0
02143000313

قدرت همنوایی و خلاقیت خود را به کمک این روش‌ها افزایش دهید

منظور از همنوایی رسیدن ذهن به توانمندی در کنار هم قرار دادن بخش‌های مختلف و متفاوت از زندگی است. بنابراین افزایش قدرت همنوایی را می‌توان راه رسیدن به خلاقیت دانست.

در این مطلب روش‌هایی برای افزایش قدرت همنوایی پیشنهاد شده است. این روش‌ها در عین سادگی به پرورش قدرت همنوایی کمک زیادی می‌کنند.

افزایش قدرت همنوایی با گوش دادن به سمفونی‌های بزرگ

گوش دادن به سمفونی های بزرگ
گوش کردن به سمفونی، روشی عالی برای پرورش قدرت همنوایی

عجیب نیست که گوش کردن به سمفونی، روشی عالی برای پرورش دادن قدرت همنوایی باشد. در زیر پنج سمفونی کلاسیک که متخصصان آن ها را برای پرورش قدرت همنوایی توصیه می‌کنند آورده‌ایم.

 • سمفونی نهم بتهوون – یکی از مشهورترین سمفونی‌های همه‌ی اعصار، قصیده‌ای برای شادی، اثر بتهوون
 • سمفونی شماره ی 35 موتزارت سمفونی هافنر
 • سمفونی چهارم مالر در سل ماژور
 • اوورتور 1812 چایکوفسکی
 • سمفونی شماره ی 94 هایدن در سل مازور، حیرت

برای افزایش قدرت همنوایی سراغ باجه روزنامه فروشی بروید

برای افزایش قدرت همنوایی سراغ باجه روزنامه فروشی بروید
سر زدن به باجه روزنامه فروشی تمرین خوبی برای افزایش قدرت همنوایی به حساب می‌آید

یکی از تمرین‌های محبوب من در ترکیب مفهومی، مرور باجه ی روزنامه فروشی است. اگر در چگونگی حل مسئله‌ای درمانده شده‌اید، یا فقط می‌خواهید فکرتان را تازه کنید، از بزرگ‌ترین باجه‌ی روزنامه فروشی در دسترس‌تان، دیدن کنید.

بیست دقیقه را صرف مرور مطبوعات کنید. ده نشريه را که هرگز به آن‌ها توجه نکرده‌اید و احتمالا هرگز نخواهید خرید انتخاب کنید. سپس مدتی را صرف ورق زدن آن‌ها کنید.

نباید همه‌ی صفحات آن مجلات را بخوانید. اما برداشتی از اینکه هر مجله ای به چه موضوعی اختصاص دارد و خوانندگان چه در ذهن دارند به دست آورید. بعد به دنبال ارتباط آن‌ها به کار و زندگی خودتان بگردید. به این ترتیب قدرت همنوایی خود را افزایش دهید.

با نقاشی کشیدن قدرت همنوایی خود را افزایش دهید

با نقاشی کشیدن قدرت همنوایی خود را افزایش دهید
شیوه ی جالبی برای افزایش استعداد همنوایی این است که نقاشی یاد بگیرید

شیوه ی جالبی برای افزایش استعداد همنوایی این است که نقاشی یاد بگیرید. نقاشی باعث دیدن روابط و یکپارچه کردن آنها در یک کلیت می‌شود. برای یادگیری هم می‌توانید به کلاس‌های آموزشی بروید. دیدن ویدیو و خواندن کتاب هم می‌تواند مفید باشد. برای این کار، بازی نقاشی چهره با پنج خط را توصيه می‌کنم. یعنی فقط با پنج خط تصویری از خودتان بکشید.

یک دفتر روزانه برای استعاره تهیه کنید

یک دفتر روزانه برای استعاره تهیه کنید
استعاره‌های جالب و حیرت آوری را که می‌شنوید یادداشت کنید

استعاره‌های جالب و حیرت آوری را که می‌شنوید یادداشت کنید. گنجینه استعاره‌های خود را بهبود بخشید. به مدت یک هفته این کار را امتحان کنید و به قدرت این تمرین پی ببرید.

این کار در عین حال شما را برمی‌انگیزد که در نوشتن، اندیشیدن، یا سایر بخش‌های زندگی‌تان استعاره‌های خود را خلق کنید. این کار موجب پرورش قدرت همنوایی شما می‌شود.

پیوندها (لینک‌ها) را دنبال کنید

پیوندها (لینک‌ها) را دنبال کنید

به لطف اینترنت با شش گام جدایی خودتان (هر کسی در دنیا از طریق زنجیره‌ای متشکل از حداکثر شش نفر می‌تواند به فرد دیگری مرتبط شود) به بازی مشغول شوید.

واژه یا موضوعی که به آن علاقمندید را انتخاب کنید. آن را در یک موتور جستوجو تایب کنید و بعد یکی از پیوندها را دنبال کنید. از اولین وب سایتی که می‌بینید یک پیوند انتخاب کنید و این سفر مخاطره آمیز را ادامه دهید.

این فرایند را هفت یا هشت بار تکرار کنید. در پایان سفرتان، به آنچه در مورد موضوع اصلی یادگرفتید و به تغییر مسیرهایی که در راه به آن برخوردید، فکر کنید. به دلیل بیراهه‌هایی که رفتید فکر کنید. به چه چیزهایی برخوردید که در غیر آن صورت پیدایشان نمی‌کردید؟ چه الگوها یا موضوعاتی پدیدار شد؟ به طور تصادفی چه ارتباطات غیرعادی بین اندیشه‌های ظاهرا نامربوط يافتيد؟

با شروع از وب سایتی که هرگز آن را ندیده بودید، به جاهایی می‌رسید که انتظارش را نداشته‌اید. این امر درک ما از روابط همنوایی بین اندیشه‌ها را گسترش می‌دهد.

در زمان بررسی مسائل به دنبال راه حل باشید

اساتید دانشگاه پیل، باری نیل باف و يان آيرس، توصیه می‌کنند که راه حل‌های موجود برای حل یک مساله را بررسی کنیم و این دو پرسش را مطرح کنیم:

1- این راه حل در چه جای دیگری جواب می‌دهد؟

بعضی اوقات می‌توانیم انتظار داشته باشیم راه حلی مربوط به یک حوزه در حوزه دیگری هم کاربرد داشته باشد.

2- آیا تغییر کوچکی در آن موثر است؟

تغییری در گزینه ی موجود گام ساده ای است که می‌تواند نتایج عالی به بار بیاورد. اهدای عضو را در نظر بگیرید. نیل باف و آیری می‌نویسند که در ایالات متحده اهدا کنندگان بالقوه باید به طور مثبت تمایل‌شان را برای اهدای عضو نشان دهند. اما بیشتر افراد تمایل زیادی به این کار نشان نمی‌دادند.

اما اگر اهدای عضو به جای این که به صورت اعلام آمادگی باشد به صورت کناره‌گیری بود، می‌شد از فهرست‌های طولانی انتظار پیوند اندام اجتناب کرده و هزاران زندگی را نجات داد. یعنی وقتی مردم برای دریافت گواهینامه رانندگی درخواست می‌دهند، بصورت خودکار در فهرست اهداکنندگان عضو ثبت شوند. مگر اینکه به صراحت اعلام مخالفت کنند.

یک تابلوی الهام بخش خلق کنید

یک تابلوی الهام بخش خلق کنید
طراحان مد مدت‌هاست که از این گونه صفحه اعلانات استفاده می‌کنند

وقتی روی یک پروژه کار می‌کنید، تابلوی اعلانات را خالی کنید و آن را به صفحه‌ی الهام بخش تبدیل کنید. هروقت چیزی را دیدید که برای‌تان گیرا است (عکس، تکه پارچه‌ای، صفحه یک مجله) آن را به صفحه اعلانات بچسبانید. مدت زیادی نمی‌گذرد که رفته رفته رابطه‌ای بین تصاویر می‌بینید که به کارتان روح بخشیده و آن را رونق می‌دهد.

طراحان مد مدت‌هاست که از این گونه صفحه اعلانات استفاده می‌کنند. کلاژهای دیوانه‌واری می‌سازند که مثل بسط دهنده‌ی ذهن و راهنمای مفهومی عمل می‌کنند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای افزایش قدرت همنوایی کتاب‌های زیر را بخوانید

در زیر شش کتاب را معرفی می‌کنم که به شما کمک می‌کند قدرت همنوایی‌تان را بیشتر کند

 1. کوبه‌ای بتهون: موسیقی در ذهن و فرهنگ، نوشته‌ی ویلیلم بنزون
 2. توان دہ: نوشته ی چارلز و ری ایمز
 3. گفتگو: هنر با هم فکر کردن، نوشته ی ویلیلم ایساکز
 4. استعاره‌هایی که با آن زندگی می‌کنیم: نوشته جورج ليكاف و مارک جانسون
 5. بدون پسماند: پروژهای از لابراتوار خلاقیت مالدیو خو
 6. چگونه ببینیم: راهنمایی برای خواندن محیط زیست ساخته دست انسان؛ نوشته‌ی جورج نلسون

چند جلسه طوفان فکری واقعی برگزار کنید

چند جلسه طوفان فکری واقعی برگزار کنید

جلسات طوفان فکر تصادفی و بی‌حساب و کتاب نیستند. آن‌ها از ساختار خاصی پیروی می‌کنند که اثبات شده ایده‌های خوب را برمی‌انگیزند.

برای اینکه طوفان فکری مناسب داشته باشید، از این قواعد تبعیت کنید.

 1. به دنبال تعداد باشید. ایده‌های خوب از تعداد زیادی ایده پدیدار می‌شوند . یک هدف عددی تعین کنید، بعنوان مثال حداکثر صد ایده
 2. ایده‌های بی در و پیکر را تشویق کنید. افراطی گرایی یک فضیلت است.
 3. بصری باشید، تصاویر خلاقیت را از بند آزاد می‌کند.
 4. قضاوت را به تعویق بیندازید: چیزی به اسم ایده بد وجود ندارد. ابتدا خلاقانه فكر کنید، بعد نقادانه
 5. در هر لحظه یک مکالمه گوش دهید، مودب باشید و بر پایه‌ی نظر دیگران مطلب خود را بیان کنید.

همه چیز را بر روی کاغذ بیاورید، در پایان نیم ساعت ، فهرستی طولانی از ایده‌ها خواهید داشت، وقت استراحتی بدهید و به ارزیابی ایده‌ها بپردازید.

قدر آماتور بودن خود را بدانید

اگر زندگی خلاقی می‌خواهید، کاری را بکنید که نمی‌توانید، و زیبایی اشتباهاتی را که می‌کنید تجربه کنید.

به دنبال فضاهای منفی باشید

فضای منفی قسمتی از تصویر کلی است که اغلب آن را نادیده می‌گیریم. بنابراین چشم‌هایتان را آموزش دهید که آن را ببینند. وقتی قدم می‌زنید یا فروشگاهی را نظاره می‌کنید یا مجله‌ای را ورق می‌زنید، به آنچه برجسته است خیره شوید و چیزی را که در بین، فراتر و پیرامون آن می‌بینید بررسی کنید.

آگاه بودن از فضای منفی، چگونگی نگاه شما به پیرامون‌تان را تغییر داده و فضای مثبت را در مرکز توجه شما قرار می‌دهد. در عین حال روشی برای حیرت کردن است.

بعنوان مثال، در تصویر زیر به استفاده خلاقانه از فضای منفی توجه کنید

به دنبال فضاهای منفی باشید

فرشید پاکذات

منبع: ذهن کامل نو؛ دانيل ه. پینک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *