0
02143000313

نیاز است تا اهدافی که داریم از دیگران مخفی کنیم

عده‌ای از مردم بر این باور هستند اهدافی که داریم را اگر برای مردم بازگو کنیم باعث تعهد بیشتر شما نسبت به آن هدف می‌شود و تلاش بیشتری نسبت به قبل برای رسیدن به آن می‌کنید و برخی دیگر اعتقاد دارند که با گفتن اهداف به دیگران شخص تصور می‌کند گام مثبتی را جهت اجرای آن هدف داشته است. اما واقعیت این است که هیچ کاری انجام نشده است.

اهداف مخفی و انگیزه چند برابر

گفتن هدف‌تان به دیگران شکافی بین آنچه قصد دارید انجام دهید و آنچه واقعا انجام می‌دهید را افزایش می‌دهد. این کار باعث جلوگیری از کاری که قرار است انجام دهید می‌شود. از طرف دیگر، با نگه داشتن اهداف خود، آن حس فوریت و انگیزه را حفظ می‌کنید که به سمت جلو حرکت کنید. شما احساس می‌کنید که هنوز کاره‌ای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و نظم و انضباط و کنترل خود را دو برابر می‌کنید. داشتن انگیزه باعث خلق فرصت‌ها می‌شود و شانس شما را برای رسیدن به‌ هدف‌تان دوچندان می‌کند.

رازداری

ما باید برای هدف‌های خود رازدار باشیم به این علت که رازهای مخفی ما باعث می‌شوند اعتماد به ‌نفس بیشتری برای انجام کاری که فقط خودمان می‌دانیم داشته باشیم. دکتر رابرت آنتونی محقق علم روانشناسی و ان ال پی در این باره می‌گوید:

با فاش کردن اهداف خود، انرژی مورد نیاز برای انجام دادن اهداف را از بین خواهید برد. اکثر مردم سعی خواهند کرد که شما را از اهداف‌تان دور کنند. آن‌ها دوست ندارند کسی را ببیند که بیش از آن‌ها کاری انجام می‌دهد یا بهتر عمل می‌کند.این افراد با هر ترفندی که ممکن است سعی دارند تا شما را از رسیدن به هدف منصرف کنند یا در آن وقفه ایجاد کنند.

متحرک‌های ذهنی

این یک واقعیت است که مغز ما می‌تواند حتی متحرک‌های ذهنی که داریم نابود کند. پیتر گلویتزر محقق آلمانی طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام داد متوجه این موضوع شد که افرادی که به نوعی اهداف خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و سعی می‌کنند نظرات دیگران را درباره آن بدانند به‌طور میانگین ۹۰ درصد آن‌ها به اهداف خود نرسیده‌اند. این نقش متحرک‌های ذهنی می‌باشد که باعث رخداد تبدیل فعالیت مسئولیت پذیر بودن در قبال هدف را به بی‌مسئولیتی تبدیل می‌کند.

اهداف خود را نگویید
داشتن یک راز جالب است، این حس به شما قدرت درونی و اعتمادبه‌نفس می‌دهد

لذت گفتن اهداف به دیگران

حالا بررسی کنیم که متوجه شویم که گفتن اهداف به دیگران چه لذتی دارد که اکثر مردم تمایل دارند اهداف خود را به دیگران بازگو کنند. فرض کنید می‌خواهید در یک ماه چیزی حدود ۵ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهید و این هدف را در جمع دوستان خود بازگو می‌کنید. پس از اینکه هدف خود را اعلام کردید مغز شما یک تصویری از رسیدن به هدفی که داشته‌اید برای‌تان ترسیم می‌کند. این تصویرسازی باعث می‌شود در طول ماه هنگامی که برای لاغری تلاش می‌کنید مغز شما این تصور را در ضمیر ناخودآگاه ایجاد کند که اتفاق رخ قابل رخ دادن است و گویی قبل‌تر تجربه کرده‌اید.

سعی کنیم به‌جای اینکه اهدافی که داریم را برای دیگران توضیح دهیم و حس شیرین رسیدن به آن را در کوتاه مدت تجربه کنیم تلاش کنیم و رویا را تبدیل به واقعیت کنیم.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.