0
02143000313

چگونه بتوانیم عادت مثبت در خودمان ایجاد کنیم

اگر تا بحال یک سبک زندگی با عادت‌های منفی داشته‌اید زمان آن رسیده است که یک عادت مثبت در خودتان ایجاد کنید.

ما انسان‌ها عادت‌های گوناگونی داریم که در طول از آنها استفاده می‌کنیم. ممکن است این عادت‌ها خوب باشند و باعث شوند ما زندگی بهتری را تجربه کنیم و یا اینکه با عادت‌های منفی خود یک زندگی پر اشتباه را برای خود رقم خواهیم زد.

یکی از نکات مثبتی که در ما انسان‌ها دیده می‌شود قدرت تغییر کردن است. اینکه ما بتوانیم با ایجاد عادت‌های مثبت در خودمان تغییر ایجاد کنیم موضوعی است که در این مقاله می‌خواهیم به آن شاراه کنیم. چگونه می‌توان عادت‌های جدید و مثبت را در زندگی‌مان ایجاد کنیم.

۱- سه تا چهار روز زمان نیاز است

برخی از افراد نگران این هستند که چند روز یا حتی چند ماه زمان خود را صرف کنند و نتوانند عادت‌های گذشته را کنار بگذارند. اگر به‌صورت درست بخواهید رفتارهای مثبت خود را تبدیل به عادت کنید تنها نیاز به۳ تا ۴ روز زمان نیاز دارید. اگر آنها را به‌طور مرتب و درست و البته با برنامه ادامه دهید طی مدت یک ماه این رفتار تبدیل به عادت دائمی برای شما می‌شود.

۲- وقفه ایجاد نشود

در مورد قبل به این موضوع اشاره شد که در مدت ۱ ماه می‌توان عادت مثبت را در خودمان نهادینه کنیم. اما توجه داشته باشید که بین کارهایی که قرار است در این مدت یک ماهه وقفه‌ای نباید بین کارهای شما رخ دهد. اگر می‌خواهید ورزش کردن را تبدیل به یک عادت مثبت در زندگی خود بکنید، نباید یک روز را ورزش کنید و دو روز این کار را انجام ندهید.

۳- ساده شروع کنید

ساده شروع کنید، سعی نکنید زندگی خود را در یک روز به طور کامل تغییر دهید. گرفتن بیش از حد انگیزه و گرفتن بیش از حد آسان است. اگر می‌خواهید دو ساعت در روز مطالعه کنید، ابتدا به سی دقیقه بروید و آن را بسازید.

۴- مصمم باشید

اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید همان لحظه اقدام به عمل کنید. اگر به خودتان وعده دهید که کاری را در فلان روز شروع می‌کنم احتمال انجام دادن آن بسیار پایین خواهد بود. مصمم بودن در تصمیم‌گیری به اجرای آن نیز بستگی دارد. حتما دیده‌اید افرادی را که به خود قول می‌دهند کاری را از شنبه شروع می‌کنند و آن شنبه هرگز برایشان شروع کار نخواهد بود.

عادت مثبت

۵- از تکنیک جایگزین استفاده کنید

زمانی نیز شما می‌خواهید عادتی را که مدت‌ها با آن زندگی کرده‌اید را ترک کنید. برای این کار نیاز است تا از تکنیک جایگزین استفاده کنید. تکنیک جایگزین این امکان را می‌دهد تا عادتی را با عادت جدید جایگزین کنید. برای مثال اگر برای آرامش خود به مدت زیاد تلویزیون نگاه می‌کنید می‌توانید از تکنیک جدید یعنی مدیتیشن استفاده کنید. ممکن است در ابتدای انجام آن کمی برایتان سخت باشد اما به مرور این عادت در شما نهادینه می‌شود.

۶- شکست خوردن طبیعی است

توقع اینکه تلاش شما برای ایجاد عادت مثبت و یا تغییر عادت‌های گذشته سریع نتیجه دهد. بسیاری از افراد توقع دارند که بعد از ۲ یا ۳ بار بعد از انجام کاری جدید عادت به آن کار کنند. درست است که افراد باید منتظر نتیجه‌ی مثبت باشند اما ممکن است در ابتدای کار شکست بخورند و این می‌تواند موضوع طبیعی باشد.

۷- تکنیک سویش

ان ال پی این فرصت را به افراد می‌دهد تا با انجام تکنیک سویش بتوانند بر عادت بد خود غلبه کنند. ان ال پی می‌گوید قبل از اینکه کاری را انجام دهیم یک تصویر ذهنی از آن برای ما ایجاد می‌شود که این تصویر ذهنی با حواس پنجگانه ما در ارتباط می‌باشد. برای آموزش استفاده از تکنیک سویش مقاله‌ی آموزش تکنیک سویش را مطالعه کنید.

اگر بخواهید عادت مثبت در خودتان ایجاد کنید و یا عادت‌های منفی خود را حذف کنید کار آسانی نخواهید داشت و با انجام نکات گفته شده می‌توانید آن را برای خودتان ساده‌‌تر کنید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.