0
02143000313

چطور ایده‌های تکراری نیز ما را به موفقیت می‌رساند؟

ایده‌های جدید باعث ایجاد کسب‌و کارهایی می‌شود که قبل‌تر آن را ندیده‌اید. اما یک‌سری از ایده‌ها هستند که در ایران اجرا می‌شود با کمی تحقیق متوجه می‌شوید قبل‌تر در کشورهایی مثل آمریکا یا انگلستان یا حتی امارات متحده عربی اجرا شده اما در ایران وجود نداشته است. اما ایده‌هایی که تکراری است چطور می‌تواند باعث رسیدن به ثروت شود.

ایده‌های تکراری بدون موانع

در ایران به‌دلیل نبود قانون کپی رایت تقریبا مانعی برای اجرای ایده‌های خارجی آن هم به‌صورت کامل وجود ندارد. صرف نظر از اینکه این ایده‌ها به‌صورت بد یا خوب در کشور ما اجرا شده است به سراغ اولین شرکت‌هایی می‌رویم که ایده‌های شرکت‌های بزرگ را که در خارج از کشور موفق بوده‌اند را در ایران پیاده سازی کرده‌اند.

اوبر و اسنپ

اسنپ جز اولین شرکت‌هایی است که ایده‌ی تاکسی اینترنتی را سال ۱۳۹۳ در ایران پیاده‌سازی کرد. وقتی به فعالیت هر دو شرکت در این حوزه نگاه کنیم می‌بینیم علی‌رغم اینکه این ایده کاملا الهام گرفته از شرکت اوبر می‌باشد اما چون به عنوان اولین شرکتی می‌باشد که این خدمات را در ایران پیاده‌سازی نموده مورد استقبال مردم قرار گرفته است. در حال حاضر اسنپ ۱۰ میلیون کاربر(مسافر) و ۳۰۰ هزار راننده در اختیار دارد.

اسنپ و اوبر
اسنپ جز اولین شرکت‌های ارائه کننده تاکسی اینترنتی در ایران است

این ایده نه‌تنها باعث اشتغال زایی بلکه باعث به‌وجود آمدن شرکت‌هایی مثل تپسی یا ماکسیم شد که یک محیط رقابتی بین آن‌ها به‌وجود آمد. در این بین شرکت‌هایی هستند که این ایده را پیاده‌سازی کرده‌اند اما با شکست مواجه شده‌اند که ما به آن بحث ورود نمی‌کنیم.

آمازون و دیجی‌کالا

آمازون و دیجی کالا یک نقطه مشترک با یکدیگر دارند و آن هم آغاز این دو شرکت با یک محصول بود. آمازون که در سال ۱۹۹۵ توسط جف بیزوس راه‌اندازی شد با فروش آنلاین کتاب آغاز نمود و دیجی کالا نیز با توجه به اینکه در ابتدا یک سایت نقد و بررسی بود تصمیم گرفت دوربین را برای فروش آنلاین به سایت اضافه کند. اما این داستان یک تفاوتی با داستان قبل دارد و این است که دیجی کالا زمانی که شروع به‌کار نمود اینترنت مثل زمان حال همه‌گیر نشده بود و خیلی این موضوع برای مردم جا افتاده نبود. این نکته را ذکر کنیم که هدف از کنار هم گذاشتن نام این دو برند مقایسه و نحوه خدمات رسانی آن‌ها نیست.

ای‌بی و دیوار

وب سایت دیوار در سال ۱۳۹۲ به عنوان وب‌سایتی جهت نیازمندی‌ها و خرید و فروش کالاهای نو و دست دوم معرفی شد. اما اگر به ۲۴ سال قبل برگردیم پیر امیدیار مدیر و موسس وب‌سایت ای‌بی اولین وب سایت خرده فروشی و مزایده جهان را به صورت یک ایده ثبت می‌کند. دیوار هم جز اولین شرکت‌هایی بود که این ایده را توانست خیلی خوب در ایران اجرا کند که بعد‌ها شاهد به‌وجود آمدن وب سایت شیپور بودیم که اصلی‌ترین رقیب برای دیوار به‌حساب می‌آید.

بازار و گوگل‌پلی

بازار و گوگل پلی
بازار خیلی سریع در بین مردم به محبوبیت رسید

آخرین استارتاپی که می‌خواهیم معرفی کنیم که شاید یک نسخه از برنامه‌اش در گوشی شما وجود داشته باشد. کافه‌بازار به عنوان مرجعی برای دانلود بازی و برنامه (اندروید) در سال ۸۹ راه‌اندازی شد. این در حالی بود که گوگل پلی به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع دانلود بازی و نرم افزار از سال‌ها قبل در حال فعالیت بود. یکی از مواردی که کاربران را به سمت کافه بازار سوق داد محدودیت‌هایی بود که در گوگل پلی برای کاربران ایرانی وجود داشت. هم‌اکنون بازار با ارزش تقریبا ۳۰ میلیون دلار یکی از موفق‌ترین شرکت‌های حوزه فناوری در ایران می‌باشد.

در تمامی موارد بالا به اولین اجرای کننده ایده در ایران اشاره کردیم اما در این بازار رقابتی اینکه چه کسی آن ایده را به عنوان اولین شرکت اجرا کرده است مهم نیست. مهم درست انجام دادن آن ایده می‌باشد. اگر کسی فکر می‌کند اولین ایده به‌نام شرکت او ثبت شده و موفق خواهد بود یک اشتباه بزرگ است این کار تضمین اینکه ایده‌ی تکراری حتما باید نتیجه دهد نخواهد بود. در این مقاله به چند شرکت که نام‌شان زیاد به گوش مردم خورده است را معرفی کردیم شاید چند استارتاپ دیگر در ذهن شما باشد که در این لیست وجود ندارد که می‌توانید با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *