0
02143000313

درباره ارزش خود چه می‌دانید؟ یک انسان با ارزش بی‌نهایت!

در طول روز بین ۸ تا ۱۲ ساعت افراد کار می‌کنند و تقریبا یک سوم از زندگی روزانه خود را مشغول به کار هستیم. در ساعات باقی مانده نیز ممکن است بیزینس دیگری را دنبال کنیم و یا اینکه مشغول امور شخصی شویم. تقریبا از هر کاری که انجام می‌دهید آگاهی دارید و هر شخصی سعی می‌کند به دنبال راهی باشد تا زودتر به اهداف خود برسد.

تمام توضیحات بالا ممکن است بخشی از زندگی شما باشد و یا اینکه در آینده‌ای نزدیک چنین زندگی را تجربه خواهید کرد. اما موضوعی که افراد هیچ‌وقت به آن دقت نمی‌کنند بحث «ارزش» می‌باشد. به نظرتان چند درصد از مردم از ارزشی که دارند آگاه هستند؟ یا اینکه از افعال منفی استفاده می‌کنند و خود را فاقد ارزش می‌دانند؟

اگر از کسی این سوال را کنیم که ارزش شما چیست احتمالا کمی به این سوال فکر کند و شاید حتی نداند تعریف ارزش چیست. دانستن اینکه ارزش چیست و چه نقشی را در زندگی ما انسان‌ها دارد بسیار می‌تواند حائز اهمیت باشد. تونی رابینز سخنران انگیزشی و موفقیت ارزش را اینطور تعریف می‌کند:

به احساساتی که باعث ایجاد خوشی در افراد میشود یا سبب دوری کردن افراد از رنج میشود ارزش گفته میشود و برعکس آن نیز هست و آن ضدارزش ها هستند در واقع احساسات و رفتار های نامناسبی که سبب ایجاد خوشی در افراد نشود ضدارزش محسوب میشد برای مثال با رسیدن به موفقیت؛ شخص احساس خوشحالی میکند پس یک ارزش محسوب میشود و با اذیت کردن برخی افراد احساس لذت میکنند؛ این هم ضد ارزش هست.

منبع: ویکی‌پدیا

در این مقاله به ارائه راه‌کارهایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند ارزش خود را شناسایی کنید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عزت نفس شما چقدر است؟

عزت نفس شما مشخص می‌کند که چقدر از آن چیزی که هستید راحت هستید؟ آیا افزایش یا کمبود وزن شما باعث نشده است تا اعتماد به نفستان کاهش یابد؟ یا کوتاه قد بودنتان باعث نشده است احساس خجالت داشته باشید؟ در واقع با عزت نفسی که دارید از خودتان و کاری که انجام می‌دهید کاملا راضی هستید. در واقع بدون داشتن عزت نفس داشتن و شناسایی ارزش کاملا مشکل است.

عزت نفس

به آموزش خود اهمیت می‌دهید

از اهمیت آموزش نمی‌توان خیلی ساده عبور کرد. افرادی که به دنبال رشد شخصی هستند می‌دانند که اگر به دنبال ارتقا سطح دانش خود نباشند به احتمال زیاد شکست خواهند خورد. مصاحبه شغلی را تصور کن کنید که دو شخص از لحاظ مدرک تحصیلی، سن و تجربه برابر هستند. شخصی که در این مصاحبه سوالاتی را می‌پرسد به دنبال مسائلی می‌رود که اطلاعات روز را شامل می‌شود. حتما دوستانی را در اطراف خود دارید که فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند و حتی درباره سخت‌ترین مباحث هم حرفی بزنید به شما می‌گویند این که کاری نداره!

وقتی شما به دنبال یادگیری بیشتر در زندگی باشید و همیشه به اطلاعاتی که دارید بسنده نکنید یعنی اینکه ارزش شما بیش از آن چیزی است که وجود دارد. می‌توان اینگونه گفت که ارزش شما با رشد شخصی ارتباط مستقیم دارد.

خط قرمز ارزش‌ها

ایجاد یک خط قرمز در زندگی کمک می‌کند که ارزش‌های خود را شناسایی و آنها را حفظ کنید. ممکن است کمی عبور نکردن از این ارزش‌ها برای افراد سخت باشد اما این به معنای ایجاد محدودیت برای انسان‌ها نیست. در اینجا مواردی را داریم که به شما می‌کند تا به شما کمک کند بهتر خط قرمز‌های خود را مشخص کنید.

خط قرمزها در زندگی
  • چه زمانی را می‌توانم برای دیگران مشخص کنم
  • چه کسی هستید و چه چیزی در انتظار آن هستید
  • دیگران تا چه حدی می‌توانند از زندگی‌ام آگاهی داشته باشند
  • من تا چه حدی می‌توانم از زندگی دیگران آگاهی داشته باشم
  • برخورد دیگران با ما چگونه باید باشد
  • برخورد ما با دیگران باید چگونه باشد

پاسخ شما همیشه مثبت نخواهد بود

آیا ما باید به همه‌ی پیشنهادهایی که به ما می‌شود پاسخ مثبت بدهیم؟ حتی اگر یک رقم خوبی را از قبول کردن آن بدست بیاوریم. چیزی که خارج از ارزش‌های شما باشد مطمئنا پاسخ «نه» را به همراه دارد. تنها زمانی می‌توانید بدانید که این نه گفتن به نفع شما است یا خیر که خط قرمزهای خود را تعریف کرده باشد.

مطالعه کنید: نه گفتن را به کودکان آموزش دادن

با خودتان تمرین کنید و تلاش کنید که نه گفتن را یاد بگیرید. بر خلاف تصور برخی‌ها که نه گفتن را یک زندان تنهایی می‌دانند، این کار به شما کمک می‌کند که رهایی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید و خود را از پذیرش کارهایی که خلاف ارزش‌های شماست خلاص کنید.

با توضیحات بالا، شما تا چه حد از ارزش‌های خود آگاهی دارید و سعی می‌کنید این موارد را رعایت کنید؟ نظرات خود را با درمیان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!