0
02143000313

ارتباط پول و شادی چیست؟ آیا پول شادی و خوشبختی می‌آورد؟

پول و شادی چه ارتباطی با هم دارند؟ اینکه میگن: «پول شادی نمیاره» واقعا درسته؟ در نقطه مقابل عده‌ای هم میگن: «کسانی که فکر می‌کنند پول شادی نمیاره، نمی‌دونند باید از کجا خرید کنند!». کدوم حرف درسته؟ واقعا پول و شادی با هم ارتباط دارند؟ داشتن پول می‌تونه باعث بشه ما زندگی شادتری داشته باشیم یا نه؟

در این مقاله ابتدا دلایلی که پول می‌تونه باعث شادی بشه رو توضیح می‌دیم، در ادامه به مسائلی می‌پرداریم که پولدار بودن در زندگی بوجود میاره و می‌تونه شادی زندگی رو از ما بگیره. در انتها هم تاثیر واقعی پول بر شادی رو بررسی می‌کنیم. قطعا با خوندن این مقاله، طرفدار هر کدوم از دو دیدگاه درباره پول هستید، نظرتون نسبت به رابطه پول و شادی دچار تغییراتی میشه.

چه دلایلی وجود دارد که پول باعث شادی می‌شود؟

به چه دلایلی پول باعث شادی میشه؟ ۳ مورد از مواردی که پول می‌تونه واقعا باعث شادی در زندگی بشه رو اینجا توضیح می‌دیم.

افزایش رفاه

هیچ کسی از زندگی کردن در سختی لذت نمی‌بره. همه انسان‌ها به دنبال رفاه هستند. پول با خودش رفاه میاره و رفاه باعث شادی در زندگی میشه. از طرفی وقتی بتونید راحت چیزهایی رو که دوست دارید بخرید، همین اتفاق روی روحیه شما اثر میذاره و شما رو شاد می‌کنه.

بررسی‌های دانشمندان نشون میده وقتی داریم پول پرداخت می‌کنیم، بخشی از مغز فعال میشه که مربوط به دریافت حس درد هست. اما از طرفی بدست آوردن چیزی که دوست داریم، برای ما همراه با لذت هست. وقتی از نظر مالی تحت فشار باشیم، اون حس درد در زمان پرداخت پول برای ما پر رنگ‌تر میشه. اما اگه از نظر مالی دغدغه و نگرانی نداشته باشیم، حس لذت بدست آوردن چیزی که دوست داریم برامون پر رنگ‌تر میشه.

در نتیجه از این جهت میشه گفته پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند. یعنی پول می‌تونه باعث شادی در زندگی بشه.

کاهش استرس

کاهش استرس
داشتن پول می‌تونه استرس‌های ما درباره مشکلات مالی رو کاهش بده

وقتی در حدی پول داشته باشیم که راحت هزینه‌های ماهانه رو پرداخت کنیم قطعا از این بابت استرس نداریم. حالا اگه هزینه‌ی تحصیلات فرزندان به هزینه‌های ما اضافه بشه چی؟ اگه این هزینه‌ها بیش‌تر از توان مالی ما باشه حتما دچار استرس می‌شیم. این استرس و نگرانی می‌تونه شادی زندگی ما رو از بین ببره.

اگه در حدی پول داشته باشیم که استرسی بابت هزینه‌های مختلف نداشته باشیم و به قول معروف نگران دخل و خرج‌مون نباشیم، قطعا در زندگی آرامش بیش‌تری داریم و همین آرامش شادی بیش‌تری رو برای ما به ارمغان میاره. پس باز هم میشه گفت پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند.

کمک به دیگران

کمک به دیگران
کمک به دیگران و باز کردن گره مشکلات دیگران هم ما رو شاد می‌کنه هم تاثیرش به زندگی ما برمی‌گرده

وقتی پول داشته باشیم خیلی راحت می‌تونیم به دیگران کمک کنیم. خیلی راحت می‌تونیم گره از کار و زندگی دیگران باز کنیم. کمک به دیگران از ۳ جهت باعث افزایش شادی در زندگی ما میشه. وقتی به کسی کمک می‌کنیم، کاری که انجام دادیم حس رضایت درون ما ایجاد می‌کنه. همین حس رضایت شادی زندگی ما رو افزایش میده.

با کمک کردن به دیگران روابط بهتری با اون‌ها برقرار می‌کنیم. داشتن روابط بهتر با اطرافیان می‌تونه روی سطح شادی و رضایت ما از زندگی تاثیر داشته باشه. در نهایت اگه با قوانین جهان هستی آشنا باشیم، می‌دونیم وقتی کمکی به دیگران می‌کنیم، بر اساس قانون کارما، اثری که کمک ما داشته به زندگی خودمون برمی‌گرده. پس از این طریق هم ممکنه شادی زندگی افزایش پیدا می‌کنه.

برای اطلاعات بیش‌تر درباره قانون کارما می‌تونید به این مقاله مراجعه کنید: «با قانون کارما در هندوییسم، بودیسم، اسلام و ادبیات فارسی آشنا شوید». می‌تونید سوالات متداولی که درباره قانون کارما مطرح میشه رو اینجا ببینید و جواب اون‌ها رو دریافت کنید: «چه ابهاماتی درباره قانون کارما وجود دارد؟».

چه مسائلی باعث می‌شود ثروتمند بودن شادی زندگی ما را نابود کند؟

شاید افرادی رو دیده باشید که با وارد شدن پول و ثروت در زندگی‌شون، شادی و آرامشی رو که داشتند از دست دادند. به قول معروف انگار که پول و ثروت از یک در وارد شدند و شادی و آرامش از در دیگه خارج شدند. این اتفاق چه دلایلی داره؟ در اینجا به ۴ دلیل برای این اتفاق اشاره می‌کنیم

تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن

تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی ثروتمندان به حساب میاد. این اتفاق معمولا به این دلیل میوفته که اطرافیانِ افراد ثروتمند، توقع‌شون بالا میره و معمولا این توقع حد و مرزی نداره. فرد ثروتمند بعد از مدتی دچار این حس میشه که دیگران اون رو فقط به خاطر پول و ثروتش می‌خوان و به همین دلیل احساس تنهایی می‌کنه.

از طرفی اگه شخصی که به ثروت رسیده بخواد در مقابل توقعات زیاد اطرافیان مقاومت کنه، احتمالا با دید بد بهش نگاه می‌کنند و برچسب‌هایی مثل خسیس بودن و فراموش کردن دوستان و… بهش زده میشه. بنابراین از این جهت میشه گفت رسیدن به ثروت می‌تونه شادی زندگی ما رو از بین ببره.

ترسِ از دست دادن پول

ترسِ از دست دادن پول
بعضی‌ها بعد از رسیدن به ثروت، مدام نگران از دست دادن پول‌هاشون هستند

خیلی‌ها وقتی به ثروت می‌رسند، به قول معروف خواب و خوراک بهشون حرام میشه. چرا که همیشه از این می‌ترسند که نکنه روزی ثروتی که بدست آوردند رو از دست بدند. این نگرانی باعث میشه استرس اون‌ها افزایش پیدا کنه و نتونند از زندگی لذت ببرند.

از طرفی وقتی کسی مدام از این می‌ترسه که پول و دارای‌هایی که بدست آورده رو از دست بده، نمی‌تونه چیزهایی که دوست داره رو بخره. نمی‌تونه از ثروتی که داره لذت ببره و احساس آرامش کنه. نمی‌تونه به دیگران کمک کنه و از کمک کردن به دیگران لذت ببره. پس ترس از دست دادن پول می‌تونه شادی رو از زندگی هر کسی محو کنه.

سختی‌های حفظ پول

سختی‌های حفظ پول
حفظ پول کار سختی هست

حتما افرادی رو دیدید که بعد از رسیدن به ثروت دارایی‌های خودشون رو از دست می‌دند و دوباره به شرایط قبل برمی‌گردند. دلیل این مسئله اینه که نتونستند پول و ثروتی که به دست آوردند رو به خوبی حفظ کنند. بله رسیدن به ثروت یک داستان هست و حفظ ثروت یک داستان دیگه و البته حفظ ثروت کار راحتی نیست. یکی از چیزهایی که ممکنه آرامش و شادی افراد ثروتمند در زندگی رو از بین ببره، سختی‌های حفظ و مدیریت ثروت هست.

مقایسه با دیگران

تحقیقی در آمریکا درباره رابطه درآمد، پول و شادی انجام شد. در این تحقیق این سوال رو از مردم آمریکا پرسیدند: فرض کنید دو دنیا وجود داره. در دنیای اول حقوق شما ۵۰ هزار دلار هست و حقوق بقیه‌ی مردم ۲۵ هزار دلار. در دنیای دوم حقوق شما ۱۰۰ هزار دلار هست و حقوق دیگران ۲۰۰ هزار دلار. شما ترجیح می‌دید در کدام دنیا زندگی کنید؟

جواب اکثر مردم به این سوال این بود: ترجیح می‌دیم در دنیای اول زندگی کنیم. پروفسور سونیا لوبومیرسکی (Sonja Lyubomirsky)، نویسنده کتاب پرفروش «چگونه شاد باشیم»، در این رابطه میگه اکثر انسان‌ها بیش‌تر از اینکه به ارزش واقعی حساب بانکی خودشون فکر کنند، به فکر مقایسه خودشون با دیگران و رسیدن به موقعیت اجتماعی بهتر و بالاتر هستند.

وقتی مقایسه خودمون با دیگران برامون اولویت داشته باشه، ممکنه نتونیم از زندگی لذت ببریم. چون ممکنه افرادی در اطراف ما باشند که ثروت بیش‌تری نسبت به ما دارند. بنابراین همین مسئله هم می‌تونه شادی رو از زندگی ما بگیره.

بالاخره پول و شادی چه ارتباطی با هم دارند؟ آیا ثروت شادی می‌آورد؟

چند دلیل آوردیم برای اینکه پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند. یعنی ثروت باعث شادی میشه. چند دلیل هم آوردیم برای اینکه ورود ثروت به زندگی می‌تونه آرامش و شادی رو از زندگی ما بگیره. به نظرتون در نهایت پول و شادی باهم ارتباط مستقیم دارند؟ یا اگه پول وارد زندگی بشه شادی از زندگی خارج میشه؟

آیا تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن واقعا به پول ربط دارد؟

آیا تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن واقعا به پول ربط دارد؟
احساس تنهایی بعد از ثروتمند شدن به مهارت ما در برخورد با اطرافیان ربط داره نه پول

اجازه بدید برگردیم به دلایل‌مون برای ضدیت پول و شادی با همدیگه. بیاید کمی عمیق‌تر به این دلایل نگاه کنیم. آیا این پول هست که باعث میشه اتفاقاتی در زندگی ما بیوفته که شادی از زندگی‌مون بره؟ آیا پول هست که باعث میشه که ما احساس تنهایی بکنیم؟ پول باعث میشه اطرافیان ما توقعات‌شون از ما هر روز بالاتر بره؟

فکر نمی‌کنید اگه ما راه درست برخورد با اطرافیان رو بلد باشیم با این مشکل روبرو نمی‌شیم؟ قبلا مقاله‌ای در این رابطه نوشتیم و راه حل این مشکل رو توضیح دادیم. می‌تونید مقاله مورد نظر رو اینجا مطالعه کنید: «آیا مشکلات زندگی ثروتمندان که از آن‌ها رنج می‌برند را می‌دانید؟».

ترس از دست دادن پول یعنی مشکل در باورهای ما

کسانی که پول دار میشن و به خاطر ترسِ از دست دادن پول، آرامش زندگی‌شون رو گم می‌کنند، در باورهای خودشون مشکل دارند. این افراد به یکی از قوانین جهان هستی باور ندارند. این افراد با قانون فراوانی آشنا نیستند و باور فراوانی در وجود اون‌ها ریشه نداره.

قبلا در مقاله: «لطفاً اتصال خود را به منبع فراوانی قطع نکنید تا ثروتمند شوید!» توضیح دادیم که برای ثروتمند شدن و البته ثروتمند موندن باید به فراوانی در جهان هستی اعتقاد داشته باشیم. کسی به قانون فراوانی اعتقاد داشته باشه، ایمان داره که اگه یکبار تونسته ثروتی رو بدست بیاره، دوباره هم می‌تونه این کار رو انجام بده. پس جایی برای نگران و استرسِ از دست دادن پول وجود نداره.

حفظ پول نیاز به مهارت دارد

حفظ پول نیاز به مهارت دارد
هر چند حفظ پول سخته، اما هر کار سختی رو با یادگرفتن مهارت مربوط میشه انجام داد

نه تنها حفظ پول، بلکه حفظ هر دستاورد دیگه‌ای در زندگی از بدست آوردن اون دستاورد سخت‌تره. حفظ هر چیزی که در زندگی بدست آوردیم راه و روش‌های خاص خودش رو داره. حفظ پول هم راه و روش‌های مخصوص به خودش رو داره. برای اینکه بتونیم پول و ثروتی رو که بدست آوردیم حفظ کنیم، باید قواعد مدیریت پول رو بلد باشیم.

چه وقت انجام یک کار برامون سخته؟ چه زمان‌هایی برای انجام کاری دچار استرس می‌شیم؟ وقتی که انجام اون کار رو یا اصلا بلد نیستیم یا به خوبی بلد نیستیم. پس اگه مهارت مدیریت پول رو بدست بیاریم، حفظ پول برامون کار سختی نیست و آرامش زندگی‌مون رو از بین نمی‌بره.

می‌تونید درباره مدیریت پول برای ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن، در این مقاله نکات مهمی رو بخونید: «چطور با مدیریت پول از انسانی فقیر تبدیل به آدم پولداری شویم؟».

پول ما را مجبور به مقایسه با دیگران نمی‌کند!

آیا همه‌ی افراد ثروتمند خودشون رو با سایرین مقایسه می‌کنند؟ آیا این خصوصیت همه‌ی انسان‌ها هست؟ مسلما اینطور نیست. علاوه براین خیلی‌ها بدون اینکه ثروتمند باشند، مدام زندگی خودشون رو با دیگران مقایسه می‌کنند. پس باز هم نمیشه گفت این مشکل به پول و ورود ثروت به زندگی برمی‌گرده. ریشه این مشکل ما، نگاه ما به زندگی، باورها و ارزش‌های ما هست.

پس اگه بتونیم در نگرش خودمون به دنیا و زندگی تغییر ایجاد کنیم، با ورود پول و ثروت به زندگی، هیچ لطمه‌ای به شادی و آرامش زندگی ما وارد نمیشه. در دل تمام نکاتی که مطرح کردیم یک نکته خیلی مهم و حیاتی درباره ثروت، پول و شادی نهفته هست.

نکته‌ی بسیار مهم درباره ثروت، پول و شادی

نکته‌ی بسیار مهم درباره ثروت، پول و شادی
اگه پول رو مایه‌ی خوشبختی ندونید، نمی‌تونید بهش برسید

افرادی که باور دارند ثروت شادی نمیاره، این مقاله رو طوری می‌خونند تفسیر می‌کنند که مطابق با باورهای خودشون باشه. کسانی هم که باور دارند ثروت باعث افزایش شادی در زندگی میشه، این مقاله رو طوری می‌خونند که با باورهایی که دارند هماهنگ باشه. در واقع نکته مهمی که بهش اشاره کردیم، باورهای ما هست.

باورها مسیر زندگی ما رو تعیین می‌کنند. همونطور که باورهای شما، نوع تفسیر شما از این نوشته رو مشخص می‌کنند، مسیر زندگی شما به سمت فقر یا ثروت رو هم مشخص می‌کنند. دلایلی که آوردیم برای اینکه ثروت شادی رو از زندگی فراری میده، همگی نوعی از باورهای محدود کننده بودند.

در صورتی که شما پول رو مایه‌ی خوشبختی ندونید، اگه ثروت رو دوست نداشته باشید، نمی‌تونید ثروتمند بشید. حتی اگه در کلام بگید ثروت رو دوست دارید، باورهای شما مسیر دیگه‌ای رو در زندگی برای شما تعیین می‌کنند. پس اگه واقعا به دنبال رسیدن به ثروت هستید، باورهای محدود کننده‌ای که درباره ثروت دارید رو شناسایی کنید و اون‌ها رو با باورهای یاری رساننده جایگزین کنید.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم این مقاله درباره انواع باورها رو مطالعه کنید: «با انواع باورها از دیدگاه ان ال پی آشنا شوید تا نگاه‌تان به زندگی تغییر کند!». به امید اینکه با تغییر باورهای محدود کننده و جایگزینی اون‌ها با باورهای یاری رساننده، بتونید در مسیر خوشبختی و سعادت حرکت کنید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *