0
02143000313

قدرت درونگرا ها: درس هایی از اِما مک کئون

در این مطلب دلایلی عنوان می کنیم که چرا درونگرا ها نقاط قوت منحصر به فردی دارند.

اکنون که هیاهوی المپیک فروکش کرده است، چند درس ارزشمند از ورزشکاران برتر جهان وجود دارد که می تواند به بقیه ما کمک کند.

در هفته اول بازی‌های المپیک، اِما مک کئون، شناگر استرالیایی، شادی زیادی را برای خانواده‌های بی شمار استرالیایی به ارمغان آورد. چیزی که مردم را بیش از همه شگفت زده کرد، تنها دستاوردهای او در یکی از سخت ترین رشته های المپیک – شنای سرعت – نیست، بلکه توانایی او برای موفقیت در یک برنامه طاقت فرسا و عملکرد در بالاترین سطح ممکن بوده است.

در یک مورد سخت، تنها با فاصله 6 دقیقه‌ای بین دو مسابقه شنا، او رکورد المپیک را در یکی از این مسابقات شکست و همچنین باعث شد استرالیا در مسابقه دیگر مدال برنز را کسب کند.

وقتی توجه رسانه‌ها از سراسر جهان به اِما مک‌کئون جلب می‌شود، اغلب از او به عنوان «موفق آرام» یاد می‌شود. بر اساس مصاحبه رسانه‌ها با مربی و دیگر شناگران تیم استرالیا، اِما ساکت و محجوب به نظر می‌رسد، علاقه‌ای به جلب توجه ندارد، و از اینکه فقط روی شنای خود تمرکز می‌کند،لذت می برد. اگرچه اِما ممکن است در جاهای دیگر زندگی‌اش رفتار متفاوتی داشته باشد، اما ویژگی‌هایی که او نشان می‌دهد و توسط اطرافیانش گزارش می‌شود و رفتار او در طول مسابقات، با ویژگی شخصیتی درون‌گرایی همخوانی دارد.

ورزشکار استرالیایی پنج سال پیش در ریو چهار مدال را به خانه برد. ولی اگر به خاطر دو مدال طلای انفرادی در شنای سرعتی در توکیو( نوعی از رویدادهای شنا که بیشترین توجه را به خود جلب می کند) نبود، شخصیت نمایش داده شده اِما نشان می دهد که او احتمالاً کمتر خود را در معرض توجه مردم قرار می دهد.

قدرت افراد درونگرا

نکات مثبت درونگرایی

درونگراها ممکن است نیمی از جمعیت جهان را تشکیل دهند، با این حال از برخی جهات تمایل کمتری برای نمایش خود نسبت به برونگراها دارند. در بسیاری از جوامع، اغلب از افراد خواسته می‌شود که جسور، اجتماعی، قاطع و «مانند رهبر» باشند – که به معنای نشان دادن ویژگی‌های شخصیتی است که به ما امکان می‌دهد برجسته شویم و به دیگران مسلط شویم. چنین ترجیحاتی در همه حوزه های زندگی ما غالب است – در مدرسه، محل کار، ورزش، سیاست و غیره.

با این حال، قدرت آرام درونگراها می تواند برای موفقیت آنها بسیار مهم باشد. در مقایسه با برونگراها که از تحریکات ناشی از منابع خارجی لذت می برند، درونگراها از گذراندن وقت خود به تنهایی لذت می برند. آنها همچنین ترجیح می دهند به جای صحبت کردن بیشتر گوش کنند و قبل از بیان نظرات خود به دقت فکر کنند. همه این ویژگی های درونی می تواند به آنها کمک کند تا متفکرانی عمیق باشند و تمرکز و توجه قابل توجهی داشته باشند.

پس جای تعجب نیست که تحقیقات نشان داده اند که درونگراها در کارهایی که نیاز به توجه خاص و بی وقفه دارند، مانند عملکرد تحصیلی، برتری دارند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ویژگی شخصیتی درون‌گرایی برای خلاقیت، به‌ویژه در هنر و علوم ارزشمند است، زیرا خلاقیت نیازمند فرآیندی درون‌گرا است که فرد با گذراندن زمان خود در تنهایی به دست می آورد. این می تواند به ویژه برای اجرای وظایف خلاقانه مهم باشد.

رهبران درونگرا

به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که هنگام رهبری تیمی از افراد فعال( کسانی که برای ارائه پیشنهادات و ایده‌ها در محل کار خود ابتکار عمل به خرج می دهند) این رهبران درون‌گرا هستند که بیشتر مؤثر هستند، نه برون‌گراها.

رهبران درونگرا تمایل بیشتری به گوش دادن به ایده‌های دیگران دارند و کمتر احتمال دارد که از پیش‌فعال بودن کارمندان احساس خطر کنند. محققان همچنین دریافتند که رهبران درونگرا تمایل دارند رهبری خدمتگزار باشند – نوعی رهبری که بر توانمندسازی و حمایت از افراد گروه تمرکز دارد.

وقتی درونگرایی با سایر ویژگی های شخصیتی مانند وظیفه شناسی ترکیب شود، می تواند قدرت بیشتری را آزاد کند. وظیفه‌شناسی به درون‌گراها ظرفیت‌های بیشتری می‌دهد تا بسیار دقیق، سخت‌کوش و باپشتکار باشند، که عوامل کلیدی برای موفقیت هستند. به گفته مربی اِما، مایکل بول، “اِما یک بانوی جوان بسیار محتاط است، و اراده و عزم او به طرز باورنکردنی متمرکز است.

و به گفته جیان رونی، شناگر استرالیایی، اِما “خیلی زیبا، محتاط و خجالتی است، او به هیچ وجه خود را بزرگ نمی کند و سعی می کند هر بار بهترین تلاش خود را در شنا انجام دهد.

اشتباه نکنید – برونگراها نیز نقاط قوت منحصر به فرد خود را دارند. با این حال، در جامعه‌ای که عمدتاً طرفدار برون‌گرایی است، ممکن است نیاز به شناخت دقیق‌تری از درون‌گراهایی داشته باشیم که کار سخت و دستاوردهایشان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

همانطور که ما در مورد المپیک و Emma McKeon فکر می کنیم، ارزش آن را دارد که نشان دهیم چگونه درونگراها و کسانی که رفتارهای درونگرا از خود نشان می دهند می توانند قدرت باورنکردنی درون خود را به سمت تعالی و کمال هدایت کنند.

منبع مقاله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *