0
02143000313

ویژگی‌های چپ مغز یا راست مغز بودن کدام است؟

ولکات اسپری، روانشناس و عصب‌شناس برجسته آمریکایی و کسی که در سال ۱۹۲۳ برنده جایزه نوبل پزشکی شده بود عنوان کرد که دو شیوه تفکر در انسان‌ها وجود دارد که تفاوت‌هایی با هم دارند. او دو نیمکره چپ و راست را توضیح داد که نیمکره چپ برای تحلیل و منطقی انجام دادن کارها و پردازش اطلاعات و نیمکره‌ی راست جهت شناسایی الگوها و حالات غیر کلامی را تفسیر می‌کند.

این نظریه به مرور مورد توجه دانشمندان و نظریه‌پردازان قرار گرفت و توسعه داده شد و ویژگی‌های جدید از نیمکره‌‌های مغزی مشخص شد. تحقیقات درباره نحوه عملکرد نیمکره‌ها نشان می‌دهد هر یک از آنها بر یک جهت از بدن تاثیر دارند. برای مثال با آسیب نیمکره‌ی چپ سمتِ راست از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انسان‌ها بنا بر عملکردی که دارند از یک سمت مغز خود بیشتر استفاده می‌کنند. این به معنای کامل استفاده نکردن از سمت دیگر نیست و عملکردی که افراد دارند با نیمکره‌ی چپ یا راست آنها تشابه بیشتری دارد.

راست مغز و چپ مغز

پردازش‌ها در چپ مغز یا راست مغز

هر کدام از شاخصه‌هایی که در عکس بالا ذکر شده‌اند دارای ویژگی‌هایی هستند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

نحوه پردازش اطلاعات

پردازش اطلاعات در گروه راست مغزها به‌گونه‌ای می‌باشد که آنها اطلاعات را به‌طور جامع پردازش می‌کنند. یعنی اینکه در دریافت و یا حل موضوعی یک دیدگاه کلی نسبت به موضوع خواهند داشت. اما در افرادی که از سمت چپ مغز خود استفاده می‌کنند اطلاعات دریافتی را ریزبه‌ریز تحلیل می‌کنند و یا حتی نحوه حل کردن مشکلات در صورت وجود را نیز می‌دانند.

بیشتر بخوانید  آموزش هدف‌گذاری – قسمت دوم

انجام وظایف

گروه افرادی که از سمت چپ مغز خود بیشتر استفاده می‌کنند جزئیات بسیار برای آنها مهم است به این دلیل که نکات‌های ریز هستند که حل یک موضوع و یا ساخت یک جریان را تصریح می‌بخشد. اما این موضوع برای افرادی که بیشتر از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنند برعکس است. یعنی اینکه نتیجه‌ی کار برای آنها مهم‌تر از آن چیزی است که انجام می‌دهند.

راست مغز چپ مغز

ویژگی‌ها

خلاق هستند. یعنی می‌دانند چگونه در اوج بحران‌ها یک راه‌ حل برای مشکل خود پیدا کنند. این ویژگی مهمی است که افراد دارای استعداد راست مغز هستند از آن استفاده می‌کنند. اما افرادی که از ویژگی چپ مغز بودن بهره‌ می‌برند آنالیزور هستند. به این معنا که همیشه به‌دنبال روش‌هایی منطقی برای مشکل خود هستند و به همین امر تمام جوانب را می‌سنجند.

انجام کارها

افرادی که ویژگی راست مغز بودن را دارند این خصوصیت را که در حین انجام کاری مشغول به کار دیگری شوند را همواره استفاده می‌کنند در حالی که افراد با ویژگی چپ مغز بودن تمام تمرکز را برای کاری که در اختیار دارند می‌گذارند.

حل مسائل

نگرش افرادی که از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنند نسبت به مسائل ممکن است در برخی موارد احساسی باشد و تصمیم‌گیری‌هایی که انجام می‌دهند صرفا از روی احساسات است در حالی که گروه مقابل دید کاملا منطقی و به اصطلاح با حساب و کتاب به مشکلات دارند.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.