید مثل یک قفل ساز تیز حس باشید

توانایی شما در تشخیص کانال ترجیحی دیگران به دقت و تیز حسی شما بستگی دارد. تاکنون حوه عملکرد یک قفل‌ساز، هنگام باز کردن در یک گاو صندوق را دیده‌اید؟ قفل‌ساز تمرکز خود را متوجه کاری که انجام می‌دهد می‌گذارد. مهارت قفل‌ساز این است که صداهایی را می‌شنود که افراد معمولی هنگام باز کردن قفل نمی‌شنوند.

همینطور که قفل ساز مشغول کار با قفل گاو صندوق است، چیزهایی رو می‌بیند که ما آنها را نمی‌بینیم و چیزهایی را احساس می‌کند که نمی‌توانیم آنها را حس کنیم. این مهارتی است که یک قفل ساز با تمرین به آنها دست پیدا کرده است. تشخیص کانال‌های ترجیحی دیگران هم به همین ترتیب می‌باشد.

باید این موضوع را به خوبی بدانید که هیچ کس کانال ترجیحی خود رو مخفی نمی‌کند. نشانه‌هایی در گفتار، رفتار و حرکات دیگران وجود دارد که با توجه به آنها می‌تونید در شناسایی کانال ترجیحی افراد موفق باشید. شما می‌توانید کانال ترجیحی دیگران را مثل خواندن یک کتاب یا بررسی یک نقشه، کشف کنید.

کاری که باید بکنید این است که به نشانه‌هایی که در گفتار و رفتار دیگران است توجه کنید یا اینکه آنها را در شرایطی قرار دهید که نشانه‌های کانال ترجیحی خود را بروز دهند و شما با دانشی که از طریق این مقاله و توانایی که از طریق تمرین کردن بدست خواهید آورد، کانال ترجیحی فرد را شناسایی کنید.

به خاطر داشته باشید که کانال ترجیحی فرد ترتیب خاصی از تصوراتی است که می‌تواند به‌صورت حسی (کانال ترجیحی حسی)، دیداری (کانال ترجیحی دیداری) یا شنیداری (کانال ترجیحی شنیداری) باشد. پس برای شناسایی کانال ترجیحی دیگران، شما می‌توانید رفتار و حرکات آنها را مشاهده کنید و به دقت به حرف‌های مخاطب خود گوش کنید. در دامه نشانه‌های مختلف برای شناسایی کانال ترجیحی را توضیح خواهیم داد.

شناسایی کانال ترجیحی از طریق توجه به چشم‌ها

شناسایی کانال ترجیحی از طریق توجه به چشم‌ها
با توجه به حرکت چشم‌ها موقع یادآوری خاطرات، می‌تونید کانال ترجیحی افراد رو شناسایی کنید

شنیدید که میگن «چشم‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند»؟ این جمله کاملا درست هست. سیستم عصبی ما به گونه‌ای هست که چشم‌های ما رو تبدیل کرده به آینه‌ی تمام نمای تفکرات و احساساتی که در درون ما جریان دارند. برای امتحان این حقیقت، می‌تونید درباره‌ی خاطره‌ای با شخصی صحبت کنید. قطعا می‌بینید که چشم‌های اون فرد شروع می‌کنه به حرکت کردن.

حرکات چشم یکی از راه‌های شناسایی کانال ترجیحی دیگران است. شما با نگاه به حرکات چشم دیگران می‌توانید متوجه شوید خاطره‌ای که در حال مرور آن می‌باشند، یک خاطره‌ی دیداری است یا یک خاطره حسی یا خاطره‌ای شنیداری در ذهن فرد است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که در هر خاطره‌ای مولفه‌های دیداری، شنیداری و حسی وجود دارد. اینکه فرد خاطره‌ی خود را به چه نحوی به یاد می‌آورد، نشان دهنده‌ی کانال ترجیحی فرد است. پس می‌تونیم از حرکات چشم فرد مقابل، جنس خاطره‌ای که به یاد می‌آورد را شناسایی کنیم.

افرادی که از کانال ترجیحی شنیداری استفاده می‌کنند، هنگام به یاد آوردن یک خاطره شنیداری، چشم‌های خود را به سمت چپ حرکت می‌دهند. هنگام به یاد آوردن یک خاطره دیداری، چشم‌های فرد به سمت بالا و چپ حرکت می‌کند و در به یاد آوردن یک خاطره‌ی حسی، چشم‌های فرد به سمت پایین حرکت می‌کند. توجه داشته باشید که این جهت‌ها از زاویه دید شما می‌باشند. البته این جهت‌ها برای افراد چپ دست حالت برعکس می‌باشد.

شناسایی کانال ترجیحی از روی تنفس

شناسایی کانال ترجیحی از روی تنفس
نوع تنفس افراد می‌تونه نشون دهنده کانال ترجیحی اون‌ها باشه

شاید برای شما عجیب باشد اما از روی تنفس هم این امکان وجود دارد که کانال ترجیحی افراد را شناسایی کرد. حتما دید‌ه‌اید که شخصی هنگام یادآوری یک خاطره نفس عمیق می‌کشد. کشیدن نفس عمیق از پایین شکم، نشانه‌ی یادآوری یک خاطره حسی می‌باشد.

زمانی که فرد هنگام به یاد آوردن یک خاطره از قسمت بالایی قفسه سینه نفس می‌کشد، در حال مرور کردن خاطرات دیداری در ذهن‌اش است و هنگامی که تنفس شخص مرتب و حالت عادی است و این تنفس دیافراگم و تمام قفسه سینه را در برمی‌گیرد، آن شخص در حال به یاد آوردن خاطرات شنیداریِ خود می‌باشد.

شناسایی کانال ترجیحی از روی صدا، نوع صحبت کردن و رنگ پوست

شناسایی کانال ترجیحی از روی صدا، نوع صحبت کردن و رنگ پوست
صدا، حالت صحبت کردن و حتی رنگ پوست، نشون دهنده کانال ترجیحی هست

نوع صدا و طرز صحبت کردن افراد هم نشان دهنده‌ی کانال ترجیحی آنها می‌باشد. معمولا افرادی که کانال ترجیحی دیداری دارند، تند، با آب و تاب و بلند صحبت می‌کنند. معمولا افرادی هستند که صدای زیر و بمی دارند و هنگام صحبت کردن کمی کلمات را ادامه‌دار می‌گویند. افرادی که کانال ترجیحی لمسی دارند، آرام و آهسته صحبت می‌کنند. افرادی که شنیداری هستند، با لحن معمولی صحبت می‌کنند و نوع حرف زدن آنها واضح و قوی است.

شناسایی کانال ترجیحی دیگران از روی رنگ پوست نیز امکان پذیر است. وقتی شخصی خاطره‌ی دیداری را به یاد می‌آورد، شخص حالت رنگ پریدگی به خود می‌گیرد. هنگام به یاد آوردن یک خاطره حسی، معمولا رنگ پوست سرخ می‌شود. هما‌نطور که می‌بینید نشانه‌های زیادی در گفتار و رفتار انسان‌ها برای شناسایی کانال ترجیحی افراد وجود دارد.

برای شناسایی کانال ترجیحی افراد می‌توانید از پرسیدن سوال استفاده کنید. می‌توانید درباره یک خاطره یا شرایطی که در ذهن فرد ثبت شده است از او سوالاتی بپرسید. بعد از روی نشانه‌هایی که فرد از خودش بروز می‌دهد متوجه شوید که یادآوری خاطرات برای او به صورت دیداری است یا شنیداری و یا حسی.

کتاب هدف گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 22 =